Kazimír Tomášek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kazimír Tomášek
Kazimír Tomášek (1872)
Kazimír Tomášek (1872)
Narození9. dubna 1817
Vřesina
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí20. dubna 1876 (ve věku 59 let)
Velká Polom
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Povoláníkatolický kněz
Nábož. vyznáníkatolická církev
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kazimír Tomášek (9. dubna 1817 Vřesina[1]20. dubna 1876 Velká Polom[2]) byl český katolický kněz a národní buditel ve Slezsku.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pocházel z mlynářské rodiny. Studoval na gymnáziích v Opavě, Těšíně, Brně a Olomouci. Od roku 1837 pokračoval ve studiu na bohoslovecké fakultě v Olomouci. V roce 1841 byl vysvěcen na kněze a po vysvěcení byl jmenován kooperátorem ve Velké Polomi. V roce 1847 byl zde jmenován farářem a ve Velké Polomi působil až do své smrti. Spolu s Antonínem Vaškem, Janem Lepařem a Cypriánem Lelkem se podílel v roce 1861 na vzniku Opavského besedníku prvního českého týdeníku ve Slezsku. Spolu s Vincencem Praskem a Antonínem Grudou patřil k organizátorům prvního tábora českého lidu ve Slezsku na Ostré hůrce u Chabičova v roce 1869. Třikrát neúspěšně kandidoval na poslance do slezského zemského sněmu.

Zemřel v roce 1876 a byl pohřben na hřbitově ve Velké Polomi. Dne 4. července 1897 mu byla ve Vřesině odhalena pamětní deska a je po něm pojmenována ulice Msgr. Tomáška. V Opavě je po něm pojmenována ulice Tomáškova.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]