Ingeborg Dánská (1878)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ingeborg Dánská se svým manželem, princem Karlem na snímku z období po roce 1920.

Ingeborg Dánská, plným jménem Ingeborg Charlotta Carolina Frederikke Louise (2. srpna 1878, Kodaň11. března 1958, Stockholm) byla rodem dánská princezna a sňatkem princezna švédská.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Původ, mládí[editovat | editovat zdroj]

Princezna Ingeborg se narodila 2. srpna roku 1878 v paláci Charlottenlund v Kodani, jako páté dítě/druhá dcera dánského tehdy ještě korunního prince, pozdějšího krále Frederika VIII. a jeho manželky, švédské princezny Luisy.

Princezna Ingeborg se svými dvěma staršími dcerami Martou a Markétou na snímku z roku 1905.

Manželství a potomci[editovat | editovat zdroj]

27. srpna roku 1897, ve věku 21 let, se provdala za švédského prince Karla, vévodu z Västergötlandu, třetího ze čtyř synů švédského krále Oskara II. a jeho manželky Žofie Nassavské. Ingeboržina matka Luisa byla Karlovou sestřenicí.

Na svatební cestu jel novomanželský pár do Německa, poté se usadil ve švédském hlavním městě Stockholmu.

Princezna byla ve Švédsku velmi populární jako vnučka švédského krále Karla XV. Říkalo se o ní, že role švédské královny by slušela nejlépe jí. V letech 18971907 se královna Žofie málo ukazovala ve společnosti a korunní princezna Viktorie trávila většinu svého času v zahraničí, takže princezna Ingeborg hrála roli první dámy Švédska. Byla však oblíbená především pro své dobré charakterové vlastnosti, klidnou a veselou povahu. Velmi milovala automobily a sport, především jízdu na koni.

Ze šťastného manželství Ingeborg a Karla vzešly čtyři děti:

Roku 1905 Norské národní shromáždění vybralo prince Karla, Ingeboržina manžela, jako prvního, jemuž byl nabídnut trůn Norska, dříve nezávislé země, jež si po dlouhé době opět zvolila nezávislost na Švédsku. Princ nabídku s ulehčením odmítl kvůli odporu svého otce, krále Oskara II., vůči nezávislosti Norska.

Ingeborg zemřela ve Stockholmu 11. března roku 1958 ve věku 79 let, sedm let poté, co ovdověla. Byla svědkem smrti nejen svého manžela, ale i dvou svých dcer: Astrid zahynula v roce 1935 jako oběť automobilové nehody ve Švýcarsku, Marta pak v roce 1954 na rakovinu. Ingeborg byla pohřbena na Královském hřbitově v Haagském parku ve Stockholmu.

Díky sňatkům svých tří dcer se stala pramáti řady evropských monarchů, mezi něž patří norský král Harald V. či belgičtí králové Baudouin I. a Albert II.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]