Diskuse s wikipedistou:Phiwy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Dobrý den, vítám Vás na české verzi Wikipedie. V níže přiloženém letáčku můžete nalézt základní pravidla, doporučení a rady pro práci na Wikipedii.

Pokud máte jakékoli dotazy, neváhejte se zeptat na stránce pro pomoc nováčkům, nebo na mé diskusní stránce. Pokud se mě chcete zeptat jinde, upozorněte mě, prosím, šablonou {{Odpověď}}. Díky. Pěkný den přeje --Vojtasafr (diskuse) 6. 8. 2018, 17:18 (CEST)

Náhled[editovat zdroj]

Pravopis antických jmen[editovat zdroj]

S pohnutím jsem sledoval Vaši snahu o opravu pravopisu antických jmen v článku Aristotelés.

Pravidla českého pravopisu (1. vyd., Praha: Academia, 1993; ISBN 80-200-1343-1) mají na str. 379–389 oddíl „Seznam antických jmen". V úvodu k seznamu na str. 380 se uvádí, že pro běžného uživatele jsou obtížně zjistitelné poměry v samohláskové kvantitě u řeckých slov, a proto se délka v písmě vyznačuje pouze u některých zdomácnělých jmen, např. u jména Homér. U ostatních se nevyznačuje.

Problém je v tom, že drtivá většina wikipedistů při psaní antických jmen zmíněnou pravopisnou normu nerespektuje, ale řídí se příručkami, které uvádějí řecká jména s vyznačenými délkami, tedy podle správné výslovnosti (např. Slovník antické kultury z r. 1974, Encyklopedie antiky z r. 1973). Budete-li chtít opravit všechna antická jména na české Wikipedii podle platného pravopisného pravidla, čeká Vás gigantická práce. Srdečně zdraví --37.48.32.6 25. 9. 2018, 14:27 (CEST)

=

Vyznamenání[editovat zdroj]

Díky, je to takový předčasný dárek k Vánocům... Phiwy (diskuse) 15. 12. 2018, 18:18 (CET)

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - XVII. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté,

rád bych v tomto newsletteru shrnul, co se týmu Growth Nadace Wikimedia podařilo v oblasti zlepšování zážitku nováčků na české Wikipedii a jak v současné době vypadají projekty týmu Growth.

První dva projekty, “Porozumění prvnímu dni” a “Personalizovaný první den”, jsou již nasazeny. Prvotní výsledky obou dvou z těchto projektů budou k dispozici v průběhu ledna 2019. Poslední z projektů týmu Growth, “Panel Potřebuji pomoci”, je těsně před svým nasazením, které se uskuteční v prvním lednovém týdnu.

Podrobnější informace týkající se práce týmu Growth naleznete v jeho zprávě na Wikipedie:Zkušenosti nových wikipedistů/Nápady týmu Growth/Prosinec 2018.

V případě jakéhokoliv dotazu, návrhu či připomínky mě můžete kontaktovat na mé diskusní stránce nebo na e-mailu martin.urbanec@wikimedia.cz.

S pozdravem,

--Martin Urbanec (diskuse), komunitní ambasador české Wikipedie, 25. 12. 2018, 23:24 (CET)

Tipy[editovat zdroj]

Děkuji ti za tvoje hesla, moc pěkné práce!

Děkujeme za Vaše příspěvky do Wikipedie. Zároveň Vás prosíme, abyste každé nově vzniklé heslo vždy zařadil(a) do určité kategorie (příp. kategorií). Dělá se to připsáním [[Kategorie:Název kategorie]], například [[Kategorie:Němečtí fyzikové]] – každou na novou řádku na konci stránky.
Proč kategorizovat?

Kategorizace článků je výhodná, protože kategorizované články mohou uživatelé Wikipedie procházet nejen podle jejich názvů, ale také podle právě takto vytvořených kategorií. Jediným kliknutím na odkaz pod daným heslem získají seznam všech článků v dané kategorii, čímž získávají kontext k tématu, které je zajímá.

Nejčastější příklady
  • U osob, u nichž je znám rok narození (a/nebo úmrtí), se přidává [[Kategorie:Narození Rok_narození]], analogicky pak [[Kategorie:Úmrtí Rok_úmrtí]], například [[Kategorie:Narození 1896]].
  • U osob, u nichž je znám den narození (a/nebo úmrtí), se přidává [[Kategorie:Narození Den_narození]], analogicky pak [[Kategorie:Úmrtí Den_úmrtí]], například [[Kategorie:Úmrtí 26. října]].
  • U žijících osob se přidává [[Kategorie:Žijící lidé]].
  • U všech osob též kategorizujte jejich pohlaví, pomocí [[Kategorie:Muži]] nebo [[Kategorie:Ženy]].
  • U věcí se známým datem vzniku či zániku se přidává [[Kategorie:Vzniklo Rok vzniku]], a/nebo [[Kategorie:Zaniklo Rok zániku]]. Lze kategorizovat i dobu vzniku a/nebo zániku nerozlišenou na roky ale na staletí, například [[Kategorie:Vzniklo ve 13. století]].
  • U obcí, okresů, krajů apod. je zvykem vložit minimálně kategorii státu, do kterého patří, například [[Kategorie:Estonsko]].
  • U bibliografií osob (popř. též u cizojazyčných názvů, které uvozuje určitý člen) je možno upravit pořadí, ve kterém se tyto budou v kategoriích zobrazovat. A sice přidáním šablony {{DEFAULTSORT:Název, tak jak má být zařazen}}, například pro heslo Jiří Stanislav Guth-Jarkovský by to bylo {{DEFAULTSORT:Guth-Jarkovský, Jiří Stanislav}}.
Další odkazy
Všiml jsem si že někdy do článků doplňuješ tvrdé mezery, na to doporučuji nástroj wire. Ještě dám jednu radu, když vytvoříš nějaký článek, který byl v požadovaných článcích, můžeš ho ze seznamu požadovaných odstranit. Když označuješ editaci za malou, nepíše se to do shrnutí editace, ale označuje v kolonce dole pod shrnutím, viz zde. Pěkný nový rok 2019, hezký Silvestr a mnoho úspěchů na Wikipedii i mimo ni přeje --Khamul1 (diskuse) 31. 12. 2018, 17:06 (CET)
Díky. Jen pro vysvětlení, když dělám na iPadu, tak tam žádná kolonka pod shrnutím není, takže se nedá nic zaškrtnout. A při vkládání kategorií se počítač zamyslel a potom říkal, že když se pokouším tam kategorie vkládat, ať tam dám vykřičník a dvě mezery a příslušný konec, aby se to prý čtenářům nepletlo. To mě zmátlo... Ještě jednou děkuji za rady a tipy.--Phiwy (diskuse) 2. 1. 2019, 21:23 (CET)
Ještě doplňující rada: Existuje udělátko HotCat, které se dá zapnout v nastavení na kartě Udělátka. Poté dole zobrazí u lišty s kategoriemi plus, pomocí kterého jde kategorie přidat velmi snadno. Díky a hezký zbytek dne, --Martin Urbanec (diskuse) 8. 1. 2019, 22:35 (CET)

High Wycombe[editovat zdroj]

Díky za nový článek High Wycombe, přesně takové na Wikipedii potřebujeme. Měl bych jen malou připomínku – sekce Zajímavosti je pokládána za nevhodnou pro encyklopedické heslo, správně by se měly informace nacházet v různých sekcích. Tak jen tip do příští tvorby ;-) — Draceane diskusepříspěvky 2. 1. 2019, 17:06 (CET)

Díky. Prosím vás, jsou někde rady, jak by měly názvy sekcí vypadat? Aby se předešlo netušeným problémům.--Phiwy (diskuse) 2. 1. 2019, 18:14 (CET)
Šlo mi o tuto konkrétní sekci, jak vidím, popasoval jste se s tím výborně. Obecně by neměly být v článcích sekce, které by byly jen sbírkou nahodilých informací (jako ty zajímavosti). — Draceane diskusepříspěvky 2. 1. 2019, 18:51 (CET)

Wikikytička[editovat zdroj]

Newsletter Zkušenosti nových wikipedistů - XXI. vydání[editovat zdroj]

Milí wikipedisté,

v minulém newsletteru jsem sliboval, že příští týden oznámím připravované nové projekty týmu Growth Nadace Wikimedia.

První z těchto nových projektů spočívá v zasílání aktivizačních e-mailů nováčkům, kteří s tím budou souhlasit. ve kterých je software uvítá, doporučí jim mentora nebo ukáže, kolik lidí si přečetlo článek, který editovali. Do budoucna by tento e-mailový systém mohl i doporučovat nováčkům úkoly, kterým by se mohli věnovat.

Druhý z našich nových projektů spočívá ve vytvoření Nástěnky pro nováčky. Zjistili jsme, že velké množství nováčků navštíví svou uživatelskou stránku, ačkoliv je zatím prázdná. Myslíme si, že hledají nějakou nástěnku, podle které se mohou orientovat.

Více detailů o obou projektech se můžete dozvědět v naší zprávě. Jakékoliv dotazy týkající se projektu můžete směřovat na mou diskusi, nebo na můj e-mail.

S pozdravem,

--Martin Urbanec (diskuse), komunitní ambasador české Wikipedie, 12. 2. 2019, 10:12 (CET)

Editace rozpracovaného článku[editovat zdroj]

Ahoj, respektuj prosím to, když mám v článku mám šablonu {{pracuje se}}, že do něj nebudeš nic psát ani opravovat, jako tady. Já ty chyby poté vždy opravím. Díky --Khamul1 (diskuse) 15. 2. 2019, 17:36 (CET)

Omlouvám se, bylo to čistě přehlédnutí, dám si příště pozor, aby se to nestalo. Snad ti aspoň ubylo trochu práce. Díky za upozornění.Phiwy (diskuse) 15. 2. 2019, 18:26 (CET)