Diskuse s wikipedistou:Phiwy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Dobrý den, vítám Vás na české verzi Wikipedie. V níže přiloženém letáčku můžete nalézt základní pravidla, doporučení a rady pro práci na Wikipedii.

Pokud máte jakékoli dotazy, neváhejte se zeptat na stránce pro pomoc nováčkům, nebo na mé diskusní stránce. Pokud se mě chcete zeptat jinde, upozorněte mě, prosím, šablonou {{Odpověď}}. Díky. Pěkný den přeje --Vojtasafr (diskuse) 6. 8. 2018, 17:18 (CEST)

Náhled[editovat zdroj]

Pro Vaši informaci

Dobrý den, děkuji za Vaše příspěvky. Zároveň Vás však prosím o častější používání tlačítka Ukázat náhled. To Vám ukáže, jak bude článek vypadat po Vašich úpravách, aniž by se úprava uložila. Až budete mít pocit, že jsou Vaše úpravy hotovy, vyplňte do pole shrnutí editace stručný popis provedených změn a změny uložte.

Uložením zároveň dáváte najevo, že další změny v nejbližších okamžicích neplánujete a že se jiní wikipedisté mohou pustit do dalších úprav, oprav a doplnění článku. Každá uložená změna se zapisuje do historie článku a do seznamu posledních změn na Wikipedii. Při častém ukládání se tyto zbytečně přeplňují a znepřehledňují. Hrozí také riziko, že dojde k tzv. editačnímu konfliktu, tedy stavu, kdy dva wikipedisté editují tentýž článek zároveň. Děkuji za pochopení.OJJ, Diskuse 1. 9. 2018, 13:53 (CEST)

Vaše formulace v článku Merkur[editovat zdroj]

Vážený kolego, opravdu se ve Wikipedii nemění styl a formulace jen proto, že se vám zdá vaše formulace lepší. Ano, věta Planetu navštívily sondy je o něco vhodnější než (při překladu z angličtiny se nabízející) Planeta byla navštívena sondami, ale obě varianty jsou správné, tak je opravdu vhodnější nechat variantu, kterou zvolil hlavní autor článku. A u Nejlepších článků by se na to mělo dbát ještě více.

Kromě toho je dost nevhodné pokračovat v podobných úpravách bez vysvětlení, nejlépe ve shrnutí. Já jsem důvod svého revertu ve shrnutí vysvětlil. Wikipedie je především o spolupráci, ne o prosazování vlastního názoru. Pokud toto nepochopíte, nebude se vám zde dařit. --Packa (diskuse) 2. 9. 2018, 10:18 (CEST)

Pravopis antických jmen[editovat zdroj]

S pohnutím jsem sledoval Vaši snahu o opravu pravopisu antických jmen v článku Aristotelés.

Pravidla českého pravopisu (1. vyd., Praha: Academia, 1993; ISBN 80-200-1343-1) mají na str. 379–389 oddíl „Seznam antických jmen". V úvodu k seznamu na str. 380 se uvádí, že pro běžného uživatele jsou obtížně zjistitelné poměry v samohláskové kvantitě u řeckých slov, a proto se délka v písmě vyznačuje pouze u některých zdomácnělých jmen, např. u jména Homér. U ostatních se nevyznačuje.

Problém je v tom, že drtivá většina wikipedistů při psaní antických jmen zmíněnou pravopisnou normu nerespektuje, ale řídí se příručkami, které uvádějí řecká jména s vyznačenými délkami, tedy podle správné výslovnosti (např. Slovník antické kultury z r. 1974, Encyklopedie antiky z r. 1973). Budete-li chtít opravit všechna antická jména na české Wikipedii podle platného pravopisného pravidla, čeká Vás gigantická práce. Srdečně zdraví --37.48.32.6 25. 9. 2018, 14:27 (CEST)

Poděkování[editovat zdroj]

Dobrý den, děkuji vám za úpravy češtiny, které provádíte v různých článcích. Vaše podrobné shrnutí editace je taky ukázkové. Ve shrnutí editace jste si postěžoval o chybějících uvozovkách. Při editaci v mobilní verzi i ve verzi pro PC, jsou uvozovky (dolní i horní) v rámečku se zvláštními znaky ve spodní části editačního okna. Jsou hned za písmenem ž. Ještě jednou vám děkuji a přeji hodně síly do dalších editací. Hezký den. --Podroužek (diskuse) 12. 10. 2018, 08:17 (CEST)