Východočeský kraj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Východočeský kraj
geografie

KrajVC.png

Hlavní město: Hradec Králové
Rozloha: 11 242 km²
obyvatelstvo
Počet obyvatel: 1 239 002 (1. 1. 2013[1])
Hustota zalidnění: 110 ob./km²
správa regionu
Nadřazený celek: Česká republika
Druh celku: kraj
Podřízené celky: 11 okresů
Vznik: 11. 4. 1960

Východočeský kraj byl ustaven 11. dubna 1960 vyhlášením zákona č. 36/1960 Sb., o územním členění státu, a jako územní jednotka existuje dosud, třebaže nemá vlastní obecné správní orgány ani samosprávu. Sídlem kraje je Hradec Králové. Vedle severovýchodních Čech k němu náleží i severozápad Moravy.

Je vymezen územím jedenácti okresů: Havlíčkův Brod, Hradec Králové, Chrudim, Jičín, Náchod, Pardubice, Rychnov nad Kněžnou, Semily, Svitavy, Trutnov a Ústí nad Orlicí. Okresy Hradec Králové, Jičín, Náchod, Rychnov nad Kněžnou a Trutnov tvoří území samosprávného Královéhradeckého kraje, okresy Chrudim, Pardubice, Svitavy a Ústí nad Orlicí tvoří území samosprávného Pardubického kraje. Semily spolu s třemi okresy územního Severočeského kraje tvoří území samosprávného Libereckého kraje a Havlíčkův Brod spolu se třemi okresy územního Jihomoravského kraje a jedním okresem územního Jihočeského kraje tvoří území samosprávného kraje Vysočina.

Zpočátku ke kraji náležely i obce Ježov, Snět a Šetějovice a katastrální území Žibřidovice, Martinice u Dolních Kralovic a Blažejovice.[zdroj?]

Původně byl Východočeský kraj i správní jednotkou, která měla také vlastní volené orgány. Ústavním zákonem č. 347/1997 Sb. a zákonem o krajích (č. 129/2000 Sb.) správní a samosprávné kompetence přešly na nové kraje a původní kraje zůstaly jen jednotkami územního členění.

Poštovní směrovací čísla míst ve Východočeském kraji (s přesahem do okresů Žďár nad Sázavou a Jihlava) začínají číslicí 5. Čísla dopravních závodů ČSAD ve Východočeském kraji začínala číslicí 5.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.czso.cz/csu/2013edicniplan.nsf/t/50002DF528/$File/13011301.pdf

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]