Brno-Bohunice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Brno-Bohunice
Městská část Brno-Bohunice • Nahoře: Sídliště Bohunice a Starý Lískovec od jihu (2004) • Vlevo 1: Campus Square • Vlevo 2: Univerzitní kampus Brno-Bohunice • Vpravo 1: Campus Square • Vpravo 2: Panelové sídliště a kaplička

Městská část Brno-Bohunice
• Nahoře: Sídliště Bohunice a Starý Lískovec od jihu (2004)
• Vlevo 1: Campus Square
• Vlevo 2: Univerzitní kampus Brno-Bohunice
• Vpravo 1: Campus Square
• Vpravo 2: Panelové sídliště a kaplička

městská část statutárního města Brna
kraj: Jihomoravský
okres: Brno-město
historická země: Morava
katastrální výměra: 3,02 km²
obyvatel: 14 683 (26.3.2011)

PSČ: 625 00
zákl. sídelních jednotek: 5
celých částí obce: 1
dílů částí obce: 0
celých katastrálních území: 1
částí katastr. území (ÚTJ): 0
adresa úřadu: Dlouhá 3, 625 00 Brno-Bohunice
epodatelna@bohunice.brno.cz
starosta / starostka: Ing. Antonín Crha

Oficiální web: www.brno-bohunice.cz/

Brno-Bohunice na mapě

Bohunice (německy Bohonitz) jsou historická obec, městská čtvrť a katastrální území, a od 24. listopadu 1990 pod názvem Brno-Bohunice také městská část na jihozápadním okraji statutárního města Brnarozloze 301,71 ha. Je zde evidováno 47 ulic a 1 132 adres. Pro účely senátních voleb je území městské části Brno-Bohunice zařazeno do volebního obvodu číslo 58.

Sousedící městské části a obce[editovat | editovat zdroj]

Území městské části Brno-Bohunice hraničí na západě s městskou částí Brno-Starý Lískovec, na severozápadě s městskou částí Brno-Nový Lískovec, na severu a východě s městskou částí Brno-střed, na jihovýchodě s městskou částí Brno-jih a na jihu s obcí Moravany.

Charakter městské části[editovat | editovat zdroj]

Bohunice mají spíše městský charakter a zvlněnou krajinu se znatelnými výškovými rozdíly v zástavbě městské části. Tvoří je rozsáhlé panelové sídliště, v jehož středu se nachází zástavba zbytku původní vesnice. Jižně od původní zástavby protéká říčka Leskava. Zajímavostí východní části sídliště je, že jsou zdejší ulice pojmenovány podle svazových republik bývalého Sovětského svazu. Severně od sídliště se na severní straně Jihlavské ulice rozkládá přilehlý rozsáhlý areál zdejší fakultní nemocnice, který zasahuje i na území sousední městské části Brno-Starý Lískovec, a sousední vysokou zdí obehnaný areál zdejší vazební věznice, od něhož se směrem na východ nachází budova zdejšího nákupního centra Kaufland. V nejzápadnější části katastru Bohunic vyrostla roku 2008 severní polovina obchodního centra Campus Square, jehož jižní polovina se nachází již v katastrálním území sousední městské části Brno-Starý Lískovec. V Bohunické části tohoto obchodního centra se nachází například hypermarket společnosti Tesco.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Přestože jižním okrajem katastru Bohunic prochází dálnice D1Prahy do Brna, nemá na ni městská část ze svého území žádné přímé napojení. Severně od ní a jižně od Leskavy zde prochází také železniční trasa z Brna do Střelic. Spojení se středem města zajišťuje dopravní podnik města Brna prostřednictvím tramvajových linek číslo 6 a 8 (jedou do Starého Lískovce) a několika autobusových a trolejbusových linek. Spojení se St. Lískovcem zajišťují tramvajové linky č. 6 a 8, trolejbusové linky č. 25, 37 a autobusové linky č. 401, 402, 403, 404, 50, 69 a 82.

Historický přehled[editovat | editovat zdroj]

První zmínka o Bohunicích je ze září 1237. Malá okrajová část (pozemky patřící původně ke Starému Brnu) moderního katastru Bohunic byla připojena k Brnu už 6. července 1850, avšak katastr tehdejší obce Bohunic až 16. dubna 1919. V souvislosti s rozsáhlou katastrální reformou Brna ze druhé poloviny 60. let 20. století došlo také ke znatelným úpravám katastrálních hranic Bohunic: celá východní část katastru s velkou částí areálu Kohnovy cihelny a pozemků kolem Brněnského krematoria, dále o svoji část Nového Lískovce, jakož i zalesněné území východně od něho; pro změnu získaly část katastru Horních Heršpic a od Lískovce zástavbu na západní straně Humenné ulice. Koncem 60. let 20. století bylo rozhodnuto vybudovat v nevyužitých částech Bohunic a Starého Lískovce sídliště pro 30 000 lidí, jehož výstavba začala roku 1971 na východě bohunického katastru mezi areálem ústředního hřbitova a zástavbou původní obce, jejíž některé části byly nakonec zbořeny. Do roku 1975 tvořily Bohunice se Starým Lískovcem městskou část Brna s vlastním místním národním výborem, poté se staly součástí městského obvodu Brno I, v jehož rámci setrvaly až do roku 1990, kdy vznikla moderní samosprávná městská část Brno-Bohunice. Výše zmíněná výstavba sídliště na katastrech Bohunic a Starého Lískovce byla též důvodem k výrazné změně hranice mezi oběma katastry, k níž došlo k 1. dubnu 1979. Tehdy přešla k Bohunicím značná část katastrálního území Starý Lískovec, přičemž novou hranici vytvořila téměř celá ulice Osová, respektive východní okraj silnice v této ulici. K 17. únoru 2011 pak vstoupila v platnost další změna obou katastrálních území, tentokrát na křižovatce ulic Osová a Jihlavská.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • MILENA, Flodrová. Brno v proměnách času (Malá zamyšlení). Brno : Šimon Ryšavý, 2008. 179 s. ISBN 978-80-86137-79-1. Kapitola Bohunice, s. 93-94.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]