Zvěstování Panny Marie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Zvěstování)
Skočit na: Navigace, Hledání
Na tento článek je přesměrováno heslo Zvěstování. Tento článek je o Zvěstování Panny Marie. Další významy jsou uvedeny na stránce Zvěstování (rozcestník).
Melozzo da Forlì, Zvěstování

Tradičně Zvěstování Panny Marie, v současné češtině vlastně Zvěstování Panně Marii či christologicky Zvěstování Páně, je biblická[1] událost zaznamenaná v Lukášově evangeliu, kdy se Marii zjevil archanděl Gabriel a oznámil jí, že počne dítě, že se jí narodí Syn Boží.

Událost se slaví jako církevní svátek vtělení Páně devět měsíců před Vánocemi (dne 25. března). Důvodem k posunutí termínu na pozdější den je slavení Velikonoc, které mají přednost před všemi slavnostmi a svátky liturgického roku. Některé křesťanské církve jej slaví jako Zvěstování Panny Marie, v katolickém liturgickém kalendáři je tento den uveden jako Zvěstování Páně. Zasvěcení kostelů se v českých zemích nejčastěji uvádí slovy Zvěstování Panny Marie. Jako námět výtvarných děl se událost mnohdy označuje samotným slovem Zvěstování.

Odlišné události[editovat | editovat zdroj]

O generaci dřívější událost, andělské zvěstování svatému Jáchymovi o narození Panny Marie, není podloženo Novým zákonem, ale pouze tzv. Jakubovým protoevangeliem. Zobrazování scén z tohoto a dalších apokryfních příběhů zakázal Tridentský koncil poté, co definoval katolický biblický kánon. Samo zvěstování Panny Marie svatému Jáchymovi není oslavováno jako svátek, ale k téže události se vztahuje Neposkvrněné početí Panny Marie, které rovněž není biblicky podloženo a je specificky katolickým dogmatem, nesdíleným pravoslavnými ani protestantskými církvemi.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Annunciation na anglické Wikipedii.

  1. Lk 1, 26–38 (Kral, ČEP)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]