Tento portál nemá svého aktivního správce, a proto je neudržovaný. Může proto například obsahovat zastaralé informace.
Můžete Wikipedii pomoci tím, že se připojíte k jeho správě, aktualizujete jej nebo jej upravíte na miniportál. Podívejte se též na diskusní stránku, zda tam nejsou náměty k vylepšení.
Severní Makedonie je stát ležící na Balkáně. Název i symboly státu navazují na historickou Makedonii. Sousedí se Srbskem na severu, Bulharskem na východě, s Řeckem na jihu, s Albánií na západě a Kosovem na severozápadě.
Skopje (makedonsky:Скопје) je hlavním městem Severní Makedonie. Je situováno při řece Vardaru na křižovatce cest z Bělehradu k Egejskému moři a z města Dubrovník do Konstantinopole. Tato příznivá poloha z něj v historii učinila důležitý obchodní uzel a zajistila městu prosperitu a prolínání mnoha kultur. Návštěvník tak může vedle sebe obdivovat islámské mešity, či křesťanské kostely. Ve městě žije přibližně 440 600 lidí. Ve městě se nalézají vzácné mešity, jako například mešita Mustafa Paši, staré tržiště, původní bazary, uličky s obchody řemeslníků a také malý pravoslavný kostel sv. Spasitele, který byl vystaven v 17. století.
Makedonština je jihoslovanský jazyk. K psaní používá cyrilici. Nejblíže má k bulharštině a podle mínění některých bulharských a řeckých lingvistů je makedonština pouze nářečím bulharštiny; jde každopádně o velmi kontroverzní politické téma.Mnoho Řeků (včetně oficiálního názoru řecké vlády) považuje jméno tohoto jazyka za neoprávněné, protože jedinou pravou makedonštinou je podle nich řecký dialekt, kterým mluvil starověký vládce Alexandr Veliký, třebaže „řeckost“ tohoto jazyka nebyla přesvědčivě prokázána.
Celý článek
Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Severní Makedonie}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.
pahýlová šablona: na konec krátkého článku týkajícího se Severní Makedonie vložte {{Pahýl}}