Borovice šupinatá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Pinus squamata)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxBorovice šupinatá
Chybí zde svobodný obrázek
Stupeň ohrožení podle IUCN
kriticky ohrožený
kriticky ohrožený druh[1]
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení nahosemenné (Pinophyta)
Třída jehličnany (Pinopsida)
Řád borovicotvaré (Pinales)
Čeleď borovicovité (Pinaceae)
Rod borovice (Pinus)
Podrod Strobus
Sekce Quinquefoliae
Podsekce Gerardianae
Binomické jméno
Pinus squamata
X.W.Li, 1992
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Borovice šupinatá (Pinus squamata) je čínská čtyř- a pětijehličná borovice, považovaná za nejvzácnější a nejohroženější borovici světa.[2][3]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Je to stálezelený, jehličnatý, rychle rostoucí strom, dorůstající do dosud neznámé výšky, protože nebyli objeveni žádní dospělí jedinci. Stávající, ještě plně nedorostlí jedinci měří přibližně 15-20 m.[4][5][6] Kmen je přímý. Větve jsou světle šedé a hladké. Koruna je kuželovitá. Borka je u mladých stromů hladká a šedozelená, u starších stromů odloupávající se a tmavohnědá, vnitřní borka je světlá. Letorosty jsou červenohnědozelené, hladké nebo hustě pokryté žlutošedohnědými jemnými chlupy. Zimní pupeny jsou červenohnědé, vejčité, pryskyřičnaté, s trojúhelníkově kopinatými šupinami.

Jehlice jsou štíhlé, pokleslé, rozmístěné na okrajích větví, na horních površích leskle zelené, na všech třech površích s bílými proužky průduchů. Vyrůstají ve svazečcích po 4-5, jsou 9-17 cm dlouhé a 0,8 mm široké, na okrajích nepatrně vroubkované, s 3-5 pryskyřičnými kanálky a s jedním cévním svazkem. Svazečkové pochvy jsou většinou opadavé, pouze nejmenší šupiny pochev někdy přetrvávají.

Samičí (semenné) šištice – šišky (Megastrobilus) jsou kuželovitě vejčité, na 1,5-2 cm dlouhých stopkách, 9 cm dlouhé a 6 cm široké, ve zralosti rozevíravé. Zprvu jsou zelené, dozráváním se mění na červenohnědé. Šupiny šišek jsou obdélníkově eliptické, 2,7 cm dlouhé a 1,8 cm široké. Výrůstky (Apophysis) jsou zesílené, ploché či mírně vyvýšené, s příčným hřebenem, matně hnědočerné. Přírůstek prvního roku (Umbo) je horní, snížený, s 1 mm velkým ostrým trnem. Semena jsou černá, podélně rýhovaná, obdélníková či obvejčitá a 4-5 mm dlouhá. Křídla semen jsou ohebná, černě rýhovaná a 16 mm dlouhá. K opylení dochází v dubnu až květnu. Semena dozrávají v září až říjnu druhého roku.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Strom se vyskytuje endemicky v Číně (v okresu Qiaojia, v prefektuře Čao-tchung, v provincii Jün-nan).

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Populace borovice šupinaté roste v nadmořské výšce 2200 m na odlesňováním narušeném horském svahu, v půdách břidlicového původu, ve smíšeném lese s borovicí Pinus yunnanensis a také s borovicí Pinus armandii a s dalšími rostlinami.

Využití člověkem[editovat | editovat zdroj]

Podle zdroje[7] byla borovice šupinatá místně využívána pro řezivo a jako zdroj palivového dříví, podle IUCN nikoliv.[8] Mimo Čínu není strom pěstován.

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Kriticky ohrožený strom, tendence jeho populace není známá. Celá populace borovice šupinaté je tvořena 29 jedinci,[9] z toho 18 stromů plodí šišky. Strom byl objeven v dubnu 1991. Ve velmi silné zimě v roce 2008 zahynuli 3 dospělí jedinci tohoto stromu v důsledku velkého množství sněhu. Přírodní regenerace borovice šupinaté je velmi omezená a procento přežití semenáčů stromu je nízké. Celá populace je velmi malá, je proto extrémně ohrožena nahodilými jevy jako například lesními požáry, velkým množstvím sněhu a dalšími vlivy, navíc proměnlivost populace stromu je nízká a dochází zde ke genetickému ohrožení inbreedingem. Též existují obavy z křížení s Pinus yunnanensis. Borovice šupinatá je přísně chráněna, pro záchranu je strom místně rozmnožován, oblast jeho výskytu byla prohlášena za přírodní rezervaci a je zde přísný zákaz kácení.[10] Probíhají také programy ex situ a je plánováno budoucí znovuvysazování tohoto stromu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2021.1. 25. března 2021. Dostupné online. [cit. 2021-04-07]
  2. Archivovaná kopie. www.iucnredlist.org [online]. [cit. 2016-02-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-02. 
  3. Archivovaná kopie. threatenedconifers.rbge.org.uk [online]. [cit. 2016-02-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-08. 
  4. http://www.conifers.org/pi/Pinus_squamata.php
  5. PINUS SQUAMATA X. W. Li – borovice šupinatá / borovica šupinatá | BOTANY.cz [online]. [cit. 2019-10-22]. Dostupné online. 
  6. Qiaojia pine. Global Trees [online]. [cit. 2019-10-22]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. Archivovaná kopie. threatenedconifers.rbge.org.uk [online]. [cit. 2016-02-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-08. 
  8. Archivovaná kopie. www.iucnredlist.org [online]. [cit. 2016-02-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-02. 
  9. Archivovaná kopie. www.iucnredlist.org [online]. [cit. 2016-02-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-02. 
  10. Archivovaná kopie. threatenedconifers.rbge.org.uk [online]. [cit. 2016-02-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-08. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]