Přeskočit na obsah

Brno-Bohunice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Šablona:Infobox městská část statutárního města Bohunice jsou historická obec, městská čtvrť a katastrální území, a od 24. listopadu 1990 pod názvem Brno-Bohunice také městská část na jihozápadním okraji statutárního města Brna o rozloze 301,71 ha. Je zde evidováno 47 ulic a 1 132 adres. Pro účely senátních voleb je území městské části Brno-Bohunice zařazeno do volebního obvodu číslo 58.

Sousedící městské části a obce

Území městské části Brno-Bohunice hraničí na západě s městskou částí Brno-Starý Lískovec, na severozápadě s městskou částí Brno-Nový Lískovec, na severu a východě s městskou částí Brno-střed, na jihovýchodě s městskou částí Brno-jih, a na jihu s obcí Moravany.

Charakter městské části

Bohunice mají spíše městský charakter a zvlněnou krajinu se znatelnými výškovými rozdíly v zástavbě městské části. Tvoří je rozsáhlé panelové sídliště, v jehož středu se nachází zástavba zbytku původní vesnice. Jižně od původní zástavby protéká říčka Leskava. Zajímavostí východní části sídliště je, že jsou zdejší ulice pojmenovány podle svazových republik bývalého Sovětského svazu. Severně od sídliště se na severní straně Jihlavské ulice rozkládá přilehlý rozsáhlý areál zdejší fakultní nemocnice, který zasahuje i na území sousední městské části Brno-Starý Lískovec, a sousední vysokou zdí obehnaný areál zdejší vazební věznice, od něhož se směrem na východ nachází budova zdejšího nákupního centra Kaufland. V nejzápadnější části katastru Bohunic vyrostla roku 2008 severní polovina obchodního centra Campus Square, jehož jižní polovina se nachází již v katastrálním území sousední městské části Brno-Starý Lískovec. V Bohunické části tohoto obchodního centra se nachází například hypermarket společnosti Tesco.

Doprava

Přestože jižním okrajem katastru Bohunic prochází dálnice D1 z Prahy do Brna, nemá na ni městská část ze svého území žádné přímé napojení. Severně od ní a jižně od Leskavy zde prochází také železniční trasa z Brna do Střelic. Spojení se středem města zajišťuje dopravní podnik města Brna prostřednictvím tramvajových linek číslo 6, 7, 8, 10 (jedou do Starého Lískovce), a několika autobusových a trolejbusových linek.

Historický přehled

První zmínka o Bohunicích je ze září 1237. K Brnu byly Bohunice připojeny 16. dubna 1919. V souvislosti s rozsáhlou katastrální reformou Brna ze druhé poloviny 60. let 20. století došlo také ke znatelným úpravám katastrálních hranic Bohunic. Koncem 60. let 20. století bylo rozhodnuto vybudovat v nevyužitých částech Bohunic a Starého Lískovce sídliště pro 30 000 lidí, jehož výstavba začala roku 1971 na východě bohunického katastru mezi areálem ústředního hřbitova a zástavbou původní obce, jejíž některé části byly nakonec zbořeny. Do roku 1975 tvořily Bohunice se Starým Lískovcem městskou část Brna s vlastním místním národním výborem, poté se staly součástí městského obvodu Brno I, v jehož rámci setrvaly až do roku 1990, kdy vznikla moderní samosprávná městská část Brno-Bohunice. Spojení se St. Lískovcem zajišťuje l. č. 6,8,10, trol. 25, 29, autobusy 401,402,403,404,69,79,50, a hlavně fdddd

Externí odkazy

Šablona:Geo dms Šablona:Portál Brno Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Brno-Bohunice na Wikimedia Commons


Panorama Brna-Bohunic vyfotografované ze západní (starolískovecké) strany Osové ulice
Panorama Brna-Bohunic vyfotografované ze západní (starolískovecké) strany Osové ulice