Vazební věznice Brno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vazební věznice Brno
Vazebni-veznice-Bohunice1.jpg
Základní údaje
Otevření1956
Kapacita580 člověk
Provozovatel
ProvozovatelVězeňská služba České republiky
Poloha
AdresaBohunice, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Vazební věznice Brno
Vazební věznice Brno
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vazební věznice v Brně-Bohunicích byla postavena roku 1956, je profilována zejména jako vazební věznice a zajišťuje výkon vazby obviněných mužů i žen. V rámci výkonu vazby bylo zřízeno oddělení se zmírněným režimem a oddělení vazby pro mladistvé odsouzené. Celková ubytovací kapacita činí 580 míst, z toho je pro výkon vazby určeno 268 míst a pro výkon trestu 312.

Trest odnětí svobody zde vykonávají odsouzení se zařazením do věznice s dozorem a všichni jsou zaměstnáni v režii věznice s kapacitou 93 míst, práce je realizována na interních i externích pracovištích. Vedle těchto trvale umístěných vězňů se sem rovněž umisťují vězňové na přechodnou dobu (nástupy do výkonu trestu, eskorty k jiným soudům apod.). Ve Vazební věznici Brno je také oddělení pro výkon trestu odnětí svobody s ostrahou. Kapacitu má 20 míst a je určeno pro vězně studující VŠ a práci na vnitřních pracovištích věznice. Ve Vazební věznici Brno je zaměstnáno 592 zaměstnanců a příslušníků Vězeňské služby ČR. Z toho je 113 příslušníků justiční stráže a 288 příslušníků vězeňské stráže.

V roce 1997 v objektu Vazební věznice Brno zahájila provoz vězeňská nemocnice s rehabilitačním, specializovaným (interním, infekčním, jednotkou intermediální péče a oddělením následné lékařské péče) a psychiatrickým pavilonem. Kapacita vězeňské nemocnice je 131 lůžek. Od 1. ledna 2009 začal v objektu vazební věznice Brno fungovat Ústav zabezpečovací detence určený zejména pro psychicky narušené pachatele závažné trestné činnosti, kteří nebyli v době spáchání trestného činu příčetní, avšak pro ochranu společnosti je nezbytná jejich důsledná izolace.

Od 15. září 2005 se Vazební věznice Brno rozrostla o nový objekt v Rapoticích asi 30 km západně od Brna. Jde o rozsáhlý areál o rozloze téměř 100 hektarů, který sloužil až do roku 2003 jako protiletadlová raketová základna Armády ČR. První odsouzení se zařazením v dohledu se do objektu nastěhovali počátkem září 2006 a jsou zde zaměstnáni například v nádvorní četě, úklidové četě, v kuchyni nebo v údržbě. Areál disponuje jak ubytovacím blokem a administrativní budovou s ošetřovnou, jídelnou, tělocvičnou a kulturním sálem. Od poloviny roku 2007 je k dispozici pro služební přípravu také nová venkovní střelnice. Rozsáhlý areál nabízí do budoucna další možnosti využití skladů, bývalých bunkrů apod. V říjnu 2007 se v objektu zahájily rozsáhlé stavební práce, které mají zajistit, aby odsouzení v dozoru mohli postupně naplňovat objekt věznice s kapacitou 450 míst.

Odsouzení, kteří jsou zařazeni do výkonu trestu s dozorem a ostrahou, pracují v provozech vazební věznice. Zájmová činnost je vyhrazena na dobu osobního volna a v nabídce je široká škála kroužků. Jde například o kroužek jazykový, akvaristický, modelářský, sportovní, divadelní a kuchařský. Nabídka zájmových aktivit se stále rozšiřuje. Od roku 2003 se zdárně rozvíjí činnost keramického kroužku na oddělení mladistvých obviněných.[zdroj?]

Do vazební věznice docházejí zástupci církví. Jeden den v týdnu se věnuje obviněným a odsouzeným kaplan vězeňské duchovenské péče. Aktivní činnost vyvíjí sdružení Podané ruce, které v rámci projektu Drogové služby ve vězení oslovuje uživatele drog a nabízí jim pomoc. Od září roku 2004 mají odsouzení možnost zvyšovat si kvalifikaci studiem na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Studují přímo ve věznici.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]