Udo Jürgens

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Udo Jürgens
Udo Jürgens
Udo Jürgens
Základní informace
Rodné jméno Udo Jürgen Bockelmann
Narození 30. září 1934
Klagenfurt, Rakousko
Žánry pop music
Povolání zpěvák, skladatel
Aktivní roky 1950 - dosud
Ocenění Záslužný kříž 1. třídy Záslužného řádu Spolkové republiky Německo
Goldene Feder (2000)
Čestný prsten města Vídně
Romy
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitq18507211
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitq18524008
Děti John Jürgens a Jenny Jürgens
Příbuzní bratr Manfred Bockelmann
Website http://www.udojuergens.de/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Udo Jürgens, vlastním jménem Udo Jürgen Bockelmann (* 30. září 1934, Klagenfurt, Rakousko) je rakouský zpěvák a skladatel z oblasti popmusic, jehož popularita trvá už více než 50 let. Jeho první významný hit "Jenny" vyšel v roce 1959 a okamžitě obsadil první příčky německé i rakouské hitparády.

V roce 1992 jeho koncert ve Vídni navštívilo 220 000 diváků, což je jedna z nejvyšších účastí v Evropě.

Doposud složil více než 900 písní a prodal okolo 105 miliónů nosičů, čímž se zařadil mezi nejúspěšnější světové hudebníky. Jeho hity jako Ein ehrenwertes Haus, Siebzehn Jahr, blondes Haar [1] nebo Ich war noch niemals in New York jsou považovány za evergreeny, a dočkaly se několika cover verzí. Udo Jürgens se v roce 1978 přestěhoval z rakouského Kitzbühelu do Curychu, a dnes je švýcarským občanem. Stejně tak v tomtéž roce změnil i svůj management. Hanse R. Beierleina, který dodnes tvrdí, že ho objevil a udělal z něj onou světovou hvězdou, nahradil Freddym Burgerem, žijícím v Curychu, který jeho další kariéře velice pomohl a je dodnes jeho výhradním manažerem.

Příznivý ohlas u dětského publika zaznamenalo nazpívání úvodní znělky německé verze amerického animovaného seriálu Tom a Jerry Vielen Dank für die Blumen (1981) [2]

V roce 1967 si zahrál sám sebe v prvním dílu seriálu Československé televize Píseň pro Rudolfa III. s písní Sag mir wie [3]. V tomtéž roce složil píseň "Tausend Fenster" pro mezinárodní hudební soutěž Velká cena Eurovize, interpretem jeho skladby na této soutěží byl Karel Gott. Tuto soutěž vyhrál v roce 1965 s písní Merci Cherie.

Jeho koncerty v rámci pravidelných turné po německy mluvicích zemích byly a jsou dodnes beznadějně vyprodané, jeho poslední turné s názvem "Einfach ich" získalo takovou přízeň publika, že byla spontánně prodloužena do konce roku 2009.

Spolupracuje se špičkovými evropskými a světovými textaři, mezi něž patří například Michael Kunze, Uli Heuer, Don Black nebo Filip Albrecht.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Udo Jürgens na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Vítěz Velké ceny Eurovize
Předchůdce:
France Gall
1966
Udo Jürgens
Nástupce:
Sandie Shaw