Opel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o německé automobilce. O hudebním albu Syda Barretta pojednává článek Opel (album).
Adam Opel AG
Logo
Právní forma AG
Založeno 1862
Zakladatel Adam Opel
Sídlo Rüsselsheim, Německo
Klíčoví lidé Karl Friedrich Stracke
Oblast výroby Strojírenský
Vyráběné produkty Automobily
Oficiální web www.opel.com
Opel Olympia z 50.let
Opel Rekord C, 1.7 L, 1968
Opel Astra, model 1994
Opel Astra, model 2010

Adam Opel AG (nebo jen Opel) je německý výrobce osobních a malých užitkových vozů. Společnost vznikla 21. ledna 1862 a začala vyrábět automobily v roce 1899. V roce 1929 se stala součástí amerického koncernu General Motors. Ve Velké Británii prodává koncern automobily Opel pod značkou Vauxhall.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Dějiny dnes již mezinárodně známé automobilky se začaly psát v roce 1862, kdy se Adam Opel zakladatel firmy, rozhodl založit podnik zabývající se výrobou šicích strojů a jízdních kol. Ačkoliv sám Opel s výrobou automobilů nikdy zcela nesouhlasil, začala fima krátce po jeho smrti, v roce 1899 s výrobou osobních automobilů. Velkou míru na zahájení automobilové výroby u firmy Opel měli synové Adama Opela.

V roce 1902 uvedl Opel na automobilový trh své první vozidlo – model Opel 10/12 PS. Opel se držel na vyšších příčkách v prodejnosti velmi dlouho a to i přes těžké doby. Pro lidi byl tento vůz nejen pouhý sen, ale i realita. Kupcům zcela imponoval fakt, že vozy této značky byly velmi luxusní a za přijatelnou cenu. Jistou dobu se jednalo o nejprodávanější značku automobilů na německém trhu.

V roce 1929 se spojili se společností General Motors Corporation (GM). K tomuto rozhodnutí dospěli bratři Opelové poté, co automobilce po 1. světové válce zaklepala na dveře menší krize. Pohroma byla zažehnána a Opel se mohl opět rozvíjet.

V roce 2009 se mateřská společnost americký General Motors dostal na pokraj bankrotu a proto se Německá vláda se dohodla na převzetí Opelu s konzorciem kanadsko-rakouského výrobce autodílů Magna International, ruské banky Sberbank a ruského výrobce nákladních aut GAZ. Nakonec však automobilka prodána nebyla a zůstala majetkem koncernu General Motors.

Historické modely[editovat | editovat zdroj]

Současné modely[editovat | editovat zdroj]


Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]