Jiří Trnka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jiří Trnka
Pro nápovědu klikněte
Narození 24. února 1912
Plzeň
Úmrtí 30. prosince 1969 (ve věku 57 let)
Praha
Povolání filmový režisér, scenárista, filmový producent, spisovatel, ilustrátor, malíř, Loutkoherec, animátor, pedagog a sochař
Ocenění Národní umělec
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Příbuzenstvo
zeť Vojtěch Cepl
vnuk Vojtěch Cepl mladší

Profesor Jiří Trnka (24. února 1912, Plzeň-Petrohrad – 30. prosince 1969, Praha) byl český výtvarník, ilustrátor, sochař, scenárista, loutkář, kostýmní výtvarník a režisér animovaných filmů, jeden ze zakladatelů českého animovaného filmu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Čestný hrob Jiřího Trnky na plzeňském Ústředním hřbitově

Narodil se v Plzni-Petrohradu. Odmala byl v úzkém kontaktu s loutkami, které se vyráběly v jejich rodině.

V letech 19291935 studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze. Zpočátku navrhoval a vytvářel kulisy pro Divadlo Spejbla a Hurvínka J. Skupy v Plzni; později v dnešním pražském Divadle Rokoko provozoval vlastní loutkové divadlo. Při svém prvním setkání s loutkovým filmem vytvořil pro reklamní účely postavu Hurvínka. V době 2. světové války se zapojil do pražského divadelního života návrhy scén a kostýmů. V Praze žil v letech 1938-1958 v Košířích ve vile (usedlosti) Turbová, později ve svém domě na Kampě, který si zakoupil. Roku 1945 se stal spoluzakladatelem studia Bratři v triku. Roku 1967 byl jmenován profesorem na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, práci mu však znesnadňovala pokračující těžká nemoc, jíž podlehl 30. prosince 1969. Pochován je na Ústředním hřbitově v Plzni.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

S oblibou používal ve svých filmech loutky. Mezi jeho nejznámější loutkové filmy patří Staré pověsti české a Dobrý voják Švejk namluvené jeho přítelem J. Werichem a celovečerní film podle předlohy W. Shakespeara Sen noci svatojánské. Jeho dalším filmovým dílem60. let je například snímek Kybernetická babička a Ruka zpodobňující totalitu. Pro děti napsal a sám ilustroval pohádkovou knihu Zahrada, natočil loutkový film Bajaja, zpracoval filmovou verzi Starých pověstí českých.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Jako jeden z mála ilustrátorů vůbec, ne-li jediný na světě kreslil pravou, levou i oběma rukama. Ovšem, pro psaní používal ruku pravou.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]