Slayer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Slayer wordmark.svg
2007
2007
Základní informace
Původ USA Huntington Park, Kalifornie
Žánry Thrash metal
Speed metal
Aktivní roky 1981–současnost
Vydavatelé Metal Blade, Def Jam, American
Příbuzná
témata
Sylosis, Metallica, Megadeth, Anthrax, Testament, Exodus, Overkill, Cannibal Corpse, Ice-T, Slipknot, Beastie Boys
Web www.slayer.net
Současní členové
Tom Araya
Kerry King
Paul Bostaph
Gary Holt
Dřívější členové
Jeff Hanneman
Dave Lombardo
Jon Dette
Tony Scaglione
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Slayer je americká thrashmetalová hudební skupina působící od počátku 80. let. Byla založena Kerry Kingem, který posléze nalezl na post baskytaristy Toma Arayu (s kterým tvoří jednu z nejproduktivnějších autorských dvojic na metalové scéně) a na místo druhého kytaristy našel Jeffa Hannemana. Bubeníkem se stal Dave Lombardo. Kapela se během chvíle stala velmi populární v undergroundové scéně a spolu s kapelami jako Metallica, Anthrax a Megadeth založila thrashmetalovou scénu.

Největším úspěchem bylo vydání alba Reign in Blood, kterým ovšem dosáhli podle kritiků určitého zenitu. Dokonce dokázali, že negativní reklama je nejlepší reklama. Úvodní písní „Angel of Death“ (anděl smrti) rozpoutali spor o to, jestli nejsou nahodou „nazi“ kapelou, protože song pojednává o Dr. Josefu Mengelemu. A navíc Jeff má doma sbírku fašistických vyznamenání a medailí z druhé světové války. Ale přes všechny tyto překážky dosáhlo brzy album Reign in Blood 500 000 prodaných kopií, a tak se stalo první zlatou deskou kapely Slayer.

Po roce 1986 kapelu na chvíli opustil Dave Lombardo. Na jeho místě bubnoval za něj Toni Scaglione z kapely Whiplash. V roce 1988 přišlo velké zklamání v podobě desky South of Heaven, fanoušky bylo (zpočátku) odsouzeno pro pomalost a menší odklon od prvních alb. Album Seasons in the Abyss z roku 1990 se díky 1 000 000 prodaných kusů stalo platinovým. Následovalo megaturné Clash of Titans. Roku 1992 na místo bubeníka přišel Paul Bostaph.

Další obvinění z nacismu přišlo v souvislosti s vydáním alba Divine Intervention v roce 1994. Vyslovil ho Max Cavalera, který působil tehdy v kapele Sepultura. Slayer to oplatili tím, že ve francouzské televizi při jednom z rozhovorů prohlasili: „Sepultura je banda brazilských debilů“ (a bunch of lowlife cocksuckers from Brazil).[1][2] Po odchodu Maxe Cavalery ze Sepultury se vztah mezi kapelami spravil.

V roce 2001 se znovu za bubny skupiny posadil Lombardo. V tomtéž roce 11. září bylo vydáno album God Hates Us All. Bylo nominováno na cenu Grammy za nejlepší Live Performance songu Disciple a za nejlepší album. Nezískalo však ani jednu z cen. V dalších letech vyšla skupině 2 DVD - War at Warfield a Still Reigning. 8. srpna 2006 vyšlo nové album Christ Illusion. Za skladbu Eyes of the Insane z tohoto alba obdržela kapela cenu Grammy.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Slayer je hned vedle Metallicy nejcoverovanější (nejpřehrávanější) metalovou kapelou na světě.

To není náhodou, kapela si totiž vybudovala pověst technického mistrovství ve svých písních, které složila.

Dave Lombardo je nazýván otec dvoukopáků (bicí s úpravou u velkého bubnu).

Kerry King nahrál kytarové sólo pro song "No Sleep Til' Brooklyn" od populární hip-hop/rockové kapely Beastie Boys.

Jejich fanoušek si nechal vyřezat na spodní stranu zápěstí logo Slayer a kapela si fotografii dala na booklet.(Album: Divine Intervention)

Zpočátku hrála kapela namalovaná silnou vrstvou makeupu. Když hráli v San Franciscu společně s Exodus, Laaz Rocket a partou Savage Grace, sklidili obrovské uvítání, i když se jim fanoušci trochu smáli kvůli jejich makeupu. Tom Araya dal na radu jednoho z nich a setřel si líčidlo. Od té doby se už nenamalovali.

Tom Araya byl přemluven do skupiny a paradoxně se nikdy o metal nezajímal. Kdyby se nedal na dráhu muzikanta, tak by pokračoval ve své roli doktora.

Jeff Haneman roku 2013 zemřel. Po konkurzu na nového kytaristu roce 2013 na jeho místo nastoupil Gary Holt (ex - Exodus), který ze Slayer nahrál studiové album Repentless dvanácté v řadě.

Členové skupiny[editovat | editovat zdroj]

Kerry King
Současní
Dřívějš
Sezónní

Časový přehled[editovat | editovat zdroj]

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Studiová alba[editovat | editovat zdroj]

EP/Box Sety[editovat | editovat zdroj]

DVD/CD živáky[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Since contracting necrotizing fasciitis in January 2011, Jeff Hanneman's band participation has been minimal during his recovery and rehabilitation process. He has since performed two songs during an encore at one of Slayer's Big 4 performances in April 2011, and attended rehearsals for Fun Fun Fun Fest in November 2011, though he did not end up performing at this show. As of July 2012, Hanneman has not written or recorded any new material for the band's follow up to 2009's World Painted Blood.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. . Dostupné online.  
  2. . Dostupné online.  
  3. RAMIREZ, Carlos. Slayer Release Statement Updating the Health Status of Jeff Hanneman [online]. AOL, May 1, 2012, [cit. 2012-05-02]. [1]. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]