Heineken

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Heineken
Logo
Logo
Právní forma Naamloze vennootschap
Založeno 12. července 1864
Zakladatel Gerard Adriaan Heineken
Sídlo Amsterdam
Klíčoví lidé Jean-François van Boxmeer
Oblast činnosti nápoj a beverage industry
Produkty pivo
Majitelé Heineken Holding (50 %)
FEMSA (12,5 %)
Dceřiné společnosti Central de Cervejas
Brarudi
John Smith's Brewery
Harar Brewery
Bralirwa
Bralima Brewery
Nigerian Breweries
Sierra Leone Brewery Limited
Lao Asia Pacific Brewery
DB Breweries
… více na Wikidatech
Oficiální web www.heinekeninternational.com
ISIN NL0000009165
LEI 724500K5PTPSST86UQ23
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Původní pivovar v Amsterdamu, dnes muzeum

Heineken je pivovarnická společnost z Nizozemí, v roce 2015 trojka na světovém pivovarnickém trhu,[1] expandující do dalších zemí Evropy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1863 koupil Gerardus Adrian Heineken pivovar z 16. století v centru města Amsterdam. Nyní je budova navštěvovaným museem Heinekenu, nový pivovar vznikl jinde. Hlavní ústředí firmy zůstalo v Amsterdamu.

Expanze do zahraničí[editovat | editovat zdroj]

Pivovar převzal část trhu na Slovensku, v Polsku, Rumunsku, Rakousku, Maďarsku, Srbsku, Černé Hoře. Jeho obrat dosáhl 14,32 miliardy eur. Piva patřící pod Heinekem jsou prodávána ve 120 zemích světa.

Heineken v Česku[editovat | editovat zdroj]

V roce 2003 ovládl rakouskou společnost BBAK, které patřil mj. pivovar Starobrno, pak následovala koupě pivovaru Královské Krušovice od společnosti Radeberger Gruppe. V roce 2008 po souhlasu Antimonopolního úřadu koupil koncern Heineken síť pivovarů společnosti Drinks Union, což znamená značky Zlatopramen, Březňák, Louny, Dačický, Lorec, Jarošov a Pivrnec. Jedná se o pivovary Krásné Březno, Velké Březno, Louny a Kutná Hora. Společnost Heineken měla zájem pouze o část Drinks Unionu zabývající se pivovarnictvím. Část, která se zabývala lihovarnictvím a likéry se osamostatnila do firmy Granette a.s. Prostřednictvím těchto značek se dostal do velkoobchodních řetězců. Pivovar v Krušovicích se stal hlavním akcionářem Starobrna.

V České republice Heineken v roce 2009 zaměstnával 1155 lidí a ovládal zhruba 12 % českého trhu s pivem.[2]

V červnu 2009 oznámila společnost, že pivovary v Kutné Hoře a Znojmě uzavře.[3] V lednu 2010 oznámila firma likvidaci dalšího z pivovarů - Louny.[4] Dne 10. listopadu 2011 společnost uzavřela pivovar Krásné Březno.

Pivo Heineken

Heineken na Slovensku[editovat | editovat zdroj]

Firma převzala řadu pivovarů, aby se prosadila na tamním trhu, ale postupně místní pivovary zavírá. Heineken postupně zlikvidoval výrobu piva v Martině, Nitře a Rimavské Sobotě.[4]

Obchodní strategie[editovat | editovat zdroj]

Jeho strategií je ponechat na trhu tradiční značky i v ovládnutých pivovarech, méně prosperující neváhá zavřít (stalo se na Slovensku, v Česku pivovar Hostan ve Znojmě).

Koncern se podílí na četných kulturních akcích, např. podporuje hudební festivaly, má svůj hudební klub, je sponzorem řady sportovních akcí, např. tenisových turnajů a UEFA Champions League. Od roku 2016 je oficiálním sponzorem šampionátu Formule 1.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KLADIVOVÁ, Barbora. Největší výrobce piva na světě Anheuser-Busch koupí SABMiller, majitele Prazdroje. rozhlas.cz [online]. 2015-10-13. Dostupné online. 
  2. spojí pivovar Krušovice s Drinks Uninon
  3. Heineken uzavře pivovary ve Znojmě a Kutné Hoře
  4. a b Heineken skupuje místní pivovary, aby je pak mohl zavírat, Deník Referendum 22.2.2010

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]