Heineken

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Heineken
Logo
Logo
Heineken experience amsterdam.jpg
Základní údaje
Právní formanaamloze vennootschap
Datum založení12. července 1864
ZakladatelGerard Adriaan Heineken
Adresa sídlaAmsterdam, Nizozemsko
Klíčoví lidéJean-François van Boxmeer
Freddy Heineken
Charakteristika firmy
Oblast činnostinápojářský průmysl
Produktypivo
MajiteléHeineken Holding (50 %)
Tigres (8,4 %)
Dceřiné společnostiCentral de Cervejas
Brarudi
John Smith's Brewery
Harar Brewery
Bralirwa
Bralima Brewery
Nigerian Breweries
Sierra Leone Brewery Limited
Lao Asia Pacific Brewery
DB Breweries
… více na Wikidatech
Oceněnídesignation Purveyor to the Royal Household
Identifikátory
Oficiální webwww.heinekeninternational.com
ISINNL0000009165
LEI724500K5PTPSST86UQ23
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Původní pivovar v Amsterdamu, dnes muzeum

Heineken [hejneken] je pivovarnická společnost z Nizozemí, v roce 2015 trojka na světovém pivovarnickém trhu,[1] expandující do dalších zemí Evropy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1863 koupil Gerardus Adrian Heineken pivovar z 16. století v centru města Amsterdam. Nyní je budova navštěvovaným museem Heinekenu, nový pivovar vznikl jinde. Hlavní ústředí firmy zůstalo v Amsterdamu.

Expanze do zahraničí[editovat | editovat zdroj]

Pivovar převzal část trhu na Slovensku, v Polsku, Rumunsku, Rakousku, Maďarsku, Srbsku, Černé Hoře. Jeho obrat dosáhl 14,32 miliardy eur. Piva patřící pod Heinekem jsou prodávána ve 120 zemích světa.

Heineken v Česku[editovat | editovat zdroj]

V roce 2003 ovládl rakouskou společnost BBAK, které patřil mj. pivovar Starobrno, pak následovala koupě pivovaru Královské Krušovice od společnosti Radeberger Gruppe. V roce 2008 po souhlasu Antimonopolního úřadu koupil koncern Heineken síť pivovarů společnosti Drinks Union, což znamená značky Zlatopramen, Březňák, Louny, Dačický, Lorec, Jarošov a Pivrnec. Jedná se o pivovary Krásné Březno, Velké Březno, Louny a Kutná Hora. Společnost Heineken měla zájem pouze o část Drinks Unionu zabývající se pivovarnictvím. Část, která se zabývala lihovarnictvím a likéry se osamostatnila do firmy Granette a.s. Prostřednictvím těchto značek se dostal do velkoobchodních řetězců. Pivovar v Krušovicích se stal hlavním akcionářem Starobrna.

V České republice Heineken v roce 2009 zaměstnával 1155 lidí a ovládal zhruba 12 % českého trhu s pivem.[2]

V červnu 2009 oznámila společnost, že pivovary v Kutné Hoře a Znojmě uzavře.[3] V lednu 2010 oznámila firma likvidaci dalšího z pivovarů – Louny.[4] Dne 10. listopadu 2011 společnost uzavřela pivovar Krásné Březno.

Heineken též v r. 2008 ovládl již uzavřený pivovar Jarošov, který do té doby sloužil převážně jako sklady. Výrobní zařízení odvezl anebo rozprodal. V roce 2012 oznámil plán areál pivovaru (v havarijním stavu) prodat. Zájem o koupi projevilo město Uherské Hradiště s nabídkou 5 mil. Kč, avšak areál nakonec v listopadu 2013 zakoupil výrobce výtahů Radislav Vymyslický s plány část budov zbourat.[5]

Pivo Heineken

Heineken na Slovensku[editovat | editovat zdroj]

Firma převzala řadu pivovarů, aby se prosadila na tamním trhu, ale postupně místní pivovary zavírá. Heineken postupně zlikvidoval výrobu piva v Martině, Nitře a Rimavské Sobotě.[4]

Obchodní strategie[editovat | editovat zdroj]

Jeho strategií je ponechat na trhu tradiční značky i v ovládnutých pivovarech, méně prosperující neváhá zavřít (stalo se na Slovensku, v Česku pivovar Hostan ve Znojmě).

Koncern se podílí na četných kulturních akcích, např. podporuje hudební festivaly, má svůj hudební klub, je sponzorem řady sportovních akcí, např. tenisových turnajů a UEFA Champions League. Od roku 2016 je oficiálním sponzorem šampionátu Formule 1.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KLADIVOVÁ, Barbora. Největší výrobce piva na světě Anheuser-Busch koupí SABMiller, majitele Prazdroje. rozhlas.cz [online]. 2015-10-13. Dostupné online. 
  2. spojí pivovar Krušovice s Drinks Uninon[nedostupný zdroj]
  3. Heineken uzavře pivovary ve Znojmě a Kutné Hoře
  4. a b Heineken skupuje místní pivovary, aby je pak mohl zavírat, Deník Referendum 22.2.2010
  5. Slavný pivovar v Jarošově má před sebou novou budoucnost. Bez piva. iDNES.cz [online]. 2013-11-10 [cit. 2022-09-06]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]