Slipknot

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Slipknot
Slipknot vystupující na Mayhem festivalu v roce 2008
Základní informace
Původ USA Des Moines, Iowa, USA
Žánry Alternative metal, nu metal
Aktivní roky 1993–současnost
Vydavatelé Roadrunner, Nuclear Blast
Příbuzná témata Stone Sour, Murderdolls, To My Surprise, DJ Starscream, Dirty Little Rabbits, Painface
Web www.slipknot1.com
Současní členové
Sid Wilson
Chris Fehn
Jim Root
Craig „133“ Jones
Shawn Crahan
Mick Thomson
Corey Taylor
Alessandro Venturella
Jay Weinberg
Dřívější členové
Joey Jordison
Paul Gray (zemřel)
Anders Colsefini
Greg „Cuddles“ Welts
Josh „Gnar“ Brainard
Kun Nong
Brandon Darner
Patrick M. Neuwirth
Donnie Steele
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Slipknot je devítičlenná americká hudební skupina. Je známá především bizarními kostýmy a maskami jejich členů a drsným osobitým stylem.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Tato kapela vznikla v roce 1993, kdy se dva kamarádi, Anders Colsefini a Shawn Crahan, rozhodli založit skupinu. Ovšem vše nešlo tak, jak chtěli, proto se kapela rozpadla a znovu se dala dohromady v roce 1995. Shawn Crahan kontaktoval svého kamaráda Paula Graye, který byl v té době v Los Angeles, který do skupiny vstupoval ještě se svým přítelem, Natahanem Jonasem Jordisonem. Ke skupině se postupem času přidávali další členové jako např. Donnie Steele a Josh Brainard, kteří hráli v různých místních kapelách. Shawn v té době vlastnil ve městě klub, kde skupina odehrála většinu svých koncertů.

Poté za své vlastní peníze vydali své první album Mate. Feed. Kill. Repeat. Vydalo se ho 1 000 kusů a ihned bylo vyprodáno. Do skupiny vstoupil nový člen Craig Jones, který nahradil Donnieho Steela. Craig hrál původně na kytaru, ale po zjištění, že-jak sám tvrdil-byl jediný z celé kapely, kdo věděl, že něco podobného vůbec existuje, se začal naplno věnovat samplům a hře na klávesy. Jeho místo kytaristy nahradil další nový člen, Mick Thomson.

Kapela se začínala pomalu ale jistě prosazovat, navíc se Shawnovi povedlo něco skvělého, když přivedl do kapely Coreyho Taylora, jež stojí za dnešními úspěchy Slipknot. To se ovšem nelíbilo Andersovi,ten tedy kapelu opouští a zakládá si vlastní. S příchodem Coreyho se kapela začala lišit od ostatních kapel. Každý člen dostal jedno číslo (od 0 do 8) a začali vystupovat v bláznivých kostýmech, např. Corey se převlékal za kněze. Později začali nosit kombinézy. V brzké době přicházejí další dva noví členové, jmenovitě Greg Welts a spolu s ním Sid Wilson. Ovšem Greg v kapele dlouho nevydržel a po dalších změnách se nakonec jako člen uplatnil Chris Fehn, který je v kapele dodnes.

Poté čekal kapelu další úspěšný počin: začali spolupracovat s Rossem Robinsonem, který už měl zkušenosti jako producent s jinými, v té době již známými, kapelami. Slipknot sice dostali nabídky i od jiných společností, ale rozhodli se pro novou, založenou právě Rossem.

S touto společností tedy v roce 1999 Slipknot vydávali své již druhé album se stejným názvem jako sama skupina, Slipknot. Album sklidilo obrovský úspěch po celém světě. Slipknot se vydali na turné za propagací svého alba na vyhlášený Ozzfest. Album se stalo velmi rychle platinovým.

Slipknot se poté vydali na turné po USA s méně známými skupinami. Následovalo ohromné turné se skupinou System of a Down. Slipknot nevynechali ani starý kontinent, takže skoro žádný fanoušek nepřišel zkrátka.

Další vydané album neslo název Iowa (2001). Na toto album se upíral zrak mnoha hudebních kritiků i fanoušků a Slipknot opět nezklamali.

Dalším počinem bylo DVD Disasterpieces, které se též stalo platinovým.

Album vydané v roce 2004, a to Vol. 3: (The Subliminal Verses), vyvolalo mezi fanoušky rozporuplné reakce.

V roce 2008 Slipknot vydali své již čtvrté album nazvané All Hope Is Gone, které je už platinové v USA, Austrálii a Japonsku. Po vydaní alba se kapela vypravila na světové turné, které začalo jejich velkým návratem na pódia festivalu The Rockstar Tour. Kapela při novém CD a turné změnila image svých masek a kombinéz.

Nyní kapela po turné v Japonsku, Austrálii a Novém Zélandu je na turném v Evropě. Měla vystoupit v Izraeli, ale podle zpráv kapely zde z rodinných důvodů nevystoupili. První stanice byla Moskva na vyprodaném olympijském stadionu. Teď kapela přes Oslo, Stockholm či Berlín projíždí Evropu a dále následuje Severoamerické turné, které zakončí světové turné nazvané All Hope is Gone Tour 2009.

10. června 2009 měla kapela vystoupení v ostravské ČEZ Aréně.

Dne 24. května 2010 byl baskytarista kapely Paul Gray nalezen mrtvý v hotelovém pokoji Town Plaza hotel v Urbandale ve státě Iowa. Příčinou jeho smrti bylo shledáno předávkování morfinem a léky proti bolesti.[1]

11. března 2011 Slipknot oznámili prostřednictvím webu jméno baskytaristy, který na nadcházejícím koncertním turné nahradí zesnulého Paula Graye. Na jeho místo nastoupí Donnie Steele, který stál u zrodu kapely jako její první kytarista. Podle muzikantů ho vybrali proto, že se v posledních letech úzce spřátelil právě se Paul Grayem a mimo jiné byl v minulosti součástí kapely. "Donnie byl v kapele od začátku a místo toho, abychom hledali venku, zvolili jsme kvůli Paulovi člověka, který už v naší rodině je. Donnieho s Paulem pojilo veliké přátelství a nemůžeme přijít na jinou cestu, jak důstojně požehnat jeho památce než s někým, kdo tam s námi na startu byl. Všichni se zase těšíme na pódium, kde v létě uctíme Paulovu památku s našimi rodinami v Evropě a Brazílii," oznámila kapela.

Ovšem Donnie Steele odstoupil kapely a nyní je na jeho místě Alessandro Venturella.

Po šestileté odmlce a po ztrátě dvou zakládajících členů (Joey Jordison, Paul Gray) kapela vydala na podzim 2014 nové album .5: The Gray Chapter jako poctu zemřelému baskytaristovi Paulu Grayovi. Po prvním týdnu prodeje v USA, Austrálii a Japonsku se stala na zdejších trzích nejprodávanější deskou. V ČR odstartovala na devátém místě prodávaných desek.

Kapela v rámci evropského turné k pátému albu vystoupila 27. 1. 2016 v pražské O2 Aréně. Kapela v roce 2019 plánuje vydat své nové album, a Corey řekl že nové album bude jejích poslední. Frontman kapely (Corey Taylor) prohlásil, že nové album bude na stejné heavy úrovni jako druhé album lowa.

Členové[editovat | editovat zdroj]

Koncerty[editovat | editovat zdroj]

Koncert

Skupina Slipknot se proslavila nejen hudbou, ale také jejich koncerty. Není vůbec divu, když se začnou mezi sebou mlátit nebo po sobě házet různé předměty. Mezi vrchol show patří když Joey a jeho celá souprava bubnů vyjedou asi 3 metry do vzduchu a natočí se o devadesát stupňů dolů, čili Joey kouká přímo do země, a přitom stále bubnuje. Sid má zase v oblibě skákat mezi fanoušky. Už to dopadlo i s nalomenými patami a následným upoutáním na vozíček. Slipknot své fanoušky a koncerty milují. Podle nich by nemohli hrát, kdyby necítili tu live-podporu jejich „maggots“, jak říkají svým příznivcům.

Smrt Paula Graye[editovat | editovat zdroj]

Po smrti zpěváka Ronnieho Jamese Dia ,který byl nalezen mrtev 16.5. se musí světová hardrocková scéna vyrovnat s další nepříjemnou ztrátou. V pondělí 24. 5. byl totiž v pokoji hotelu Town Plaza na předměstí amerického města Des Moines nalezen mrtvý Paul Gray, osmatřicetiletý baskytarista a zakládající člen populární americké metalové kapely Slipknot známé svými obskurními maskami a oceněné v roce 2006 cenou Grammy za nejlepší metalový výkon. Jeho smrt byla způsobená předávkováním léků na bolest a morfiem.

Nyní v kapele hraje Alessandro Venturella přezdívaný V-Man.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Řadová alba[editovat | editovat zdroj]

Reedice alb[editovat | editovat zdroj]

Iowa, vydáno 1.11.2011

Singly[editovat | editovat zdroj]

Mate Feed Kill Repeat:-SlipKnoT, Gently, Do Nothing-Bitchslap, Only One, Tattered & Torn, Confessions, Some Feel, Killers are Quiet.

SlipKnoT-742617000027, Sic, Eyeless, Wait and Bleed, Surfacing, Spit It Out, Purity, Liberate, Prosthetics, No Life, Diluted, Only One, Sisors, Eeyore, 74261200027..

Iowa- The Heretic Anthem, Left Behind, My Plague, 515, People=Shit, Disasterpiece, Everything Ends, Gently, The shape, I am Hated, Skin Ticket, New Abortion, Metabolic, Iowa..

Vol. 3: (The Subliminal Verses)-Duality, Vermilion, Before I Forget, The Nameless, The Blister Exists, Prelude 3.0, Three Nil, Opium Of The People, Circle, Welcome, Pulse of the Maggots, Virus of Life, Danger, Keep Away..

All Hope Is Gone- All Hope Is Gone, Psychosocial, Dead Memories, Sulfur, Snuff, Execute, Gematria (The killing name), Vendeta, Butcher's Hook, Gehenna, This cold back, Wherein Lies Continue, Child of burning time, Till we die, Vermilion Pt.2..

The Gray Chapter:

1. "XIX" 3:10
2. "Sarcastrophe" 5:06
3. "AOV" 5:32
4. "The Devil in I" 5:42
5. "Killpop" 3:45
6. "Skeptic" 4:46
7. "Lech" 4:50
8. "Goodbye" 4:35
9. "Nomadic" 4:18
10. "The One That Kills the Least" 4:11
11. "Custer" 4:14
12. "Be Prepared for Hell" 1:57
13. "The Negative One" 5:25
14. "If Rain Is What You Want" 6:20

DVD[editovat | editovat zdroj]

Demo nahrávky[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Slipknot (band) na anglické Wikipedii.

  1. Muzikus.cz

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]