Sepultura

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sepultura
Základní informace
Původ Brazílie Belo Horizonte, Brazílie
Žánry Thrash metal[1]
Black metal[2]
Death metal[3]
Groove metal[4]
Aktivní roky 1984 – dosud
Vydavatelé Cogumelo Records
Roadrunner Records
SPV Records
Příbuzná témata Soulfly
Nailbomb
Cavalera Conspiracy
Web sepultura.com.br
Současní členové
Paulo Jr.
Andreas Kisser
Derrick Green
Eloy Casagrande
Dřívější členové
Igor Cavalera
Max Cavalera
Jairo Guedez
Wagner Lamounier
Jean Dolabella
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sepultura je brazilská metalová kapela hrající kombinaci thrash metalu s death metalem. Jejich současná hudba se spíš ale blíží ke groove metalu. Sepultura v portugalštině znamená hrob.[5]

Historie skupiny[editovat | editovat zdroj]

Základ kapely byl položen již v roce 1980, kdy spolu začali hrát bratři Max Cavalera (zpěv, kytara) a Igor Cavalera (bicí). Samotná kapela vznikla v roce 1984, kdy se k bratřím Cavalerům připojili kytarista Jairo Guedez a basskytarista Paulo Jr. V roce 1985 vydala své první EP nazvané Bestial Devastations. Následující rok vyšlo první album kapely nazvané Morbid Visions. Po vydání Morbid Visions kapelu opustil Jairo Guedez a na jeho místo nastoupil Andreas Kisser. V roce 1987 vyšlo druhé album Sepultury pojmenované Schizophrenia, které bylo zlomem v historii skupiny. Všechna dosavadní alba vyšla u značky Cogumelo Records. Právě album Schizophrenia zapříčinilo to, že kapela podepsala smlouvu s Roadrunner Records.

Pod hlavičkou Roadrunner records vyšlo v roce 1989 album Beneath The Remains, které bylo následováno dlouhým evropským turné. V roce 1991 se z dílny Sepultury vynořilo album Arise, které vyšlo 4. dubna. Díky tomuto počinu se kapela stala jednou z nejvíce velebených skupin 90. let. Následující album pojmenované Chaos A.D. vyšlo v roce 1993 a bylo velkým hitem mezi fanoušky metalové hudby, navíc se na něm poprvé začal objevovat zvuk punk rocku. Tento trend pokračoval i na následujícím albu Roots (vydáno 1996).

Od té doby ale začaly kapelu postihovat skoro jen samé starosti a problémy. První nepříjemná událost se stala v roce 1996, kdy před vystoupením na festivalu v Donningtonu Monsters of Rock kytarista a zpěvák skupiny Max Cavalera společně se svojí ženou a manažerkou Sepultury Glorií odjeli do Ameriky, kvůli smrti jejich syna při autonehodě. Kapela tedy vystoupila jako trio.

Rok 1996 se černě nezapsal jen do života Cavalerů, ale i do historie Sepultury. Ke konci roku 1996 kapelu opustil právě Max Cavalera a založil vlastní kapelu Soulfly.

Díru po Cavalerovi zacelil Američan Derrick Green. Společně s Greenem kapela v roce 1998 vydala album Against. Against bylo méně úspěšné, než dva jeho předchůdci. V tomto duchu se neslo i následující album Nation. Na těchto dvou albech se Sepultura začala vzdalovat thrash metalu. V roce 2002 vyšlo živé album Under A Pale Grey Sky, což je záznam posledního koncertu Maxe Cavalery se Sepulturou. Kapela toto album neuznává jako oficiálně vydané. V témž roce vyšlo i EP Revolusongs. V roce 2003 skupina vydala album Roorback, které přineslo spoustu pozitiv. Tímto albem se seskupení rozžehnalo s Roadrunner records a přešlo pod SPV Records. Pod hlavičkou SPV Records již vyšlo živé album Live in Sao Paulo.

V dubnu roku 2006 vyšlo album Dante XXI, které bylo hodně diskutované, protože se k němu kapela moc nehlásila. Album mělo velký úspěch zvlášť písní Convicted in Life.

O tří roky později vyšlo (už bez Igora Cavalery) album A-lex. S novým bubeníkem s Jeanem Dollabellou vytvořili, z pohledu stálých alb trochu odlišné album. Je v něm poznat jiný bubeník, který do kapely vnesl trochu svého umění.

V roce 2011, v červnu, Sepultura vydala své nyní poslední album s názvem Kairos. Po 5 letech ve stejné sestavě nahrála tahle čtyřka album plné síly a hlavně toho, co vše Sepultura jako taková prožila, tzv. očištění. Derrickův jasný hlas, Andreasovy perfektní riffy, Paulova basa a Jeanovy bubny. Tak se dá popsat tahle čtyřka, která stále svými brazilskými kořeny občas prožene nějakou tu brazilskou muziku.

Sepultura vystoupila v ČR v roce 2010 i 2011 na festivalu Brutal Assault a na konci roku ještě na koncertu v Praze. V letošním roce (2012) kapela zahajuje 10. června turné po ČR koncertem ve Velkém Meziříčí.

V roce 2017 vydala skupina desku Machine Messiah, kterou český web iREPORT zhodnotil převážně pozitivně a vyzdvihl skvělou formu zpěváka Derricka Greena.[6]

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Živá alba[editovat | editovat zdroj]

Videografie[editovat | editovat zdroj]

 • Under Siege (Live in Barcelona) (1991)
 • Third World Chaos (1995)
 • We Are What We Are (1996)
 • Chaos DVD (2002)
 • Live in Sao Paulo (2005)

Členové kapely[editovat | editovat zdroj]

Současní členové[editovat | editovat zdroj]

Bývalí členové[editovat | editovat zdroj]

Timeline[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. https://archive.is/20120526232630/www.associatedcontent.com/article/60271/sepulturas_dante_xxi_legendary_thrash.html
 2. Terrorizer Magazine #128
 3. Terrorizer Magazine #151
 4. http://www.provokator.org/magazine/index.php?option=com_content&task=view&id=474&Itemid=1
 5. sepultura - Definition in the Portuguese-English Dictionary - Cambridge Dictionary. dictionary.cambridge.org [online]. [cit. 2018-08-08]. Dostupné online. (anglicky) 
 6. IREPORT.CZ. RECENZE: Sepultura vábí ztracené duše. iREPORT – music&style magazine. Dostupné online [cit. 2017-09-29]. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]