Promo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Možná hledáte: Marketingová propagace.
Promo CD kapely Radiohead z roku 1997

Promo (též promo nahrávka, promo album – z anglického promotional recording, propagační nahrávka) je audio- nebo videonahrávka, která je zdarma distribuována k propagaci díla, které je nebo brzy bude komerčně dostupné (typicky hudební album). Proma jsou obvykle zasílána rozhlasovým stanicím, televizním společnostem, žánrovým časopisům, novinářům, kritikům atd. před vydáním plnohodnotné komerční verze v očekávání, že vysílání, odborné recenze a další formy prezentace podnítí zájem veřejnosti o dané dílo. Proma nejsou určená k prodeji v běžné obchodní síti.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Promo nahrávky jsou často distribuovány v obyčejných obalech s omezenou grafickou úpravou za účelem snížení nákladů. Vinylové desky v běžném kartonovém obalu a kompaktní disky v tenké plastové krabičce (slimcase) nebo papírovém/kartonovém obalu (pošetce). Nezřídka obsahuje promo pouze hudební nosič interpreta s názvem nahrávky a textem For Pomotional Use Only, Not for Sale (v překladu „pouze k propagačním účelům, není určeno k prodeji“) nebo podobným, jako např. nahrávka Promo '92 od italské deathmetalové kapely Sadist[1]. Limitované (sběratelské) edice následujícího komerčního vydání bývají naopak v prvotřídním provedení (picture disc, obsahově bohatý booklet z kvalitního papíru, bonusy apod.).

Promo nahrávky mohou být distribuovány samostatně nebo jako součást propagační sady (tzv. press kit) společně s fotografiemi, videoklipy, biografií kapely atd.[2] Jelikož jsou proma vydávána v mnohem menším množství než související plnohodnotné nahrávky, které propagují, jsou často vyhledávaným sběratelským artiklem.

Promo singly určené komerčním rádiím obsahují většinou verzi skladby zvanou „radio edit“, někdy i další verze skladby („alternate mix“ nebo i originální verzi z alba).
Vycházejí i promo kompilace, jako je např promo-CD Rock Hard Presents Gods of Grind z roku 1991 s celkem čtyřmi skladbami od metalových kapel Cathedral, Entombed, Carcass a Confessor.[3]

Acetátové desky a zkušební výlisky[editovat | editovat zdroj]

Výjimečně je rozhlasovým stanicím distribuován jako promo nahrávka speciální typ gramofonové desky známý jako acetátová deska, což jsou hliníkové disky[4] s tenkou vrstvou nitrocelulózového laku. Obvykle jsou vyrobeny ve velmi malém množství s ručně psanými štítky. Měkký povrch těchto disků lze přehrát maximálně desetkrát, než se začnou opotřebovávat. Acetátové desky podléhají snáze degradaci kvůli náchylnosti na vnější vlivy (teplota, vlhkost, ...) a pro dlouhodobé uchovávání nejsou ideální.[5]

Dalším typem vzácného nosiče, který se občas používá jako promo, je zkušební výlisek (test pressing). Jsou to první kopie gramofonových desek lisovaných v továrně. Používají se ke kontrole kvality výroby před zahájením sériové výroby.

Jak acetátové desky, tak i zkušební výlisky jsou velmi vzácné a sběrateli vyhledávané nosiče.[4][6]

Advance tape[editovat | editovat zdroj]

Advance tape nebo advance promo cassette je promo audiokazeta, kterou hudební vydavatelství distribuuje v minimálním množství vybraným lidem z branže ještě před spuštěním oficiální promokampaně s cílem vyvolat počáteční zájem (očekávání) o budoucí vydání nahrávky. Promo audiokazety mohou či nemusí být raritní, ale ty s přívlastkem advance jsou obvykle extrémně vzácné.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Promotional recording na anglické Wikipedii.

  1. Sadist – Promo '92 v databázi Discogs (anglicky)
  2. Kelaey, Melanie (8 February 2021). "The 8 things that should be part of every band's electronic press kit". Bandzoogle. Retrieved 3 April 2021. (anglicky)
  3. Rock Hard Presents Gods of Grind v databázi Discogs (anglicky)
  4. a b PODĚBRAD, Tomáš. Hudba pro uši investorů – jedině z vinylu! [online]. Investiční web, 2009-10-17 [cit. 2023-12-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-12-28. 
  5. Rozkrýváme zvukový Archiv Národního divadla, Nový fonograf, cit. 30.12.2023
  6. Nemáš je doma? 10 nejdražších vinylových singlů, RedBull.com, vydáno 26.05.2017, cit. 30.12.2023

Související články[editovat | editovat zdroj]