Kříž svatého Petra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kříž sv. Petra

Kříž svatého Petra (svatopeterský kříž) je latinský kříž převrácený tak, že příčné břevno je nikoli v horní, ale ve spodní části kříže. Jde o křesťanský symbol, odkazující k postavě sv. Petra. Graficky totožný znak používají satanisté pod názvem satanský kříž, satanistická interpretace tohoto symbolu je však odlišná.

Označení svatopeterský kříž vzniklo z tradice, podle níž byl apoštol Petr odsouzen k ukřižování, považoval však za příliš velkou poctu být ukřižován stejným způsobem, jako Ježíš Kristus, a proto požádal, aby mohl být ukřižován naopak, hlavou dolů. Tato tradice je poprvé doložena z apokryfních Skutků Petrových, které pochází z období kolem roku 200, o tomto neobvyklém způsobu ukřižování hovoří i Órigenés, Tertullianus a další prameny[1].

Caravaggio - Ukřižování sv. Petra

V křesťanském kontextu kříž symbolizuje pokoru a nehodnost vůči Kristovi. Je také jedním ze symbolů papežského úřadu, protože sv. Petr je podle tradice pokládán za prvního papeže - papež Jan Pavel II. použil tento znak při své návštěvě Izraele, což některá média, mimo jiné sedisvakantistická hnutí,[2] mylně dávala do souvislosti se satanistickým užitím symbolu.[3]

V tomto významu je symbol užíván v křesťanské ikonografii a heraldice, v českém prostředí ho využívá například znak obce Zdechovice a Kučerov, svatopetrský kříž byl užit i na biskupském erbu Mořice Píchy.

Satanisté, zejména následníci LaVeyova satanismu nazývají graficky stejný symbol satanský nebo obrácený kříž a pokládají jej za symbol různých významů čísla čtyři (čtyři živly, čtyři světové strany), symbol duchovního rozcestí a zároveň za symbol odmítnutí křesťanských hodnot,[4] zesměšnění a odmítnutí symboliky Krista a jeho utrpení.[5] Obrácený kříž je satanisty mnohdy nošen na krku či na oblečení, dostal se i do znaků mnoha hudebních skupin. Podle některých výkladů znamená "ze země zrozený meč ducha mířící k nebi", symbol falu směřujícího k nebi, tedy jakéhosi znásilnění Boha, odkazuje se v této souvislosti i na příběh o Babylónské věži.[6] I když satanský kříž vznikl obrácením latinského kříže,[7] a poukazuje se i na to, že právě Petra Kristus jednou v evangeliu oslovuje jako satana, když se jej Petr snaží odvrátit od úmyslu nechat se ukřižovat: „Jdi mi z cesty, satane; tvé smýšlení není z Boha, ale z člověka!“ (Marek 8,33), se symbolikou kříže sv. Petra satanský kříž nesouvisí.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archivovaná kopie. apologetica.org [online]. [cit. 2011-02-03]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-11-03. 
  2. Archivovaná kopie. www.mostholyfamilymonastery.com [online]. [cit. 2011-02-03]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-06-30. 
  3. www.shasta.com [online]. [cit. 03-02-2011]. Dostupné v archivu pořízeném dne 07-08-2007. 
  4. Archivovaná kopie. cirkevsatanova.com [online]. [cit. 2011-02-04]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-02-25. 
  5. Archivovaná kopie. www.exposingsatanism.org [online]. [cit. 2011-02-04]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-02-04. 
  6. Archivovaná kopie. kojot.name [online]. [cit. 2013-03-14]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-04-29. 
  7. Archivovaná kopie. kojot.name [online]. [cit. 2013-03-14]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-05-01. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]