Boršč

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Boršč

Boršč je druh polévky z červené řepy, oblíbený zejména v ukrajinské[1] a ruské národní kuchyni, polévky podobné boršči se vaří i v Polsku a Bulharsku.

Složení[editovat | editovat zdroj]

Ukrajinský boršč se zakysanou smetanou a škvarky

Základem boršče je vývar z kostí (nejlépe morkových) a masa (obvykle předního hovězího pro ruskou nebo vepřového pro ukrajinskou variantu boršče) a směs osmažené zeleniny (červená řepa, někdy brambory, mrkev, zelí, cibule). Zelenina se krájí na nudličky, osmaží se na tuku a lehce se zahustí zásmažkou, následně se rozředí vývarem, doplní se vařené maso a polévka se dochutí octem a cukrem do příjemně navinulé chuti. Bohatší boršč se doplňuje nakrájenou uzeninou a podává se se zakysanou smetanou.

Ukrajinský boršč[editovat | editovat zdroj]

Ukrajinská varianta boršče klade důraz na sytě červenou barvu, řepa se proto připravuje samostatně a ještě před samotnou tepelnou úpravou se zastříkne octem. Do zeleninové směsi se přidává petrželka a rajčatový protlak, doporučeným tukem je vepřové sádlo, které by mělo přejmout barvu protlaku - na hotové polévce by měla plavat jantarově zbarvená mastná oka. Vyškvařené kostičky sádla se doplňují i do hotové polévky.

Polský baršč[editovat | editovat zdroj]

Polský baršč
Studené Boršč

Polský Baršč (polsky: barszcz) z vařené červené řepy je tradiční produkt polské kuchyně, který je základem skupiny polévek téhož názvu a o něco méně rozšířeného nápoje.

Kousky červené řepy se nechají spolu s česnekem kysat 2-3 týdny ve vodě v kameninové nebo skleněné nádobě. Takto připravený baršč má lehce nakyslou chuť a mírně štípe. Může se pít studený i teplý nebo se z něho mohou připravovat polévky.

Čistý červený baršč s malými plněnými taštičkami, tzv. uszka (uška) bývá v některých, převážně východních regionech Polska jedním z tradičních chodů na štědrovečerním stole.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Sydney Schultze. Culture and customs of Russia. Greenwood Pub Group(2008) pp. 65-66

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]