Boršč

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Boršč se smetanou
Ingredience na boršč mohou obsahovat hovězí, vepřové, sádlo, řepu, zelí, mrkev, celer, cibuli, brambory, houby, protlak, petržel, pažitku, kopr, bobkový list,, novékoření a černý pepř.
Ukrajinský boršč se zakysanou smetanou a škvarky

Boršč je druh polévky z červené řepy, integrální součást a historické jídlo ukrajinské národní kuchyně[1]. Polévky podobné boršči se vaří i v Polsku, Rusku a Bulharsku.

Složení[editovat | editovat zdroj]

Základem boršče je vývar z kostí (nejlépe morkových) a masa (obvykle předního hovězího či vepřového) a směs osmažené zeleniny (červená řepa, někdy brambory, mrkev, zelí, cibule). Dříve se jako zelenina používala také nať bolševníku obecného, zvaného též česky „bršť“. Zelenina se krájí na nudličky, osmaží se na tuku a lehce se zahustí zásmažkou, následně se rozředí vývarem, doplní se vařené maso a polévka se dochutí octem a cukrem do příjemně navinulé chuti.

Ukrajinský boršč[editovat | editovat zdroj]

Ukrajinský boršč (ukrajinsky: борщ) klade důraz na sytě červenou barvu, řepa se proto připravuje samostatně a ještě před samotnou tepelnou úpravou se zastříkne octem či citrusovým džusem. Historicky se použivala i kvašená řepa. Do zeleninové směsi se přidává petrželka, kopr a rajčatový protlak nebo i čerstvá rajčata, doporučeným tukem je vepřové sádlo, které by mělo přejmout barvu protlaku - na hotové polévce by měla plavat jantarově zbarvená mastná oka. Vyškvařené kostičky sádla se doplňují i do hotové polévky. Boršč je podáván vždy horký, se zvlaštním česnekovými houskami, tzv. "pampušky", zakysanou smetanou, čerstvě nasekanými bylinky (kopr, petřelka, lahůdková cibulka) a škvarky. Bohatší ukrajinský boršč se doplňuje nakrájenou uzeninou jako uzený hovezí či vepřový jazyk, četné druhy klobas, uzený vepřový bok.

Polský baršč[editovat | editovat zdroj]

Polský baršč
Studený boršč

Polský baršč (polsky: barszcz) z vařené červené řepy je tradiční produkt polské kuchyně, který je základem skupiny polévek téhož názvu a o něco méně rozšířeného nápoje.

Kousky červené řepy se nechají spolu s česnekem kysat 2-3 týdny ve vodě v kameninové nebo skleněné nádobě. Takto připravený baršč má lehce nakyslou chuť a mírně štípe. Může se pít studený i teplý nebo se z něho mohou připravovat polévky.

Čistý červený baršč s malými plněnými taštičkami, tzv. uszka (uška) bývá v některých, převážně východních regionech Polska jedním z tradičních chodů na štědrovečerním stole.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Sydney Schultze. Culture and customs of Russia. Greenwood Pub Group(2008) pp. 65-66

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]