Boršč

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Boršč

Boršč je druh polévky z červené řepy, oblíbený zejména v ukrajinské[1] a ruské národní kuchyni, polévky podobné boršči se vaří i v Polsku a Bulharsku.

Složení[editovat | editovat zdroj]

Ukrajinský boršč se zakysanou smetanou a škvarky

Základem boršče je vývar z kostí (nejlépe morkových) a masa (obvykle předního hovězího pro ruskou nebo vepřového pro ukrajinskou variantu boršče) a směs osmažené zeleniny (červená řepa, někdy brambory, mrkev, zelí, cibule). Dříve se jako zelenina používala také nať bolševníku obecného, zvaného též česky „bršť“. Zelenina se krájí na nudličky, osmaží se na tuku a lehce se zahustí zásmažkou, následně se rozředí vývarem, doplní se vařené maso a polévka se dochutí octem a cukrem do příjemně navinulé chuti. Bohatší boršč se doplňuje nakrájenou uzeninou a podává se se zakysanou smetanou.

Ukrajinský boršč[editovat | editovat zdroj]

Ukrajinská varianta boršče klade důraz na sytě červenou barvu, řepa se proto připravuje samostatně a ještě před samotnou tepelnou úpravou se zastříkne octem. Do zeleninové směsi se přidává petrželka a rajčatový protlak, doporučeným tukem je vepřové sádlo, které by mělo přejmout barvu protlaku - na hotové polévce by měla plavat jantarově zbarvená mastná oka. Vyškvařené kostičky sádla se doplňují i do hotové polévky.

Polský baršč[editovat | editovat zdroj]

Polský baršč
Studené Boršč

Polský Baršč (polsky: barszcz) z vařené červené řepy je tradiční produkt polské kuchyně, který je základem skupiny polévek téhož názvu a o něco méně rozšířeného nápoje.

Kousky červené řepy se nechají spolu s česnekem kysat 2-3 týdny ve vodě v kameninové nebo skleněné nádobě. Takto připravený baršč má lehce nakyslou chuť a mírně štípe. Může se pít studený i teplý nebo se z něho mohou připravovat polévky.

Čistý červený baršč s malými plněnými taštičkami, tzv. uszka (uška) bývá v některých, převážně východních regionech Polska jedním z tradičních chodů na štědrovečerním stole.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Sydney Schultze. Culture and customs of Russia. Greenwood Pub Group(2008) pp. 65-66

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]