Škvarky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Škvarky
Chicharones-P1060339.JPG
Základní informace
Místo původuČína
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Domácí škvarky

Škvarky jsou zbytek tkáně, která zbude po vyškvaření tuku z tukové vrstvy zabitého zvířete. V Česku i dalších zemích jsou nejčastěji získávány při škvaření vepřového sádla.

Příprava škvarků může probíhat tak, že se sádlo s kousky masa nakrájí na kostičky, které se následně vhodí na rozpálenou pánev.

Při větších objemech se škvaření provádí v hrnci či kotli, do něhož je vloženo na kostky nakrájené sádlo s trochou vody, která zabrání připálení sádla před jeho částečným rozpuštěním. Po slití vyškvařeného sádla je možné škvarky samostatně dopéci s možností přidáním trochy mléka pro zjemnění chuti.

Po škvaření je možno je dochutit solí a kmínem pro lepší chuť. V některých oblastech se vyrábí ze škvarků mletím škvarková pomazánka a známé jsou také škvarkové placky či škvarkové cukroví.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Velmi podobný produkt se dá vyrobit i z některých jedlých lupenatých hub. Obzvlášť vhodné jsou všechny jedlé holubinky, čas nutný pro přípravu je ovšem podstatně kratší. Obvykle se tento pokrm nazývá houbové škvarky.[1][2] Pokrm, který chutná jako domácí škvarky, lze připravit také smažením kukel bource morušového, které však obsahují daleko méně tuku a až 60 % bílkovin. Kukly lze koupit zmrazené v prodejnách asijských potravin.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. JELÍNKOVÁ, Ivana. Stanice Region - Vysočina, pořad Dobré odpoledne: Z holubinek si můžete udělat chutné houbové škvarky. Český rozhlas [online]. 2014-08-15 [cit. 2014-12-05]. Dostupné online. 
  2. Hobby naší doby: Houbové škvarky. Česká televize [online]. 2014 [cit. 2014-12-05]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]