Ramen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Rámen
Základní informace
KategoriePolévky
Místo původuJaponsko
Složení
Youmian a japonské nudle
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Ramen
Čerstvé rámen nudle vyráběné dle původní japonské receptury i originálních postupů v pražské chráněné dílně Tydle nudle.

Ramen či rámen (katakana: ラーメン; kandži: 拉麺, zvuk rámen, [ˈɾaːmɛn]IPA) je nudlová polévka, která získala v průběhu 20. století popularitu v Japonsku a odkud se rozšířila do celého světa.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Pokrm je tvořen čtyřmi hlavními ingrediencemi: vývarem či daši, dochucující omáčkou (tare), nudlemi ramen a přílohovými doplňky. Nudle bývají zpravidla zality silným vývarem (vepřovým, hovězím, kuřecím, z mořských plodů nebo ryb či zeleniny či daši)[1] dochuceným "tare" (typicky např. sojová omáčka -šoju, šijo a miso), pšeničnými nudlemi rámen a doplněny bývají mj. vepřovým masem, čajovým vejcem a často řadou dalších přísad (sušené houby, mořské řasy nori, wakame, marinované bambusové výhonky, jarní cibulka, kombu atd.).

Ramen má výraznou tzv. chuť „pátého typu“, nazvanou svým japonským objevitelem umami („lahodná chuť“), kterou jako první identifikoval v roce 1908 japonský profesor Kikunae Ikeda z Tokijské císařské univerzity.

Nudle rámen[editovat | editovat zdroj]

Nudle rámen se označují také jako alkalické nudle kvůli zvýšenému obsahu zásad. Té je při výrobě dosaženo přidáním kansui (typicky směsi hydrouhličitanu sodného a draselného). Nudle bez této přísady, která vedle specifické chuti zaručuje mj. jejich "nerozmáčivost" nemohou být podle zvyklostí označovány za rámen nudle.

Oproti jiným typům v Japonsku oblíbených nudlí (jako např. udon, soba či cukemen) mají ramen nudle nejnižší obsah vody (do 30 %) a naopak nejvyšší obsah bílkovin (12,5–14,5 %). Jsou také nejtenčí s průměrem pohybujícím se mezi 1 a 1,3 mm. Napodobeninu nudlí rámen lze vyrobit i v domácích podmínkách s použitím "opečené" jedlé sody.[2]

Daši[editovat | editovat zdroj]

Daši je nejčastěji vyráběno kombinací kombu (mořské řasy) a kacobuši (sušené tuňákové vločky bonito), ale i třeba houbami šitake či malými sušenými rybami niboši.[3]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Rámen je sice velmi populární v Japonsku, které ho také nejvíc proslavilo po světě, pokrm ale vznikl v Číně – podle některých odhadů již před 4000 lety v městě Lan-čou hlavním městě provincie Kan-su. Místní tradičně ručně vyráběné nudle tam jsou i ve 21. století nicméně podávány výhradně v osoleném hovězím vývaru. Odtud se kvůli čínsko-japonské válce dostaly i do Japonska, kde ve 20. století postupně získaly vedle obrovské popularity i bezpočet variací.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Ve světě[editovat | editovat zdroj]

V Japonsku, kde bylo počátkem 21. století více než 5000 ramen restaurací má téměř každé město a prefektura svůj specifický recept na ramen. Např. typickým ramenem s pastou miso je proslulé Sapporo – hlavní město severního japonského ostrova Hokkaidó. Ramen je však oblíbený i v řadě dalších zemí světa. I přes popularitu v Japonsku se nejvíce rámen nudlí zkonzumuje v Číně, kde se v roce 2020 prodalo 50 miliard balení. Jedná se ale především o instantní verzi.[4] V Japonsku existuje přes 22 různých rámen „stylů“.[5]

Obvyklé typy polévek rámen jsou:

 • šoju (sojový)
 • tonkocu (vepřový)
 • šijo (slaný)
 • miso

V ČR[editovat | editovat zdroj]

V Česku se rámen do popředí v gastronomii začal dostávat teprve se začátkem 20. let 21. století. V roce 2022 existuje v Praze i v dalších městech řada restaurací nabízejících polévky rámen. Velká část bohužel dováží nekvalitní napodobeniny nebo dováží mražené nudle z Japonska. Několik dalších (Sia Restaurant, Jam&Co, Chilli&Lime, Basu) odebírá čerstvé rámen nudle od chráněné dílny Tydle nudle, která nudle ramen vyrábí podle originálních japonských receptur i postupů z prefektury Kagawa.[6][7]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Homemade Ramen Broth Recipe – Rich Flavoured – Chopstick Chronicles. www.chopstickchronicles.com [online]. [cit. 2023-01-06]. Dostupné online. 
 2. How to Make Ramen Noodles From Scratch. Serious Eats [online]. [cit. 2023-01-06]. Dostupné online. (anglicky) 
 3. What is Dashi?. Umami Information Center [online]. [cit. 2023-01-06]. Dostupné online. (anglicky) 
 4. 李虹睿. The rise and rise of the instant noodle nation. www.chinadaily.com.cn [online]. [cit. 2023-01-06]. Dostupné online. 
 5. 11 Types of Japanese Regional Ramen for the Epicurious Traveler. gurunavi.com [online]. [cit. 2023-01-06]. Dostupné online. (anglicky) 
 6. SOLAŘOVÁ, Soňa. Asie – v hlavní roli nudle II.. Fany Info Revue. 2022-09-01, čís. 4, s. 42, 43, 44, 45, 46. 
 7. Příběh našich nudlí :: Tydle nudle – originální chuť Japonska. www.tydlenudle.eu [online]. 2021-08-03 [cit. 2023-01-09]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]