Siřičitan sodný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Siřičitan sodný (Na2SO3) je rozpustná sodná sůl kyseliny siřičité. Je sloučeninou vznikající například při odsiřování kouřových plynů. Používá se jako konzervant chránící sušené ovoce proti ztrátě barvy, k ochraně masa, také stejně jako thiosíran sodný ke konverzi halogenidů na příslušné kyseliny, ve fotografii a ke snižování hladiny chloru ve vodě v bazénech.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Siřičitan sodný se využívá především v průmyslu papíru a buničiny. Používá se také při úpravě vody jako scavenger kyslíku, ve fotografii k ochraně vývojky proti oxidaci a k odstranění ustalovače (thiosíranu sodného) z emulze filmu a fotopapíru, dále v textilním průmyslu jako bělicí, odsiřovací a dechlorační činidlo a také v kožedělném průmyslu k zasířování koželužných extraktů. Čistí se jím trinitrotoluen pro vojenské použití. V chemické výrobě se používá jako sulfonační a sulfomethylační činidlo. Lze použít také k výrobě thiosíranu sodného. Mezi další aplikace patří flotace rud, recyklace oleje, konzervace potravin, výroba barviv a čisticích prostředků.

Reakce[editovat | editovat zdroj]

Siřičitan sodný tvoří s aldehydy disiřičitanové adiční sloučeniny, s ketony tvoří kyselinu sulfonovou. Využívá se toho k čištění nebo k izolaci aldehydů a ketonů.

Popisná chemie[editovat | editovat zdroj]

Siřičitan sodný se rozkládá už působením slabých kyselin, přičemž uvolňuje oxid siřičitý.

\mathrm{Na_2SO_3+2H^+\ \to\ 2Na^++H_2O+SO_2}

Nasycený vodný roztok má pH cca 9. Roztoky vystavené vzduchu se postupem času oxidují na síran sodný. Pokud se siřičitan sodný nechá vykrystalizovat z vodného roztoku při pokojové nebo nižší teplotě, tvoří heptahydrát. V suchém teplém vzduchu tyto heptahydrátové krystaly vykvétají. Na vzduchu se také oxidují do podoby síranu. Bezvodá forma siřičitanu je proti vzdušné oxidaci mnohem stabilnější[1].

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sodium sulfite na anglické Wikipedii.

  1. Merck Index of Chemicals and Drugs, 9th ed. monograph 8451