Konzervant

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Konzervant je přírodní nebo syntetická chemická látka přidávaná do produktů, jako jsou potraviny (označení E200 až E299), léčiva, barvy, biologické vzorky, dřevo atd., k zabránění nežádoucích chemických přeměn nebo rozkladu mikrobiálním působením.

Dřevo je nutno ochránit před působením hub, hmyzu (zejména termitů). Pro konzervaci dřeva se používá nejčastěji arsen, měď, boráty a petrolej.

Ke konzervaci jídla se používají nejčastěji antimikrobiální látky, které brání mikroorganismům a houbám v rozkladu sacharidů obsažených v potravě. Jako antimikrobiální konzervanty se nejčastěji používají propionát vápenatý, dusičnan sodný, dusitan sodný, siřičitany (disiřičitan sodný, hydrogensiřičitan draselný), oxid siřičitý a disodná sůl EDTA. Ovšem i koncentrovaný oxid uhličitý konzervuje.

Ke konzervaci kosmetiky a léčiv se používají např. parabeny (E214 až E219).

Konzervanty se v potravinách někdy nahrazují antioxidanty (převážně E300 až E399). Například butylhydroxytoluen (E321)[1] způsobuje například obezitu.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.ferpotravina.cz/seznam-ecek/E321 - E321 - Butylhydroxytoluen (BHT)
  2. https://medicalxpress.com/news/2017-08-food-disrupt-human-hormones-obesity.html - Study shows how food preservatives may disrupt human hormones and promote obesity

Související články[editovat | editovat zdroj]