Přeskočit na obsah

Bazén

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o umělé vodní nádrži pro lidské účely. Další významy jsou uvedeny na stránce Bazén (rozcestník).
Plavecký bazén v Plaveckém stadionu Podolí

Bazén je umělá vodní nádržka za účelem plavání, potápění nebo cvičení. Může být využíván soukromě nebo má veřejný charakter. Dále dělíme na bazén plavecký, bazén rehabilitační, bazén zahradní. Jednotlivé komplexy, kde se bazény nacházejí nazýváme: aquaparky, koupaliště, plovárny, rehabilitační komplexy s vodními procedurami. Je také prvek zahradní architektury používaný v sadovnické tvorbě.

Druhy bazénů[editovat | editovat zdroj]

Dělí se do několika skupin podle jejich technologie výroby. Nicméně přesně rozčlenění je obtížné, základním je rozlišení pouze na nadzemní a zapuštěné bazény.

Nafukovací nadzemní bazény. Jedná se o krátkodobé řešení. Nafukovací bazény jsou cenově nejlevnější, ale mají nejkratší životnost a není možné v nich plavat. Pokud si zakoupíte tento bazén, mějte na paměti, že se s ním budete muset časem rozloučit. Jsou velmi náchylné na mechanické poškození, mají nevýkonnou filtraci a neumožňují instalaci doplňků (vodní atrakce). Mezi nafukovací bazény se řadí i tzv. samonosné bazény s nafukovacím horním kruhem.

Pevné nadzemní bazény. Tyto bazény jsou volně stojící bazény, které tvoří buď ocelová, zděná nebo polypropylénová konstrukce. Tato konstrukce se poté vyplní vložkou, opět je množství možných materiálů od nerezi po umělé materiály. Tyto bazény jsou ve srovnání s nafukovacími bazény kvalitnější a odolnější. Ovšem i zde je třeba dávat pozor na mechanické poškození. Nadzemní bazény jsou problematičtější na případné zastřešení, ale i samotným přístupem do vody.

Bazény zapuštěné. Sem spadají bazény nerezové, vyrobené z homogenních kopolymerů, ale i níže uvedené betonové bazény. Mohou se řešit jako zapuštěné zcela, ale i zapuštěné jen částečně. Homogenní kopolymery jsou speciálně vyráběny pro použití na výrobu bazénů, jímek, čističek apod. Bazény z tohoto materiálu jsou zárukou životnosti a odolnosti. Laboratorní zkoušky uvádějí až 50letou životnost. Tvárnost tohoto materiálu umožňuje výrobu rozmanitých bazénových tvarů.

Betonový bazén. Jedná se o železobetonové bazény, které se vypláští pomocí tzv. těžké fólie nebo keramické sklomozaiky. Vyšší náklady na stavbu vyváží nejdelší životnost z výše uvedených typů bazénů.

Betonové bazény s linerem[editovat | editovat zdroj]

Vnitřní povrch těchto typů bazénů má většinou dvě funkce: vodotěsnost a estetika. Pro vnitřní povrch bazénu se používá tzv. liner, což je PVC fólie určená dlouhodobě pro obě výše zmíněné funkce. Tloušťka lineru je 0,75 mm a je tlakem vody pevně fixován na hladké stěny a dno bazénu. Liner bývá svařován přímo v továrně na vysokotlakých lisech přesně na rozměr bazénu jako jeden celistvý kus, a to i v případě, že je uvnitř bazénu železobetové schodiště. Před instalací lineru se stěny i dno bazénu pokrývají geotextilií (v případě dna) a pěnovou hmotou (v případě stěn a schodiště).

Tyto materiály zajistí naprostou hladkost povrchu, a to i pod nasvícením halogenovými světly. Navíc umožňují v bazénu příjemný nášlap a neklouzavé schodiště. Liner je dodáván jako vak a je mechanicky uchycen v profilu, který je připraven na polypropylenovém bednění konstrukce v horním lemu bazénu. Uvnitř profilu je speciální ochrana proti poškození. Tím že se liner nesvařuje na místě a kotví se až po položení obrubních kamenů, je jeho výměna, stejně jako oprava velmi snadná i ve velmi vzdálené budoucnosti.

Tvary bazénů[editovat | editovat zdroj]

Tvary bazénů

Tvar bazénů se odvíjí od vybraného druhu bazénů, prostoru a plánovaných doplňkových technologiích (vodní atrakce, zakrytí hladiny, ...).

Základní tvary bazénů jsou:

Kruhové bazény. Jedná se o nejčastější tvar nejlevnějších a jednoduchých bazénů (nafukovacích a nadzemních). V kruhovém bazénu dochází k rovnoměrnému rozložení tlaku vody. Proto se nadzemní bazény bez vzpěr dělají právě kruhového tvaru. Nevýhodou je malý prostor k plavání.

Oválné a obdélníkové bazény. Tyto tvary jsou častější pro zapuštěné typy bazénů. Tyto bazénové tvary Vám nabízejí větší prostor pro vodní radovánky. Z hlediska jednoduchosti stavby pevných bazénů je obdélníkový tvar nejvhodnější, bez bočních výklenků pro schodiště apod.

Při volbě tvaru bazénu je nutné předem určit všechny doplňky a technologie, které na bazénu chcete mít nebo chcete i v budoucnu doplnit (rozšíření atrakcí o masážní lehátko, výkonnější filtraci, zakrytí hladiny bazénu, podvodní hudba, ...)

Umístění bazénu[editovat | editovat zdroj]

Musíme rozlišit, zda se jedná o bazén interiérový (vnitřní) nebo exteriérový (zahradní). Vhodným stavebním řešením lze i interiérový bazén v mžiku proměnit tak, že se budete cítit jako přímo na zahradě.

Vnitřní bazén by měl být umístěn v samostatné místnosti. Zde bude totiž v případě celoročního provozu a vytápění bazénu vyšší teplota než jinde v domě a také vyšší vlhkost vzduchu. Velkému odparu (a tím i velkým tepelným ztrátám) je možno zabránit zakrytím hladiny. Nepříjemné vlhko odstraní odvlhčovače. Ideální je alespoň jednu ze stěn bazénové haly v největší možné míře osadit velkými okny nebo prosklenými dveřmi, vzniká tak užší sepětí se zahradou.

Při hledání správného prostoru pro zahradní bazén je třeba počítat s tím, že by měl být umístěn na slunném místě. Ideální je takový prostor, kam dopadají sluneční paprsky po většinu dne, typicky orientovaný na jih. Tím můžete ušetřit v případě zakrytého nebo zastřešeného bazénu za jeho vytápění. Pokud v přilehlém okolí bazénu máte stinné místo, budete se mít kam přesunout v případě velkého horka. Bazény by měl být umístěn spíše blíže k domu a zároveň na místě, kde budete mít zaručeno maximální soukromí. Kolem bazénu by měl být ponechán prostor pro přechod mezi trávníkem a vodou kvůli zamezení zanášení bazénu nečistotami, tedy například dlažba nebo terasa. Jako vizuální bariéru můžete vysázet živý plot z celoročně zelených rostlin. Dále je třeba počítat s umístěním technologie. Ta by měla být umístěna maximálně 10 metrů do bazénu. Ideální je umístění do šachty nebo technologické místnosti vedle bazénu.

Bazénové doplňky[editovat | editovat zdroj]

Dělíme je na doplňky vyžadující instalaci přímo do těla bazénu a doplňky, které Vám podstatně usnadní údržbu bazénu a je možno je instalovat dodatečně. Doplňky instalované do tělesa bazénu je třeba si zvolit hned při realizaci bazénu, neboť není možno je doplnit dodatečně (i když existují výjimky). Mezi takové doplňky patří reflektory, protiproudy, masážní trysky apod. Mezi dodatečné příslušenství patří tepelná čerpadla, UV lampy, desinfekční ionizátory, některé druhy schůdků apod. Samostatnou skupinou bazénových doplňků jsou „drobnosti“ bez nutnosti instalace. Patří sem teploměry, síťky, plovoucí dávkovače, automatické vysavače apod.

Údržba[editovat | editovat zdroj]

Údržbě bazénu se bohužel nevyhnete. Existuje však široká škála bazénového příslušenství a doplňků, které Vám tuto činnost do značné míry ulehčí. Pokud nemáte svůj bazén vybaven některým z typů bezchlorové úpravy vody a nevlastníte poloautomatický vysavač, bude pro Vás péče o bazén náročnější. V tomto případě je třeba bazén pravidelně čisti za pomoci kartáčů a síťky, kontrolovat kvalitu vody, dávkovat chemické přípravky aj.

Bezpečnost[editovat | editovat zdroj]

Pro zabezpečení bazénu existuje celá řada tzv. pasivních ochranných prvků. Můžete kolem bazénu postavit plot, zábradlí nebo si pořídit elektronický hlídač hladiny.

Vhodnějším bezpečnostním prvkem je zastřešení bazénu nebo přímé zakrytí hladiny bazénovou roletou. Přední výrobci osazují zastřešení celou řadou bezpečnostních prvků – aretace modulů, doplnění dveří zámky s bezpečností pojistkou apod. Zastřešení navíc umožňuje koupání i za zhoršeních klimatických podmínek, ale na druhou stranu výrazně narušuje prostor okolo bazénu. V takovém případě je esteticky přijatelnější, přitom stejně bezpečné, lamelové zakrytí hladiny bazénu. Ve Francii (nově i v Izraeli) musí být dokonce každý bazén zabezpečen proti nechtěnému pádu do otevřené hladiny (plotem, elektronickým hlídáním, bazénovou roletou apod.).

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]