Planika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Planika

alternativní popis obrázku chybí
Plod planiky (Arbutus unedo)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: vřesovcotvaré (Ericales)
Čeleď: vřesovcovité (Ericaceae)
Rod: planika (Arbutus)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Planika je rod více než 14 druhů čeledi vřesovcovitých, přirozeně rostoucí v teplých oblastech Středozemí, Západní Evropy a Severní Ameriky.

Místní názvy[editovat | editovat zdroj]

Severoamerické planiky jsou nazývány „Madrones“, podle španělského výrazu madroño. Evropské druhy jsou označovány jako „jahodové stromy“ podle podobnosti s plody jahody.

Původ druhů[editovat | editovat zdroj]

Nedávná studie, která analyzovala DNA z planiky a příbuzných rodů, svědčí o tom, že planiky jsou parafyleticky vzato rod středozemského druhu planika (Arbutus), které jsou blíže příbuzné s medvědicí Arctostaphylos, Arctous, Comarostaphylis, Ornithostaphylos a Xylococcus než se severoamerickými druhy planik (Arbutus), a že k rozdělení na dvě skupiny druhů došlo na hranici paleolitu a neolitu.[1]

Druhy[editovat | editovat zdroj]

planika v Havekost Monument Trail, Washington Park (Anacortes)
planika, květ

Starý svět[editovat | editovat zdroj]

 • Planika drobnolistá (Arbutus andrachne) „řecký jahodový strom“ – je pěstována na jihovýchodě Evropy a jihozápadě Asie.
 • Planika kanárská (Arbutus canariensis Veill. ex Duhamel.) (Canary Madrone) je endemit Kanárských ostrovů, vyskytuje se na ostrovech La Palma, La Gomera, El Hierro, Tenerife a Gran Canaria.[2] Je zde označena jako ohrožená rostlina.
 • Planika obecná (Arbutus unedo) „jahodový strom“ – je rozšířena v Středozemí a na západu Francie a v západním Irsku. Kultivar 'Rubra' má růžové květy a velké množství plodů. Ve starém Řecku ji Theofrastus označoval za jedlou. Plinius starší o tři sta let později ale tvrdí, že planiku nemá cenu jíst. Odedávna byla pěstována pro svůj vzhled[3]
 • Arbutus × andrachnoides – kříženec planiky obecné (Arbutus unedo) a p. drobnolisté (Arbutus andrachne) je nazýván Arbutus × andrachnoides (syn. A. × hybrida, nebo A. andrachne × unedo), vzniká údajně v místech, kde oba druhy rostou blízko sebe.[4] Podle anglicky psané wikipedie není pravděpodobné, že kříženec vznikl samovolně.

Nový svět[editovat | editovat zdroj]

Použití[editovat | editovat zdroj]

Některé druhy planiky jsou široce pěstovány jako ozdobné rostliny i mimo hranice jejich přirozeného výskytu, jakkoliv je jejich pěstování často ztíženo špatnou reakcí planiky na narušování kořenového systému. Ve Velké sovětské encyklopedii je uváděno pěstování v Zakavkazsku, na Krymu a výroba vína z plodů planiky, rostlina jako významný medonosný keř.[5]

Planikový strom tvoří součást erbu (medvěd a jahodový strom) města Madrid ve Španělsku. V centru města na náměstí Puerta del Sol se nachází socha medvěda pojídajícího ovoce ze stromu Madroño (planika). Obraz se zobrazuje na znacích, symbolech města, taxi, poklopech, vchodech a v jiné městské infrastruktuře.

Triptych autora Hieronymuse BoscheZahrada pozemských rozkoší byl uváděn v inventářích španělské koruny jako „obraz s plody planiky“.

Planika byla důležitá pro obyvatele ostrova Vancouver, kde je používána kůra a listy planiky k léčení nachlazení, žaludečních problémů a tuberkulózy, a také jako základ pro antikoncepce. Strom také hraje roli v mýtech Sališů z úžin (Straits).[6]

Ovoce je podle některých zdrojů jedlé, ale má minimální chuť a jeho konzumace není rozšířená. Jiné zdroje hovoří o příznacích opilosti po konzumaci . Může jít o plody planiky Arbutus andrachne, kdy při požití většího množství může dojít k intoxikaci.

Dřevo planiky je vynikající palivo, protože hoří dlouho a vydává vysokou teplotu. Mnoho států v severozápadním Pacifiku (USA) uvádí v používání dřeva planiky (A. menziesii) jako zdroj tepla. Dřevo nemá žádnou hodnotu pro stavební účely, z planiky nelze vyrobit rovné trámy.

Jeleni se společně krmí mladými listy z výhonů planiky a ovocem .

Mytologie[editovat | editovat zdroj]

V irském folkloru je hon na bílou laň symbolem hledání moudrosti a staří Irové věřili, že by se posvátná srna mohla snad nacházet pod přístřeškem z planiky.[7]

Pěstování[editovat | editovat zdroj]

Lze ji pěstovat v propustné výživné písčitojílovité zemině, může být i vápenitá. Snese teploty až 45 °C a pokles krátce až na −8 °C. Přezimuje dobře v bezmrazé místnosti, ale podle některých informací snese i vytápěný pokoj, přičemž nemá vysoké nároky na světlo.[8]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Arbutus na anglické Wikipedii.

 1. Hileman, L.C., Vasey, M.C. & Parker, V.T. 2001. Phylogeny and Biogeography of the Arbutoideae (Ericaceae): Implications for the Madrean-Tethyan Hypothesis. Systematic Botany 26 (1): 131–143.
 2. http://botany.cz/cs/arbutus-canariensis/
 3. AtlasRostlin.cz
 4. http://listnate-stromy.atlasrostlin.cz/planika-drobnolista
 5. http://slovari.yandex.ru/dict/bse/article/00027/66500.htm
 6. Pojar and MacKinnon, 49
 7. http://www.shadowdrake.com/arbutus.html
 8. http://www.profizahrada.cz/a/cz/2836-arbutus-planika/