Kasiope

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Kasiope

alternativní popis obrázku chybí
Kasiope plavuňovitá (Cassiope lycopodioides)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: vřesovcotvaré (Ericales)
Čeleď: vřesovcovité (Ericaceae)
Rod: kasiope (Cassiope)
D.Don, 1834
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Kasiope čtyřhranná v severním Norsku

Kasiope (Cassiope) je rod rostlin z čeledi vřesovcovité. Jsou to drobné keříky s hustě čtyřřadými drobnými listy a bílými nebo růžovými zvonkovitými květy. Rod zahrnuje 17 druhů a je rozšířen v chladných oblastech Evropy, Asie a Severní Ameriky. Jediným evropským druhem je arktická kasiope čtyrhranná. Některé druhy jsou pěstovány jako skalničky.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Zástupci rodu kasiope jsou stálezelené, trpasličí, poléhavé, vystoupavé nebo přímé keře dorůstající výšky od 2 do 30 cm. Listy jsou přisedlé, vstřícné, křižmostojné, hustě nahloučené, obvykle čtyřřadé. Čepel listů je drobná, šupinovitá, celokrajná nebo s třásnitým okrajem, bez žilnatiny. Květy jsou jednotlivé, úžlabní, stopkaté a převislé, obvykle pětičetné. Kališní lístky jsou téměř zcela volné. Koruna je bílá nebo růžová, zvonkovitá, zakončená směrem ven vyhnutými laloky. Tyčinek je 8 až 10, mají rovné nitky a nevyčnívají z květů. Semeník je svrchní, s válcovitou čnělkou zakončenou hlavatou bliznou. Obsahuje 4 nebo 5 komůrek, v každé z nich je mnoho vajíček. Plodem je kulovitá nebo vejcovitá tobolka. Plody spočívají na dlouhé stopce a obsahují mnoho drobných bezkřídlých semen.[1][2][3]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Rod kasiope zahrnuje 17 druhů. Je rozšířen obtočnově v arktických a subarktických oblastech Evropy, Asie i Severní Ameriky. V Číně a západních oblastech Severní Ameriky jeho areál vybíhá k jihu. Izolovaný areál je v oblasti Himálaje a severního Myanmaru.[4] Největší počet druhů (celkem 11, z toho 6 endemických) roste v Číně. V Evropě tento rod zastupuje pouze kasiope čtyrhranná (Cassiope tetragona), druh rozšířený od Skandinávie a Špicberků přes severní Rusko, Sibiř až po ruský Dálný východ, dále v Grónsku a severních oblastech Severní Ameriky. V Severní Americe rostou celkem 3 druhy, nejdále na jih (do Kalifornie) zasahuje kasiope Mertensova (Cassiope mertensiana).[5][6]

Kasiope čtyřhranná dosahuje v severním Grónsku společně s trpasličí vrbou arktickou (Salix arctica) téměř severní hranice rozšíření kvetoucích rostlin (83° severní šířky).[7]

Původ jména[editovat | editovat zdroj]

V řecké mytologii je Kassiope (Kassiopeia) krásná manželka krále Kéfeuse z Fénicie. Jejich dcerou byla Andromeda. Podle pověsti byla Kassiope pro svou pýchu za trest přikována k obloze a proměněna v souhvězdí.[8][9] Vědecké jméno Cassiope nese též rod fosilních mořských plžů z čeledi †Cassiopidae a je to i druhové jméno babočkovitého motýla Selenophanes cassiope.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Rod Cassiope je v současné taxonomii čeledi vřesovcovitých řazen do podčeledi Cassiopoideae a představuje jediný rod této podčeledi. Sesterskou skupinou je podčeleď Ericoideae.[4] V minulosti byly do rodu Cassiope někdy řazeny i dva druhy, v současné taxonomii řazené do samostatného rodu Harimanella v rámci podčeledi Harimanelloideae: H. hypnoides (druh rozšířený i v severní Evropě) a H. stelleriana.

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

Význam a pěstování[editovat | editovat zdroj]

Některé druhy jsou pěstovány jako skalničky. Jsou ceněné pro svůj delikátní vzhled, jejich pěstování je však obtížné. Daří se jim v kyselé, rašelinné, vlhké půdě na světlém ale chladnějším stanovišti. Zalévat je třeba měkkou, dešťovou vodou. Rozmnožují se řízkováním v srpnu, hřížením nebo dělením.[3][10][11][12] Byly vyšlechtěny též okrasné kultivary.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. RUIZHENG, Fang; STEVENS, Peter F.. Flora of China: Cassiope [online]. . Dostupné online. (anglicky) 
 2. WALLACE, Gary D.. Flora of North America: Cassiope [online]. . Dostupné online. (anglicky) 
 3. a b c KOBLÍŽEK, J.. Jehličnaté a listnaté dřeviny našich zahrad a parků. 2. vyd. Tišnov : Sursum, 2006. ISBN 80-7323-117-4.  
 4. a b KRON, K.A.. Blueberries, heathers and rhododendrons [online]. Wake Forest University. Dostupné online. (anglicky) 
 5. HASSLER, M.. Catalogue of life. Synonymic Checklists of the Vascular Plants of the World [online]. Naturalis Biodiversity Center, 2016. Dostupné online. (anglicky) 
 6. Plants Database. Cassiope [online]. USDA. Dostupné online. (anglicky) 
 7. BILLINGS, W.D.; MOONEY, H.A.. The ecology of arctic and alpine plants. Biological Reviews. 1968, čís. 43.  
 8. ŠMÍD, Miloslav. Průvodce odbornými názvy rostlin. Praha : Brázda, 2002. ISBN 80-209-0302-X.  
 9. GLEDHILL, David. The names of plants. [s.l.] : Cambridge University Press, 2002. ISBN 978-0-521-81863-6 . (anglicky)  
 10. a b HIEKE, Karel. Praktická dendrologie 2. Praha : SZN, 1978. 07-105-78.  
 11. WALTER, Karel. Rozmnožování okrasných stromů a keřů. Praha : Brázda, 2001. ISBN 80-209-0268-6.  
 12. MINEO, Baldassare. Rock garden plants. A color encyclopedia. Portland, Oregon : Timber Press, 1999. ISBN 0-88192-432-6. (anglicky)  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Taxon Cassiope ve Wikidruzích