Kyhanka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Kyhanka

alternativní popis obrázku chybí
Květ kyhanky (Andromeda polifolia)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: vřesovcotvaré (Ericales)
Čeleď: vřesovcovité (Ericaceae)
Rod: kyhanka (Andromeda)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kyhanka (Andromeda) je rod rostlin z čeledi vřesovcovitých. V Evropě se vyskytuje pouze jediný druh, kyhanka sivolistá (k. bažinná) (A. polifolia), keřík, který nacházíme v rašelinných a bažinných společenstvech v chladných oblastech po celé Severní polokouli.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

V Evropě najdeme kyhanky od Skandinávie po jižní Francii a roztroušeně až po severní Itálii, ve východních Karpatech a v jižní oblasti středního Ruska, v Asii až po Japonsko, v Severní Americe od Aljašky po Atlantik.[1]

V České republice je kyhanka bažinná řazena do kategorie silně ohrožených rostlin. Kyhanku bažinnou najdeme roztroušeně ve všech pohraničních horách, u Nových hradů, Jindřichova Hradce, v Jeseníkách a Beskydech.

V nižších polohách ji najdeme například v okolí Doks pod Bezdězem.

Významné druhy[editovat | editovat zdroj]

České názvy a jejich latinské protějšky jsou často vzájemně zaměňovány. [2] [3]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Kyhanka je stálezelená rostlina rostoucí v rašeliníku, zpravidla 10–20 cm (ale vzácně až 40 cm) vysoký keř. Větvičky pokryté šedavou kůrou jsou poléhavé, obloukovitě vystoupavé málo, nebo vůbec nerozvětvené. Listy jsou neopadavé, celokrajné, 1–5 cm dlouhé a 2–8 mm krátce řapíkaté, úzké, na líci kožovitě tmavě zelené (v zimě červenající) s podvinutými okraji a stříbřitě ojíněnou spodní stranou. Květy bývají džbánkovitého tvaru až 8 cm velké, pětičetné , světlé, růžově bílé v nícím chocholíku. Kvete od května do června (ojediněle do srpna). Plodem je 5 mm dlouhá, kulatá tobolka s množstvím semen.

Regiomontanus, Johannes:Sternbilder Füllen und Andromeda(stylizace souhvězdí Andromeda)

Použití[editovat | editovat zdroj]

Kyhanka se vzácně používá jako okrasná dřevina do společenstev v zahradě a nebo skalek, které vytvářejí biotop blízký rašeliništi, nebo vřesovišti. Pěstování kyhanky má ovšem spíše sbírkový charakter, pro svůj růst a nenápadné kvetení rostlina není ceněna jako dekorativní. Jako okrasné rostliny jsou ale pěstovány některé kultivary s velmi výraznými květy, kompaktním růstem a širšími listy, jako je 'Compacta',[4] 'Nana', 'Blue ice'.

Někdy je zmiňováno použití jako aromatického čaje, nebo jako léčivé rostliny při dýchacích potížích a katarech.[5] Toto použití není obecně rozšířeno nebo známo. Obsažené toxické látky mohou způsobit smrt.

Pěstování[editovat | editovat zdroj]

Vyžaduje světlé polohy, kyselé, stále vlhké, a na živiny chudé půdy, nejlépe s obsahem rašeliny. Množí se výsevem semene nebo hřížením výhonů. Hřížením lze získat méně, avšak větších rostlin. Kultivary je ve velkovýrobě z technických důvodů vhodné množit řízkováním. Pro řízkování lze výhony kyhanky odebírat v listopadu a prosinci a vysázet v červnu, zakořeňování při vegetativním množení podle dostupných zdrojů trvá až 15 měsíců.[6]

Obsah látek[editovat | editovat zdroj]

Rostlina obsahuje grayanotoxin, snižující tlak krve[7] Grayanotoxin je jed nacházející se také v rhododendronech (pěnišnících) a jiných rostlinách rodu vřesovcovitých. Může se objevit i v medu vyrobeném z nektaru těchto keřů a je příčinou velmi vzácné otravy, nazývané opilost medem nebo otrava rhododendrony. Látka je také známa jako andromedotoxin, acetylandromedol nebo rhodotoxin.

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Švédsko: Department of Phanerogamic Botany, Swedish Museum of Natural History Sektionen för fanerogambotanik, Naturhistoriska riksmuseet, rev. 31. říjen 1997, [cit. 2009-06-01]. Dostupné online. (latinsky)  rozšíření kyhanky http://linnaeus.nrm.se/flora/di/erica/andro/andrpolv.jpg
  2. http://botany.cz/cs/kvetena-ceske-republiky kyhanka sivolistá
  3. http://florius.cz/l.dll?hal~1000177057 kyhanka americká
  4. Andromeda polifolia "COMPACTA"
  5. pfaf.org
  6. fs.fed.us
  7. Jim Pojar and Andy MacKinnon Plants of the Pacific Northwest Coast. Revised. vyd. Vancouver : Lone Pine Publishing, 2004. ISBN 978-1-55105-530-5. S. 53. (English language)  
  8. ANDERBERG, Anna-Lena. Den virtuella floran: Andromeda L. - Roslingar: [online]. Švédsko: Department of Phanerogamic Botany, Swedish Museum of Natural History Sektionen för fanerogambotanik, Naturhistoriska riksmuseet, [cit. 2009-06-01]. Dostupné online. (švédsky)  popis rostliny s obrázkem přímo od K.Linné http://linnaeus.nrm.se/flora/di/erica/andro/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]