Pieris

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxPieris
alternativní popis obrázku chybí
Pieris japonská 'Mountain Fire'
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádvřesovcotvaré (Ericales)
Čeleďvřesovcovité (Ericaceae)
Rodpieris (Pieris)
D.Don, 1834
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pieris (Pieris) je rod obsahující sedm druhů keřů čeledi vřesovcovité, původní v horských oblastech na východě a na jihu Asie, východní Severní Ameriky a ostrově Kuba. Jsou to široké listnaté stálezelené keře rostoucí do 1–6 m výšky. Listy jsou spirálovitě uspořádány, zpravidla jsou kopinatě vejčité, 2–10 cm dlouhé a 1–3,5 cm široké, kožovité a s celými nebo zubatými okraji. Mladé listy na jaře bývají obvykle zářivě zbarvené. Květy mají zvonkovitý tvar, jsou 5–15 mm dlouhé, bílé nebo růžové a tvoří hrozen 5–12 cm dlouhý. Plod je dřevitá tobolka, dělená do pěti dílů tak, aby se uvolnilo mnoho malých semen.

Rostliny rodu Pieris jsou potravou housenek některých druhů motýlů.

Pieris je kromě rostliny i latinský název pro známého motýla běláska, například Pieris brassicaebělásek zelný nebo Pieris napibělásek řepkový.

Český název[editovat | editovat zdroj]

Ve starší literatuře (např. Hieke) je český rodový název pieris udáván většinou v mužském rodě, v novější literatuře (Koblížek, Skalická) v ženském.[1][2][3]

Druhy[editovat | editovat zdroj]

Použití[editovat | editovat zdroj]

Některé druhy jsou pěstovány jako okrasné rostliny, ceněné celoročně pro zářivě červené listy nově rostoucí brzy na jaře, malé bílé květy v polovině jara a pupeny, které zůstávají na rostlině přes zimu. Četné kultivary byly šlechtěny pro různé barvy jarního olistění.

Rostou nejlépe ve stinném místě, chráněné před suchými, zimními větry. Dávají přednost kyselé půdě a měly by být na zimu přikryt jehličím nebo listy, je vhodné přidávat rašelinu nebo zkompostované jehličí.

Červené listy dávají rostlině její alternativní názvy: 'Lesní plamen' (Forest Flame), konvalinkový keř ('Lily of the Valley shrub'). "Forest Flame" je název křížence mezi Pieris formosa "Wakeham" a Pieris japonica, nejsou ale přezdívkou pro rostliny obecně.

Použití jako léčivo[editovat | editovat zdroj]

Pieris floribunda se používá k léčbě bolesti. Může léčit bolest hlavy a utišit bolesti zad a svalů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pieris na anglické Wikipedii.

  1. HIEKE, Karel. Praktická dendrologie 2. Praha: SZN, 1978. 07-105-78. 
  2. KOBLÍŽEK, J. Jehličnaté a listnaté dřeviny našich zahrad a parků. 2. vyd. Tišnov: Sursum, 2006. ISBN 80-7323-117-4. 
  3. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha: Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]