Pieris

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Pieris

alternativní popis obrázku chybí
Pieris japonská 'Mountain Fire'
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: vřesovcotvaré (Ericales)
Čeleď: vřesovcovité (Ericaceae)
Rod: pieris (Pieris)
D.Don, 1834
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pieris je rod obsahující sedm druhů keřů čeledi vřesovcovité, původní v horských oblastech na východě a na jihu Asie, východní Severní Ameriky a ostrově Kuba. Jsou to široké listnaté stálezelené keře rostoucí do 1-6 m výšky. Listy jsou spirálovitě uspořádány, zpravidla jsou kopinatě vejčité, 2-10 cm dlouhé a 1-3,5 cm široké, kožovité a s celými nebo zubatými okraji. Mladé listy na jaře bývají obvykle zářivě zbarvené. Květy mají zvonkovitý tvar, jsou 5-15 mm dlouhé, bílé nebo růžové a tvoří hrozen 5-12 cm dlouhý. Plod je dřevitá tobolka, dělená do pěti dílů tak, aby se uvolnilo mnoho malých semen.

Rostliny rodu Pieris jsou potravou housenek některých druhů motýlů.

Pieris je kromě rostliny i latinský název pro známého motýla běláska, například Pieris brassicae - bělásek zelný nebo Pieris napi - bělásek řepkový.

Český název[editovat | editovat zdroj]

Ve starší literatuře (např. Hieke) je český rodový název pieris udáván většinou v mužském rodě, v novější literatuře (Koblížek, Skalická) v ženském.[1][2][3]

Druhy[editovat | editovat zdroj]

Použití[editovat | editovat zdroj]

Některé druhy jsou pěstovány jako okrasné rostliny, ceněné celoročně pro zářivě červené listy nově rostoucí brzy na jaře, malé bílé květy v polovině jara a pupeny, které zůstávají na rostlině přes zimu. Četné kultivary byly šlechtěny pro různé barvy jarního olistění.

Rostou nejlépe ve stinném místě, chráněné před suchými, zimními větry. Dávají přednost kyselé půdě a měly by být na zimu přikryt jehličím nebo listy, je vhodné přidávat rašelinu nebo zkompostované jehličí.

Červené listy dávají rostlině její alternativní názvy: 'Lesní plamen' (Forest Flame), konvalinkový keř ('Lily of the Valley shrub'). "Forest Flame" je název křížence mezi Pieris formosa "Wakeham" a Pieris japonica, nejsou ale přezdívkou pro rostliny obecně.

Použití jako léčivo[editovat | editovat zdroj]

Pieris floribunda se používá k léčbě bolesti. Může léčit bolest hlavy a utišit bolesti zad a svalů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pieris na anglické Wikipedii.

  1. HIEKE, Karel. Praktická dendrologie 2. Praha : SZN, 1978. 07-105-78. (česky)  
  2. KOBLÍŽEK, J.. Jehličnaté a listnaté dřeviny našich zahrad a parků. 2. vyd. Tišnov : Sursum, 2006. ISBN 80-7323-117-4. (česky)  
  3. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha : Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3. (česky)  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]