Mistrovství Evropy v atletice 2014

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mistrovství Evropy v atletice 2014
MístoLetzigrund
ZeměŠvýcarsko
PořadatelEvropská atletická asociace
Datum2014
Účast1 334
PředchozíMistrovství Evropy v atletice 2012
NásledujícíMistrovství Evropy v atletice 2016
Webwww.zuerich2014.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Stadion Letzigrund – místo konání mistrovství

XXII. mistrovství Evropy v atletice proběhlo ve švýcarském městě Curych ve dnech 12. – 17. srpna 2014. Konalo se na stadionu Letzigrund, kde se každoročně koná mítink Weltklasse, jeden z nejprestižnějších atletických závodů na světě. Prezidentem organizačního výboru byl Švýcar Hansjörg Wirz, který je také prezidentem Evropské atletické asociace.

O přidělení mistrovství rozhodla Rada Evropské atletické asociace na svém zasedání 1. května 2010.

Česká účast[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Česko na Mistrovství Evropy v atletice 2014.

Český atletický svaz stanovil kvalifikační kritéria pro účast na tomto mistrovství Evropy. Při uzávěrce 3. 8. 2014 nominoval celkem 43 atletek a atletů.[1] Šampionátu se však zúčastnilo jen 42 sportovců, protože Jan Kubista se ze zdravotních důvodů omluvil.

Největšími českými nadějemi byla oštěpařka Barbora Špotáková, která se po atletické přestávce, během níž se jí narodil syn, dostala do formy, a oštěpař Vítězslav Veselý, který obhajoval titul z minulého šampionátu. Věřilo se i Jiřině Svobodové ve skoku o tyči, koulařům, kteří nastoupili v silné sestavě Ladislav Prášil, Tomáš Staněk a Jan Marcell, vicemistryni Evropy v běhu na 400 metrů překážek Denise Rosolové nebo např. Lukáši Melichovi v hodu kladivem.[2]

Na mistrovství neodjely dvě velké naděje české atletiky: Natržený sval vyřadil čtvrtkaře Pavla Masláka, který před mistrovstvím dosahoval výborných výkonů.[3] Zuzana Hejnová ukončila sezónu, ve které se jí během několika málo startů nevedlo, a rozhodla se doléčit bolestivý zánět v patě.[4] „Nechci tam odjet jen kvůli tomu, abych se zúčastnila. Asi bych se tam opravdu trápila“, prohlásila.

Šéftrenér české výpravy Tomáš Dvořák věřil v 10 finálových umístění.[3] Počet medailí však odhadovat nechtěl, prohlásil jen „My vám ty medaile přivezeme“.[3]

Program[editovat | editovat zdroj]

Na programu bylo celkově 47 lehkoatletických disciplín – 24 mužských a 23 ženských.

H Rozběh Q Kvalifikace ½ Semifinále F Finále
D Dopolední program O Odpolední program
Muži
Datum → 12. 8. 13. 8. 14. 8. 15. 8. 16. 8. 17. 8.
Disciplína ↓ D O D O D O D O D O D O
100 m H ½ F
200 m H ½ F
400 m H ½ F
800 m H ½ F
1500 m H F
5000 m H F
10 000 m F
Maratón F
110 m přek. H ½ F
400 m přek. H ½ F
3000 m přek. H F
4×100 m H F
4×400 m H F
20 km chůze F
50 km chůze F
Skok daleký Q F
Trojskok Q F
Skok do výšky Q F
Skok o tyči Q F
Vrh koulí Q F
Hod diskem Q F
Hod kladivem Q F
Hod oštěpem Q F
Desetiboj F
Ženy
Datum → 12. 8. 13. 8. 14. 8. 15. 8. 16. 8. 17. 8.
Disciplína ↓ D O D O D O D O D O D O
100 m H ½ F
200 m H ½ F
400 m H ½ F
800 m H ½ F
1500 m H F
5000 m H F
10 000 m F
Maratón F
100 m přek. H ½ F
400 m přek. H ½ F
3000 m přek. H F
4×100 m H F
4×400 m H F
20 km chůze F
Skok daleký Q F
Trojskok Q F
Skok do výšky Q F
Skok o tyči Q F
Vrh koulí Q F
Hod diskem Q F
Hod kladivem Q F
Hod oštěpem Q F
Sedmiboj F

Průběh šampionátu[editovat | editovat zdroj]

První den – úterý 12. srpna – začal kromě kvalifikací i mužský desetiboj, kde mělo Česko tři zástupce.[5] Nejlepší z nich, Adam Sebastian Helcelet, obhajoval osmé místo z minulého mistrovství světa. V dálce si sice zlepšil svůj nejlepší výkon, ale po prvním dnu byl až jedenáctý. Marek Lukáš byl po pěti disciplínách na 22. místě a třetí český desetibojař, juniorský mistr světa Jiří Sýkora, si při cvičném skoku před soutěží v dálce poranil kotník a z desetiboje odstoupil. Prvnímu dni dominovali Němci Kai Kazmirek a Arthur Abele. Mezi ně se dostal jen Bělorus Andrej Kravčenko, který však udivil výkonem 222 cm ve výšce.

První den probíhalo také finále ve vrhu koulí mužů, kde se po trojnásobné české účasti na předchozím mistrovství světa vkládala velká naděje do českých atletů.[6] Do finále však postoupil jen Jan Marcell, který si zde zlepšil osobní rekord na 20,93 m a skončil šestý.[7] Titul suverénně obhájil favorizovaný Němec David Storl.

Nizozemská vítězka běhu na 100 i 200 m Dafne Schippersová

Druhý den pokračovala soutěž desetibojařů, i když byla poznamenána deštěm a především neobvykle silným větrem, kvůli němuž byla dvakrát přerušena soutěž v tyči.[8] Z českých atletů Adam Sebastian Helcelet nezlepšil svou jedenáctou pozici z předchozího dne, i když si věřil na lepší výkon.[9] Druhý český reprezentant Marek Lukáš skončil na 16. místě. Závod vyhrál Bělorus Andrej Kravčenko především vyrovnanými výkony v soutěžích druhého dne.

V běhu na 10 km mužů dokázal Angličan Mohamed Farah, že se umí připravit na velké závody, a zvítězil s přehledem před svým krajanem Andy Vernonem.[10] Na nejkratší ženské trati 100 m vyhrála Dafne Schippersová z Nizozemska, které ještě minulý rok závodila hlavně v sedmiboji. Stejný závod mužů vyhrál Angličan James Dasaolu před přece jen více favorizovaným obhájcem titulu Christophe Lemaitrem z Francie. V disku rozšířil svou zlatou kolekci Němec Robert Harting. Estonci Gerdu Kanterovi se ani potřetí nepodařil útok na nejvyšší evropskou příčku a potřetí si z mistrovství Evropy odvezl stříbrnou medaili.

Třetí den – čtvrtek 14. srpna – přinesl českým sportovcům první medaili. V chůzi žen na 20 km zazářila mladá talentovaná Anežka Drahotová.[11] Závod zvládla takticky lépe, než na mistrovství světa 2013, kdy po většinu trati udávala tempo. Poslouchala rady svého trenéra Ivo Pitáka a taktickým výkonem si došla pro bronzovou medaili, když se v posledních dvou kilometrech od ní odtrhla jen vítězná Ruska Elmira Alembeková a těsně před cílem ji předešla ještě Ukrajinka Ljudmila Oljanovská.[12] V devatenácti letech se tak stala nejmladší českou medailistkou z mistrovství Evropy.

Večer přinesl české atletice největší úspěch: v hodu oštěpem vyhrála Barbora Špotáková. Mistrovství Evropy byl poslední velký šampionát, který ještě nevyhrála,[13] a tak byla před závodem hodně nervózní.[14] V prvním pokusu hodila solidních 62,86 m, což však bylo o metr méně, než její největší soupeřka, Němka Linda Stahlová.[15] V dalších hodech žádná ze závodnic výrazněji nevylepšila své maximum, až v páté sérii všechny přehodila Srbka Tatjana Jelačová hodem 64,21 m. Tím Špotákovou podle jejích vlastních slov vyhecovala a ta hodila ve stejném kole 64,41 m.[14] Tento výkon už žádná ze soupeřek nepřekonala. Špotáková pak označila svůj výkon za špatný a celý závod za nepříjemný, ale byla pyšná na to, že ke konci závodu dokázala zabojovat.

Ruský překážkář Sergej Šubenkov po vítězném závodě v běhu na 110 metrů překážek

Ve skoku o tyči neobhájila zlatou medaili Jiřina Svobodová.[16] Skončila na 6. místě; vzhledem k dosavadnímu průběhu sezóny však byla spokojena. Překvapil naopak její bývalý manžel Petr Svoboda, když ve finále běhu na 110 m překážek skončil pátý. Soutěž sedmibojařek nedokončila Eliška Klučinová, když v první disciplíně, běhu na 100 m překážek, po kolizi na osmé překážce špatně dopadla a zranila si nárt.[17]

Diskvalifikací skončil běh na 3000 m překážek pro vítězného Francouze Mahiedine Mekhissi-Benabbada. Když dobíhal s jasným náskokem do cíle, svlékl si před poslední překážkou dres a radostně jím mával. Podle rozhodčích tím porušil pravidlo, že atlet musí absolvovat celý závod s oběma čísly viditelnými na dresu.[18]

Čtvrtý den skončil úspěchem pro slovenské sportovce. Dopoledne vybojoval na nejdelší trati šampionátu – chůzi na 50 km – stříbrnou medaili Matej Tóth. Na trati předešel i ruské chodce, kteří závod rychlým nástupem na začátku protaktizovali, a nestačil jen na Francouze Yohanna Dinize. Večer pak Martina Hrašnová zopakovala stříbrnou medaili za hod kladivem. V závodě zvítězila Polka Anita Włodarczyková, česká reprezentantka Kateřina Šafránková obsadila 9. místo.[19]

V odpoledním programu se očekával útok francouzského sprintera Christophe Lemaitrana zlato v běhu na 200 m.[20] Skončil však stejně jako v úterním závodě na 100 m druhý; tentokrát vyhrál Brit Adam Gemili. Dvojité vítězství se však na této kombinací tratí podařilo nizozemské atletce Dafne Schippersové.

Večer v dešti dosáhl velkého úspěchu výškař Jaroslav Bába, když původně skončil jen na pokusy skončil výkonem 2,30 m čtvrtý[19], po diskvalifikaci Ivana Uchova v roce 2021 však získal bronzovou medaili. Závod vyhrál podle předpokladů Ukrajinec Bohdan Bondarenko, i když se jeho očekávaný souboj s Uchovem nekonal – ruský reprezentant nepřeskočil 2,33 m.

Pátý den – sobota 16. srpna – byl medailový pro dalšího českého atleta: Jan Kudlička ve skoku o tyči přeskočil 5,70 m a skončil na děleném třetím místě spolu s Francouzem Menaldem.[21] Překonal jej jen Polák Paweł Wojciechowski, který dosáhl stejného výkonu, ale na méně pokusů. Suverénem soutěže se stal další Francouz Renaud Lavillenie; titul mistra Evropy získal už potřetí za sebou. Na medaili naopak na nedosáhla spolufavoritka běhu na 400 m překážek Denisa Rosolová. Celý závod sice udržovala krok s hlavní favoritkou a pozdější vítězkou Britkou Eilidh Childovou, těsně před cílem ji však přespurtovaly Ukrajinka Hanna Titimecová a Ruska Irina Davydovová. Rosolová byla v cíli velmi zklamaná a později přiznala, že ke konci o soupeřkách vůbec nevěděla.[22]

V ranním maratonu žen dominovaly hlavně zkušené matadorky: opanovala jej devětatřicetiletá Francouzka Christelle Daunayová, která porazila jen o rok mladší italskou závodnici Valerii Straneovou a časem 2.25:14 vytvořila nový rekord mistrovství Evropy. Třetí pak skončila Portugalka Jéssica Augustová.[23] Do odpoledního finále v disku žen sice postoupily obě české atletky, ale do užšího finále se nedostaly – Eliška Staňková skončila desátá a Jitka Kubelová poslední. Suverénně vyhrála favorizovaná Chorvatka Sandra Perkovićová, když předvedla nejlepší světový výkon za posledních 22 let.[24]

Poslední den se očekávalo, zda bude ve finále hodu oštěpem bojovat o zlato Vítězslav Veselý s finským rekordmanem Terem Pitkämäkim. Nad oběma však nečekaně dominoval další Fin Antti Ruuskanen, který výkonem 88,01 m předvedl nejlepší hod několika posledních let.[25] Veselý nezačal dobře a v páté sérii hodů se propadl až na 4. místo, ale nejbližším hodem se vzchopil a vybojoval stříbrnou medaili.

Ráno se běžel maraton mužů, v němž se hned už před 5. km vydal na sólo Polák Marcin Chabowski. Vydržel však jen do 35. km, kdy jej předběhl pozdější vítěz Ital Daniele Meucci. Odpoledne bylo na programu finále závodu na 1500 m, kam se z rozběhů probojoval i Jakub Holuša. Viróza jej však na start nepustila. Závod vyhrál Francouz Mahiedine Mekhissi-Benabbad, který si sice nesvlékal dres jako ve čtvrtečním závodu na 3000 m překážek, ale v cílové rovince si nedopustil mnohoznačné gesto směrem k soupeřům.[26] Jednou z hvězd šampionátu se stal Brit Mohamed Farahc, který si po triumfu na 10 km doběhl pro zlato i na poloviční trati. Stejné dvojité vítězství se mu podařilo i na mistrovství Evropy v roce 2010.

Závěr šampionátu obstaraly mužské i ženské štafety na 4×100 i 4×400 m. Do finále té druhé postoupili i čeští muži, kteří však skončili poslední. Za splněný cíl však považovali už postup do finále.[25]

Medailisté[editovat | editovat zdroj]

Muži[editovat | editovat zdroj]

Soutěž Zlato Stříbro Bronz
100 m Spojené království James Dasaolu 10,06 Francie Christophe Lemaitre 10,13 Spojené království Harry Aikines-Aryeetey 10,22
200 m Spojené království Adam Gemili 19,98 Francie Christophe Lemaitre 20,15 Ukrajina Serhij Smelyk 20,30
400 m Spojené království Martyn Rooney 44,71 Spojené království Matthew Hudson-Smith 44,75 Izrael Donald Sanford 45,27
800 m Polsko Adam Kszczot 1:44,15 Polsko Artur Kuciapski 1:44,89 Irsko Mark English 1:45,03
1500 m Francie Mahiedine Mekhissi-Benabbad 3:45,60 Norsko Henrik Ingebrigtsen 3:46,10 Spojené království Chris O'Hare 3:46,18
5000 m Spojené království Mohamed Farah 14:05,82 Ázerbájdžán Hayle Ibrahimov 14:08,32 Spojené království Andy Vernon 14:09,48
10 000 m Spojené království Mohamed Farah 28:08,01 Spojené království Andy Vernon 28:08,66 Turecko Ali Kaya 28:08,72
Maratón Itálie Daniele Meucci 2.11:08 Polsko Yared Shegumo 2.12:00 Rusko Alexej Reunkov 2.12:15
110 m př. Rusko Sergej Šubenkov 13,19 Spojené království William Sharman 13,27 Francie Pascal Martinot-Lagarde 13,29
400 m př. Švýcarsko Kariem Hussein 48,96 Estonsko Rasmus Mägi 49,06 Rusko Denis Kudrjavcev 49,16
3000 m př.[pozn. 1] Francie Yoann Kowal 8:26,66 Polsko Krystian Zalewski 8:27,11 Španělsko Ángel Mullera 8:29,16
Štafeta 4 × 100 m Spojené království Spojené království 37,93
Adam Gemili
Richard Kilty
Harry Aikines-Aryeetey
James Ellington
* Daniel Talbot
Německo Německo 38,09 Julian Reus
Sven Knipphals
Alexander Kosenkow
Lucas Jakubczyk
Francie Francie 38,47
Pierre Vincent
Christophe Lemaitre
Teddy Tinmar
Ben Bassaw
Štafeta 4 × 400 m Spojené království Spojené království 2:58,79
Martyn Rooney
Michael Bingham
Conrad Williams
Matthew Hudson-Smith
* Nigel Levine
* Rabah Yousif
Rusko Rusko 2:59,38
Maxim Dyldin
Pavel Ivaško
Nikita Uglov
Vladimir Krasnov
* Pavel Trenichin
Polsko Polsko 2:59,85
Rafał Omelko
Kacper Kozłowski
Łukasz Krawczuk
Jakub Krzewina
Chůze na 20 km Španělsko Miguel Ángel López 1.19:44 Rusko Denis Strelkov 1.19:46 Ukrajina Ruslan Dmytrenko 1.19:46 [27]
Chůze na 50 km Francie Yohann Diniz 3.32:33 Slovensko Matej Tóth 3.36:21 Rusko Ivan Noskov 3.37:41
Skok do výšky Ukrajina Bohdan Bondarenko 2,35 m Ukrajina Andrij Procenko 2,33 m Česko Jaroslav Bába 2,30 m
Skok o tyči Francie Renaud Lavillenie 5,90 m Polsko Paweł Wojciechowski 5,70 m Česko Jan Kudlička 5,70 m
Francie Kévin Menaldo 5,70 m
Skok daleký Spojené království Greg Rutherford 8,29 m Řecko Louis Tsatoumas 8,15 m Francie Kafétien Gomis 8,14 m
Trojskok Francie Benjamin Compaoré 17,46 m Rusko Ljukman Adams 17,09 m Rusko Alexej Fjodorov 17,04 m
Vrh koulí Německo David Storl 21,41 m Španělsko Borja Vivas 20,86 m Polsko Tomasz Majewski 20,83 m
Hod diskem Německo Robert Harting 66,07 m Estonsko Gerd Kanter 64,75 m Polsko Robert Urbanek 63,81 m
Hod kladivem Maďarsko Krisztián Pars 82,69 m Polsko Paweł Fajdek 82,05 m Rusko Sergej Litvinov 79,35 m
Hod oštěpem Finsko Antti Ruuskanen 88,01 m Česko Vítězslav Veselý 84,79 m Finsko Tero Pitkämäki 84,40 m
Desetiboj Bělorusko Andrej Kravčenko 8 616 bodů Francie Kévin Mayer 8 521 bodů Rusko Ilja Škurenjov 8 498 bodů

Ženy[editovat | editovat zdroj]

Soutěž Zlato Stříbro Bronz
100 m Nizozemsko Dafne Schippersová 11,12 Francie Myriam Soumaréová 11,16 Spojené království Ashleigh Nelsonová 11,22
200 m Nizozemsko Dafne Schippersová 22,03 Spojené království Jodie Williamsová 22,46 Francie Myriam Soumaréová 22,58
400 m Itálie Libania Grenotová 51,10 Ukrajina Olha Zemljaková 51,36 Španělsko Indira Terrerová 51,38
800 m Bělorusko Maryna Arzamasavová 1:58,15 Spojené království Lynsey Sharpová 1:58,80 Polsko Joanna Jóźwiková 1:59,63
1500 m Nizozemsko Sifan Hassanová 4:04,18 Švédsko Abeba Aregawiová 4:05,08 Spojené království Laura Weightmanová 4:06,32
5000 m Švédsko Meraf Bahtaová 15:31,39 Nizozemsko Sifan Hassanová 15:31,79 Nizozemsko Susan Kuijkenová 15:32,82
10 000 m Spojené království Joanne Paveyová 32:22,39 Francie Clémence Calvinová 32:23,58 Francie Laila Trabyová 32:26,03
Maratón Francie Christelle Daunayová 2.25:14 Itálie Valeria Straneová 2.25:27 Portugalsko Jéssica Augustová 2.25:41
100 m př. Spojené království Tiffany Porterová 12,76 Francie Cindy Billaudová 12,79 Německo Cindy Rolederová 12,82
400 m př. Spojené království Eilidh Childová 54,48 Ukrajina Hanna Titimecová 54,56 Rusko Irina Davydovová 54,60
3000 m př. Německo Antje Möldnerová-Schmidtová 9:29,43 Švédsko Charlotta Fougbergová 9:30,16 Španělsko Diana Martínová 9:30,70
Štafeta 4 × 100 m Spojené království Spojené království 42,24
Desiree Henryová
Jodie Williamsová
Ashleigh Nelsonová
Asha Philipová
* Anyika Onuoraová
Francie Francie 42,45
Céline Distel-Bonnetová
Ayodelé Ikuesanová
Myriam Soumaréová
Stella Akakpová
Rusko Rusko 43,22
Marina Pantělejevová
Natalja Rusakovová
Kristina Sivkovová
Jelizaveta Savlinisová
* Jekatěrina Vukolovová
Štafeta 4 × 400 m Francie Francie 3:24,27
Marie Gayotová
Muriel Hurtisová-Houairiová
Agnès Raharolahyová
Floria Gueï
* Estelle Perrossierová
* Phara Anacharsisová
Ukrajina Ukrajina 3:24,32
Natalija Pyhydová
Hrystyna Stujová
Anna Ryžikovová
Olha Zemljaková
* Daryna Prystupová
* Olha Ljachovová
Spojené království Spojené království 3:28,44
Eilidh Childová
Kelly Masseyová
Shana Coxová
Margaret Adeoyeová
* Emily Diamondová
* Victoria Ohuruoguová
Chůze na 20 km Rusko Elmira Alembeková 1.27:56 Ukrajina Ljudmila Oljanovská 1.28:07 Česko Anežka Drahotová 1.28:08
Skok do výšky Španělsko Ruth Beitiaová 2,01 m Rusko Marija Kučinová 1,99 m Chorvatsko Ana Šimičová 1,99 m
Skok o tyči Rusko Anželika Sidorovová 4,65 m Řecko Katerina Stefanidiová 4,60 m Rusko Angelina Žuková-Krasnovová 4,60 m
Skok daleký Francie Éloyse Lesueurová 6,85 m Srbsko Ivana Španovićová 6,81 m Rusko Darja Klišinová 6,65 m
Trojskok Ukrajina Olga Saladuchová 14,73 m Rusko Jekatěrina Koněvová 14,69 m Rusko Irina Gumenjuková 14,46 m
Vrh koulí Německo Christina Schwanitzová 19,90 m Rusko Jevgenija Kolodková 19,39 m Maďarsko Anita Mártonová 19,04 m
Hod diskem Chorvatsko Sandra Perkovićová 71,08 m Francie Mélina Robertová-Michonová 65,33 m Německo Shanice Craftová 64,33 m
Hod kladivem Polsko Anita Włodarczyková 78,76 m Slovensko Martina Hrašnová 74,66 m Polsko Joanna Fiodorowová 73,67 m
Hod oštěpem Česko Barbora Špotáková 64,41 m Srbsko Tatjana Jelačová 64,21 m Německo Linda Stahlová 63,91 m
Sedmiboj Francie Antoinette Nana Djimouová 6 551 bodů Nizozemsko Nadine Broersenová 6 498 bodů Belgie Nafissatou Thiamová 6 423 bodů

Medailové pořadí[editovat | editovat zdroj]

Umístění Stát Zlato Stříbro Bronz Celkem
1. Francie Francie 6 6 3 15
2. Spojené království Velká Británie 6 4 3 13
3. Rusko Rusko 3 2 7 12
4. Nizozemsko Nizozemsko 3 1 0 4
5. Polsko Polsko 2 2 3 7
6. Německo Německo 2 0 2 4
7. Ukrajina Ukrajina 1 3 2 6
8. Česko Česko 1 1 2 4
Španělsko Španělsko 1 1 2 4
10. Itálie Itálie 1 1 0 2
11. Maďarsko Maďarsko 1 0 1 2
Finsko Finsko 1 0 1 2
Chorvatsko Chorvatsko 1 0 1 2
14. Bělorusko Bělorusko 1 0 0 1
Švýcarsko Švýcarsko 1 0 0 1
16. Estonsko Estonsko 0 2 0 2
Slovensko Slovensko 0 2 0 2
Srbsko Srbsko 0 2 0 2
19. Řecko Řecko 0 1 0 1
Švédsko Švédsko 0 1 0 1
21. Belgie Belgie 0 0 1 1
Irsko Irsko 0 0 1 1
Izrael Izrael 0 0 1 1
Portugalsko Portugalsko 0 0 1 1
Turecko Turecko 0 0 1 1

Zúčastněné země[editovat | editovat zdroj]

(v závorkách uvedeny počty vyslaných sportovců)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

 1. Původní vítěz závodu Francouz Mahiedine Mekhissi byl ze závodu diskvalifikován, poté, co s velkým náskokem v cílové rovince mával nad hlavou svlečeným dresem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Český atletický svaz. Nominace na ME schválena [online]. 2014-08-03 [cit. 2014-08-12]. Dostupné online. 
 2. Svaz uzavřel nominaci: mistrovství Evropy se týká 44 českých atletů. iDNES.cz [online]. MAFRA, 2014-08-03 [cit. 2014-08-16]. Dostupné online. 
 3. a b c Medaile budou, slibuje trenér Dvořák před mistrovstvím Evropy atletů. iDNES.cz [online]. MAFRA, 2014-08-03 [cit. 2014-08-16]. Dostupné online. 
 4. Nechci se jen zúčastnit, řekla zraněná Hejnová a zrušila start na ME. iDNES.cz [online]. MAFRA, 2014-08-02 [cit. 2014-08-16]. Dostupné online. 
 5. MACEK, Tomáš; GRIM, Filip. Desetibojař Helcelet na ME v Curychu přenocuje na jedenácté pozici. iDNES.cz [online]. MAFRA, 2014-08-12 [cit. 2014-08-15]. Dostupné online. 
 6. GRIM, Filip. Koulař Marcell se přiblížil medaili, ale nakonec skončil na ME šestý. iDNES.cz [online]. MAFRA, 2014-08-12 [cit. 2014-08-15]. Dostupné online. 
 7. Marcell vylepšil osobní rekord. Na ME skončil nakonec šestý. Aktuálně.cz [online]. Economia, 2014-08-13 [cit. 2014-08-15]. Dostupné online. 
 8. MACEK, Tomáš; GRIM, Filip. Desetiboj na ME: Kravčenko je zlatý, Helcelet zůstal za Top 10. iDNES.cz [online]. MAFRA, 2014-08-13 [cit. 2014-08-15]. Dostupné online. 
 9. MACEK, Tomáš. První den závodili atleti, teď budou závodit desetibojaři, říká Helcelet. iDNES.cz [online]. MAFRA, 2014-08-12 [cit. 2014-08-15]. Dostupné online. 
 10. Mo Farah zase se všemi vyběhl, Britové mají z ME už tři zlaté. iSport.cz [online]. 2014-08-13 [cit. 2014-08-15]. Dostupné online. 
 11. Drahotová oslaví bronz v červených šatech z USA. Aktuálně.cz [online]. Economia, 2014-08-14 [cit. 2014-08-15]. Dostupné online. 
 12. MACEK, Tomáš; GRIM, Filip. První česká medaile z Curychu - chodkyně Drahotová má z dvacítky bronz. iDNES.cz [online]. MAFRA, 2014-08-14 [cit. 2014-08-15]. Dostupné online. 
 13. Bravo! Špotáková titulem z ME zkompletovala zlatou sbírku. Aktuálně.cz [online]. Economia, 2014-08-14 [cit. 2014-08-15]. Dostupné online. 
 14. a b GRIM, Filip. Ze dna ke zlatu. Zase jsem v sobě objevila bojovnici, jásala Špotáková. iDNES.cz [online]. MAFRA, 2014-08-14 [cit. 2014-08-15]. Dostupné online. 
 15. Špotáková má první zlato z ME, vyhrála o 20 centimetrů. Sportovní noviny [online]. 2014-08-14 [cit. 2014-08-15]. Dostupné online. 
 16. GRIM, Filip. Svobodová zlato neobhájila, ve finále tyčkařek skončila na ME šestá. iDNES.cz [online]. MAFRA, 2014-08-14 [cit. 2014-08-15]. Dostupné online. 
 17. MACEK, Tomáš; GRIM, Filip. Klučinová nedokončí evropský sedmiboj, zastavilo ji zranění z překážek. iDNES.cz [online]. MAFRA, 2014-08-14 [cit. 2014-08-15]. Dostupné online. 
 18. Svlečený dres připravil francouzského steeplaře o zlato. Sportovní noviny [online]. 2014-08-14 [cit. 2014-08-15]. Dostupné online. 
 19. a b PROCHÁZKA, Michal. Bába skončil těsně pod stupni [online]. Český atletický svaz, 2014-08-15 [cit. 2014-08-15]. Dostupné online. 
 20. MACEK, Tomáš; GRIM, Filip. Výškař Bába zůstal ve finále mistrovství Evropy těsně pod stupni, je čtvrtý. iDNES.cz [online]. MAFRA, 2014-08-15 [cit. 2014-08-15]. Dostupné online. 
 21. PROCHÁZKA, Michal. Kudlička bronzový, Rosolová čtvrtá [online]. Český atletický svaz, 2014-08-16 [cit. 2014-08-16]. Dostupné online. 
 22. MACEK, Tomáš. Rosolové na posledních metrech unikla ve finále medaile, je čtvrtá. iDNES.cz [online]. MAFRA, 2014-08-16 [cit. 2014-08-16]. Dostupné online. 
 23. iDNES.cz; ČTK. Blíží se jí čtyřicítka, přesto Daunayová na ME opanovala maraton. iDNES.cz [online]. MAFRA, 2014-08-16 [cit. 2014-08-16]. Dostupné online. 
 24. Kudlička se podělil o bronz, Rosolová doběhla čtvrtá. Sportovní noviny [online]. 2014-08-16 [cit. 2014-08-16]. Dostupné online. 
 25. a b PROCHÁZKA, Michal. Veselý vydřel evropské stříbro [online]. Český atletický svaz, 2014-08-17 [cit. 2014-08-17]. Dostupné online. 
 26. MACEK, Tomáš; GRIM, Filip. Štafeta doběhla v Curychu osmá. Francouzský rebel má na 1500 metrů zlato. iDNES.cz [online]. MAFRA, 2014-08-17 [cit. 2014-08-17]. Dostupné online. 
 27. ČTK, IDNES.CZ. Chodec Ivanov přijde kvůli dopingu o světový titul a má distanc. iDNES.cz [online]. MAFRA, 2019-03-22 [cit. 2019-03-26]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]