Mistrovství Evropy v atletice 1978

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Stadion Evžena Rošického na Strahově

12. mistrovství Evropy v atletice se uskutečnilo ve dnech 29. srpna3. září 1978 v Praze na strahovském stadionu Evžena Rošického.

Na programu bylo celkově 40 disciplín (24 mužských a 16 ženských). Na tomto šampionátu měly ženy poprvé v historii na programu běh na 400 metrů překážek a naopak naposledy pětiboj, který se skládal z následujících disciplín – (100 m přek., vrh koulí, skok daleký, skok do výšky, běh na 800 m).[1] Na následujícím šampionátu v Athénách 1982 absolvovaly ženy sedmiboj.

Českoslovenští atleti vybojovali na domácím šampionátu dvě stříbrné a tři bronzové medaile. Několik dalších atletů postoupilo do finále. Šesté skončilo kvarteto Jarmila Kratochvílová, Jindřiška Kubečková, Eva Raková a Jozefína Čerchlanová ve štafetě na 4 × 400 metrů.[2] Dvojí zastoupení mělo Československo ve finále mužské koule. Jaromír Vlk skončil sedmý, devátý byl Jaroslav Brabec.[3] Osmá místa vybojovali Josef Hrabal (výška) a diskařka Jitka Prouzová.[4] Vstupenka na ME 1978

Medailisté[editovat | editovat zdroj]

Muži[editovat | editovat zdroj]

Disciplína Zlato Stříbro Bronz
100 m Itálie Pietro Mennea 10,27 Východní Německo Eugen Ray 10,36 Sovětský svaz Vladimir Ignatěnko 10,37
200 m Itálie Pietro Mennea 20,16 Východní Německo Olaf Prenzler 20,61 Švýcarsko Peter Muster 20,64
400 m Západní Německo Franz-Peter Hofmeister 45,73 Československo Karel Kolář 45,77 Francie Francois Demarthon 45,97
800 m Východní Německo Olaf Beyer 1:43,84 Spojené království Steve Ovett 1:44,09 Spojené království Sebastian Coe 1:44,76
1500 m Spojené království Steve Ovett 3:35,59 Irsko Eamonn Coghlan 3:36,57 Spojené království David Moorcroft 3:36,70
5000 m Itálie Venanzio Ortis 13:28,57 Švýcarsko Markus Ryffel 13:28,66
Sovětský svaz Alexandr Fedotkin 13:28,66
neudělena
10 000 m Finsko Martti Vainio 27:30,99 Itálie Venanzio Ortis 27:31,48 Sovětský svaz Aleksandras Antipovas 27:31,50
Maraton Sovětský svaz Leonid Mosejev 2.11:57 Sovětský svaz Nikolaj Penzin 2.11:59 Belgie Karel Lismont 2.12:07
110 m překážek Východní Německo Thomas Munkelt 13,54 Polsko Jan Pusty 13,55 Finsko Arto Bryggare 13,56
400 m překážek Západní Německo Harald Schmid 48,51 Sovětský svaz Dmitrij Sťukalov 49,72 Sovětský svaz Vasilij Arčipenko 49,77
3000 m překážek Polsko Bronisław Malinowski 8:15,08 Západní Německo Patriz Ilg 8:16,92 Finsko Ismo Toukonen 8:18,29
Štafeta 4 × 100 m Polsko Polsko 38,58
Zenon Nowosz
Zenon Licznerski
Leszek Dunecki
Marian Woronin
Východní Německo NDR 38,78
Manfred Kokot
Eugen Ray
Olaf Prenzler
Alexander Thieme
Sovětský svaz Sovětský svaz 38,82
Sergej Vladimirsev
Nikolaj Kolesnikov
Alexandr Axinin
Vladimir Ignatěnko
Štafeta 4 × 400 m Západní Německo Západní Německo 3:02,03
Martin Weppler
Franz-Peter Hofmeister
Bernd Herrmann
Harald Schmid
Polsko Polsko 3:03,62
Jerzy Włodarczyk
Zbigniew Jaremski
Cezary Łapiński
Ryszard Podlas
Československo Československo 3:03,99
Josef Lomický
František Břečka
Miroslav Tulis
Karel Kolář
Chůze na 20 km Východní Německo Roland Wieser 1.23:12 Sovětský svaz Pjotr Počenčuk 1.23:43 Sovětský svaz Anatolij Solomin 1.24:12
Chůze na 50 km Flag of Spain (1945-1977).svg Jorge Llopart 3.53:30 Sovětský svaz Venjamin Soldatěnko 3.55:13 Polsko Jan Ornoch 3.55:16
Skok do výšky Sovětský svaz Vladimir Jaščenko 2,30 m Sovětský svaz Alexandr Grigorjev 2,28 m Východní Německo Rolf Beilschmidt 2,28 m
Skok o tyči Sovětský svaz Vladimir Trofimenko 5,55 m Finsko Antti Kalliomäki 5,50 m Finsko Rauli Pudas 5,45 m
Skok daleký Francie Jacques Rousseau 8,18 m Jugoslávie Nenad Stekić 8,12 m Sovětský svaz Vladimir Cepeljov 8,01 m
Trojskok Jugoslávie Miloš Srejović 16,94 m Sovětský svaz Viktor Sanějev 16,93 m Sovětský svaz Anatolij Piskulin 16,87 m
Vrh koulí Východní Německo Udo Beyer 21,08 m Sovětský svaz Alexandr Baryšnikov 20,68 m Východní Německo Wolfgang Schmidt 20,30 m
Hod diskem Východní Německo Wolfgang Schmidt 66,82 m Finsko Markku Tuokko 64,90 m Československo Imrich Bugár 64,66 m
Hod kladivem Sovětský svaz Jurij Sedych 77,28 m Východní Německo Roland Steuk 77,24 m Západní Německo Karl-Hans Riehm 77,02 m
Hod oštěpem Západní Německo Michael Wessing 89,12 m Sovětský svaz Nikolaj Grebnjev 87,82 m Východní Německo Wolfgang Hanisch 87,66 m
Desetiboj Sovětský svaz Alexandr Grebeňuk 8 340 bodů Spojené království Daley Thompson 8 289 bodů Východní Německo Siegfried Stark 8 208 bodů

Ženy[editovat | editovat zdroj]

Disciplína Zlato Stříbro Bronz
100 m Východní Německo Marlies Göhrová 11,13 Švédsko Linda Haglundová 11,29 Sovětský svaz Ljudmila Maslakovová 11,31
200 m Sovětský svaz Ljudmila Kondraťjevová 22,52 Východní Německo Marlies Göhrová 22,53 Východní Německo Carla Bodendorfová 22,64
400 m Východní Německo Marita Kochová 48,94 (WR) Východní Německo Christina Brehmerová 50,38 Polsko Irena Szewińská 50,40
800 m Sovětský svaz Taťjana Providochinová 1:55,80 Sovětský svaz Naděžda Muštová 1:55,82 Sovětský svaz Zoja Rigelová 1:56,57
1500 m Sovětský svaz Giana Romanovová 3:59,01 Rumunsko Natalia Marasescuová 3:59,77 Bulharsko Totka Petrovová 4:00,15
3000 m Sovětský svaz Světlana Ulmasovová 8:33,16 Rumunsko Natalia Marasescuová 8:33,53 Norsko Grete Waitzová 8:34,33
100 m překážek Východní Německo Johanna Klierová 12,62 Sovětský svaz Taťána Anisimovová 12,67 Východní Německo Gudrun Berendová 12,73
400 m překážek Sovětský svaz Taťána Zelencovová 54,89 Západní Německo Silvia Hollmannová 55,14 Východní Německo Karin Roßleyová 55,36
Štafeta 4 × 100 m Sovětský svaz Sovětský svaz 42,54
Věra Anisimovová
Ljudmila Maslakovová
Ljudmila Kondraťjevová
Ljudmila Storoškovová
Spojené království Spojené království 42,72
Beverley Goddardová
Kathy Smallwoodová
Sharon Colyearová
Sonia Lannamanová
Východní Německo NDR 43,07
Johanna Klierová
Monika Hamannová
Carla Bodendorfová
Marlies Göhrová
Štafeta 4 × 400 m Východní Německo NDR 3:21,20
Christiane Marquardtová
Barbara Krugová
Christina Brehmerová
Marita Kochová
Sovětský svaz Sovětský svaz 3:22,53
Taťána Proročenková
Naděžda Muštová
Taťjana Providochinová
Maria Piniginová
Polsko Polsko 3:26,76
Małgorzata Grajewská
Krystyna Kacperczyková
Genowefa Błaszaková
Irena Szewińská
Skok do výšky Itálie Sara Simeoniová 2,01 m Východní Německo Rosemarie Ackermannová 1,99 m Západní Německo Brigitte Holzapfelová 1,95 m
Skok daleký Sovětský svaz Vilma Bardauskienė 6,88 m Východní Německo Angela Voigtová 6,79 m Československo Jarmila Nygrýnová 6,69 m
Vrh koulí Východní Německo Ilona Slupianeková 21,41 m Československo Helena Fibingerová 20,86 m Východní Německo Margitta Pufeová 20,58 m
Hod diskem Východní Německo Evelin Jahlová 66,98 m Východní Německo Margitta Pufeová 64,04 m Sovětský svaz Natalia Gorbačovová 63,58 m
Hod oštěpem Východní Německo Ruth Fuchsová 69,16 m Spojené království Tessa Sandersonová 62,40 m Východní Německo Ute Hommolaová 62,32 m
Pětiboj Maďarsko Margit Pappová 4 655 bodů Východní Německo Burglinde Pollaková 4 600 bodů Východní Německo Kristine Nitzscheová 4 599 bodů

Medailové pořadí[editovat | editovat zdroj]

Pořadí Stát Zlato Stříbro Bronz Celkem
1. Sovětský svaz Sovětský svaz 12 12 11 35
2. Východní Německo Německá demokratická republika 12 10 10 32
3. Západní Německo Západní Německo 4 2 2 8
4. Itálie Itálie 4 1 0 5
5. Polsko Polsko 2 2 3 7
6. Spojené království Spojené království 1 4 2 7
7. Finsko Finsko 1 2 3 6
8. Jugoslávie SFR Jugoslávie 1 1 0 2
9. Francie Francie 1 0 1 2
10. Maďarsko Maďarská lidová republika 1 0 0 1
Flag of Spain (1945-1977).svg Španělsko 1 0 0 1
12. Československo Československo 0 2 3 5
13. Rumunsko Rumunská socialistická republika 0 2 0 2
14. Švýcarsko Švýcarsko 0 1 1 2
15. Irsko Irsko 0 1 0 1
Švédsko Švédsko 0 1 0 1
17. Belgie Belgie 0 0 1 1
Bulharsko Bulharská lidová republika 0 0 1 1
Norsko Norsko 0 0 1 1

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. EUROPEAN CHAMPIONSHIPS (WOMEN) [online]. Gbrathletics.com. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Women 4x400m Relay European Championships 1978 [online]. Todor66.com. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Men Shot Put European Championships 1978 [online]. Todor66.com. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Men High Jump European Championships 1978 [online]. Todor66.com. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]