Mistrovství Evropy v atletice 1974

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání


11. mistrovství Evropy v atletice se uskutečnilo ve dnech 2.8. září 1974 v italském Římě na stadionu Stadio Olimpico, kde se konalo mimo jiné také druhé MS v atletice v roce 1987. Již v roce 1960 na tomto stadionu probíhaly atletické disciplíny Letních olympijských her.

Na programu bylo celkově 39 disciplín (24 mužských a 15 ženských). Na tomto šampionátu měly ženy poprvé v historii na programu běh na 3000 metrů. Českoslovenští atleti vybojovali celkově pět medailí (tři stříbrné a dvě bronzové). Několik dalších atletů postoupilo do finále. Dvojí zastoupení mělo Československo ve finále ženské výšky. Miloslava Hübnerová skončila pátá, Mária Mračnová osmá.[1] Sedmé místo obsadil trojskokan Jiří Vyčichlo, koulař Jaroslav Brabec a Stanislav Hoffman v běhu na 5000 metrů.[2][3]

Medailisté[editovat | editovat zdroj]

Muži[editovat | editovat zdroj]

Soutěž Zlato Stříbro Bronz
100 m Sovětský svaz Valerij Borzov 10,27 Itálie Pietro Mennea 10,34 Západní Německo Klaus-Dieter Bieler 10,35
200 m Itálie Pietro Mennea 20,60 Západní Německo Manfred Ommer 20,76 Východní Německo Hans-Jürgen Bombach 20,83
400 m Západní Německo Karl Honz 45,04 Spojené království David Jenkins 45,67 Západní Německo Bernd Herrmann 45,78
800 m Jugoslávie Luciano Sušanj 1:44,07 Spojené království Steve Ovett 1:45,77 Finsko Markku Taskinen 1:45,89
1500 m Východní Německo Klaus-Peter Justus 3:40,55 Dánsko Thomas Hansen 3:40,75 Západní Německo Thomas Wessinghage 3:41,10
5000 m Spojené království Brendan Foster 13:17,21 Východní Německo Manfred Kuschmann 13:23,93 Finsko Lasse Virén 13:24,57
10 000 m Východní Německo Manfred Kuschmann 28:25,75 Spojené království Tony Simmons 28:25,79 Itálie Giuseppe Cindolo 28:27,05
Maraton Spojené království Ian Thompson 2.13:19 Východní Německo Eckhard Lesse 2.14:57 Belgie Gaston Roelants 2.16:30
110 m překážek Francie Guy Drut 13,40 Polsko Mirosław Wodzyński 13,67 Polsko Leszek Wodzyński 13,71
400 m překážek Spojené království Alan Pascoe 48,82 Francie Jean-Claude Nallet 48,94 Sovětský svaz Jevgenij Gavrilenko 49,32
3000 m překážek Polsko Bronisław Malinowski 8:15,04 Švédsko Anders Gärderud 8:15,41 Západní Německo Michael Karst 8:17,91
Štafeta 4 × 100 m Francie Francie 38,69
Lucien Sainte-Rose
Joseph Arame
Bruno Cherrier
Dominique Chauvelot
Itálie Itálie 38,88
Vincenzo Guerini
Norberto Oliosi
Luigi Benedetti
Pietro Mennea
Východní Německo NDR 38,99
Manfred Kokot
Michael Droese
Hans-Jürgen Bombach
Siegfried Schenke
Štafeta 4 × 400 m Spojené království Spojené království 3:03,33
Glendon Cohen
William Hartley
Alan Pascoe
David Jenkins
Západní Německo Západní Německo 3:03,52
Hermann Köhler
Horst-Rüdiger Schlöske
Karl Honz
Rolf Ziegler
Finsko Finsko 3:03,57
Stig Lönnqvist
Ossi Karttunen
Markku Taskinen
Markku Kukkoaho
Chůze na 20 km Sovětský svaz Vladimir Golubničij 1.29:30 Západní Německo Bernd Kannenberg 1.29:38 Spojené království Roger Mills 1.32:34
Chůze na 50 km Východní Německo Christoph Höhne 3.59:06 Sovětský svaz Otto Bartsch 4.02:39 Východní Německo Peter Selzer 4.04:28
Skok do výšky Dánsko Jesper Tørring 2,25 m Sovětský svaz Kęstutis Šapka 2,25 m Československo Vladimír Malý 2,19 m
Skok o tyči Sovětský svaz Vladimir Kiškun 5,35 m Polsko Władysław Kozakiewicz 5,35 m Sovětský svaz Jurij Isakov 5,30 m
Skok daleký Sovětský svaz Valerij Pidlužnyj 8,12 m Jugoslávie Nenad Stekič 8,05 m Sovětský svaz Jevgenij Sčubin 7,98 m
Trojskok Sovětský svaz Viktor Sanějev 17,23 m Romania (1965-1989) Carol Corbu 16,68 m Polsko Andrzej Sontag 16,61 m
Vrh koulí Východní Německo Hartmut Briesenick 20,50 m Západní Německo Ralf Reichenbach 20,38 m Spojené království Geoff Capes 20,21 m
Hod diskem Finsko Pentti Kahma 63,62 m Československo Ludvík Daněk 62,76 m Švédsko Ricky Bruch 62,00 m
Hod kladivem Sovětský svaz Alexej Spiridonov 74,20 m Východní Německo Jochen Sachse 74,00 m Východní Německo Reinhard Theimer 71,62 m
Hod oštěpem Finsko Hannu Siitonen 89,58 m Východní Německo Wolfgang Hanisch 85,46 m Norsko Terje Thorslund 83,68 m
Desetiboj Polsko Ryszard Skowronek 8 207 Francie Yves Leroy 8 146 Západní Německo Guido Kratschmer 8 132

Ženy[editovat | editovat zdroj]

Soutěž Zlato Stříbro Bronz
100 m Polsko Irena Szewińská 11,13 Východní Německo Renate Stecherová 11,23 Spojené království Andrea Lynchová 11,28
200 m Polsko Irena Szewińská 22,51 Východní Německo Renate Stecherová 22,68 Finsko Mona-Lisa Pursiainenová 23,17
400 m Finsko Riitta Salinová 50,14 Východní Německo Ellen Streidtová 50,69 Západní Německo Rita Wildenová 50,88
800 m Bulgaria (1971-1990) Liljana Tomovová 1:58,14 Východní Německo Gunhild Hoffmeisterová 1:58,81 Romania (1965-1989) Mariana Sumanová 1:59,84
1500 m Východní Německo Gunhild Hoffmeisterová 4:02,25 Bulgaria (1971-1990) Liljana Tomovová 4:04,97 Norsko Grete Andersenová 4:05,21
3000 m Finsko Nina Holménová 8:55,10 Sovětský svaz Ljudmila Braginová 8:56,09 Spojené království Joyce Smithová 8:57,39
100 m překážek Východní Německo Annelie Ehrhardtová 12,66 Východní Německo Annerose Fiedlerová 12,89 Polsko Teresa Nowaková 12,91
Štafeta 4 × 100 m Východní Německo NDR 42,51
Doris Maletzkiová
Renate Stecherová
Christina Heinichová
Bärbel Eckertová
Západní Německo Západní Německo 42,75
Elfgard Schittenhelmová
Annegret Kronigerová
Annegret Richterová
Inge Heltenová
Polsko Polsko 43,48
Ewa Długołęcká
Danuta Jędrejeková
Barbara Bakulinová
Irena Szewińská
Štafeta 4 × 400 m Východní Německo NDR 3:25,21
Brigitte Rohdeová
Waltraud Dietschová
Angelika Handtová
Ellen Streidtová
Finsko Finsko 3:25,70
Marika Eklundová
Mona-Lisa Pursiainenová
Pirjo Wilmiová
Riitta Salinová
Sovětský svaz Sovětský svaz 3:26,10
Inta Klimovičová
Ingrida Barkaneová
Naděžda Kolesnikovová
Natalia Sokolovová
Skok do výšky Východní Německo Rosemarie Witschasová 1,95 m Československo Milada Karbanová 1,91 m Itálie Sara Simeoniová 1,89 m
Skok daleký Maďarsko Ilona Bruzsenyáková 6,65 m Československo Eva Šuranová 6,60 m Finsko Pirkko Heleniusová 6,59 m
Vrh koulí Sovětský svaz Naděžda Čižovová 20,78 m Východní Německo Marianne Adamová 20,43 m Československo Helena Fibingerová 20,33 m
Hod diskem Sovětský svaz Faina Melniková 69,00 m Romania (1965-1989) Argentina Menisová 64,62 m Východní Německo Gabriele Hinzmannová 62,50 m
Hod oštěpem Východní Německo Ruth Fuchsová 67,22 m Východní Německo Jacqueline Todtenová 62,10 m Jugoslávie Nataša Urbančičová 61,66 m
Ženský pětiboj Sovětský svaz Nadija Tkačenková 4 776 Východní Německo Burglinde Pollaková 4 678 Sovětský svaz Zoja Spasovchodská 4 550

Medailové pořadí[editovat | editovat zdroj]

Umístění Stát Zlato Stříbro Bronz Celkem
1. Východní Německo Německá demokratická republika 10 12 5 27
2. Sovětský svaz Sovětský svaz 9 3 5 17
3. Spojené království Spojené království 4 3 4 11
4. Polsko Polsko 4 2 4 10
5. Finsko Finsko 4 1 5 10
6. Francie Francie 2 2 0 4
7. Západní Německo Západní Německo 1 5 6 12
8. Itálie Itálie 1 2 2 5
9. Jugoslávie SFR Jugoslávie 1 1 1 3
10. Bulgaria (1971-1990) Bulharská lidová republika 1 1 0 2
Dánsko Dánsko 1 1 0 2
12. Maďarsko Maďarská lidová republika 1 0 0 1
13. Československo Československo 0 3 2 5
14. Romania (1965-1989) Rumunská socialistická republika 0 2 1 3
15. Švédsko Švédsko 0 1 1 2
16. Norsko Norsko 0 0 2 2
17. Belgie Belgie 0 0 1 1

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Women High Jump European Championships 1974 [online]. Todor66.com. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Men Triple Jump European Championships 1974 [online]. Todor66.com. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Men 5000m European Championships 1974 [online]. Todor66.com. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]