Přeskočit na obsah

Dres

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek pojednává o vícedílném oděvu pro kolektivní sporty. Možná hledáte: dres jako sportovní přiléhavý elastický oděv pro gymnastiku, atletiku, krasobruslení (též trikot) nebo vrchní část oděvu pro cyklistiku.
Fotbalový dres (Pavel Nedvěd během reprezentačního zápasu).

Dres (angl. jersey, oblečení) je uniforma hráče v kolektivní hře.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Dres pro kolektivní hry se obvykle skládá z více částí - triko, šortky, trenýrky, podkolenky, plavky, plavecká čepice, doplňky atp.

Účelem dresu je usnadnit rozlišení hráčů obou družstev a sledování jejich aktivit (vč. dodržování pravidel hry) - pro rozhodčí, spoluhráče, diváky, sportovní komentátory atp. Sportovní kluby mají často své klubové barvy nebo kombinace a dres každého hráče bývá potištěn. Potisk většinou obsahuje přidělené číslo hráče, může obsahovat jeho jméno, jméno klubu a velmi často také reklamy.

Při mezistátních reprezentačních soutěžích bývají na dresu státní symboly (vlajka, státní znak). Pro televizní přenosy je důležité, aby divák hráče obou družstev bezpečně rozeznal, a proto mají většinou družstva více různě barevných dresů. Ve vzájemném střetnutí pak většinou jedno družstvo použije světlý a druhé tmavý dres.

V 60. letech nastupovaly v hokejové NHL domácí týmy v tmavých a hosté v bílých dresech. V roce 1970 se toto pravidlo obrátilo a trvalo do roku 2003: domácí v bílém, hosté v tmavém. Poté se NHL vrátila k původnímu pravidlu a přibyly tzv. třetí dresy a historické napodobeniny.[1]

Prodej dresů[editovat | editovat zdroj]

Prodej dresů fanouškům je důležitým příjmem v hospodaření klubů, např. ve fotbale nebo v hokeji.

Největší prodejci ve fotbale (počet dresů v tisících za rok):[2]

Poř. Stát Klub Dresy
1. ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko Real Madrid 1400
2. AnglieAnglie Anglie Manchester United FC 1400
3. ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko FC Barcelona 1150
4. AnglieAnglie Anglie Chelsea FC 910
5. NěmeckoNěmecko Německo FC Bayern Mnichov 880
6. AnglieAnglie Anglie Liverpool FC 810
7. AnglieAnglie Anglie Arsenal FC 800
8. ItálieItálie Itálie Juventus FC 480
9. ItálieItálie Itálie Inter Milán 425
10. ItálieItálie Itálie AC Milán 350

Oblíbenými u sportovních fanoušků jsou i tzv. minidresy, zmenšeniny klasického sportovního dresu. K výrobě minidresů se používá sublimační technologie. V tiskárně se sublimačními inkousty vytiskne barevný motiv (šablona minidresu) na speciální přenosový papír. Pomocí termolisu se za určité teploty a tlaku (zpravidla 195 °C a vysokého tlaku) a působením po dobu 25–35 sekund přenese vytištěný motiv na polyesterovou látku. Požadovaný vzor se poté vystřihne a sešije naruby. Pro minidres se vyrábí speciální miniaturní ramínka, která se dají umístit pomocí různých stojánků na stoly, police, ad., nebo pomocí přísavek upevnit na sklo.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://nhlnews.cz/tmava-bila-cim-se-ridi-pravidla-oblekani-v-nhl/
  2. Archivovaná kopie. www.sportyghost.com [online]. [cit. 2015-07-18]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2015-07-21. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]