Kost (hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kost
letecký pohled na hrad Kost
Základní informace
Sloh gotický
Výstavba před r. 1349 (tvrz)
Přestavba 14. století (hrad), 1545
Stavebník Beneš z Vartemberka
Současný majitel Giovanni Kinský dal Borgo
Další majitelé Vartemberkové, Zajícové z Házmburka, Lvové z Rožmitálu, Šelmberkové, Biberštejnové, Lobkovicové, Valdštejnové, Černínové z Chudenic, Netoličtí z Eisenberka, Vratislavové Netoličtí z Mitrovic, Kinští
Poloha
Adresa Podkost, Libošovice, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Kost (hrad)
Kost (hrad)
Další informace
Rejstříkové číslo památky 36329/6-1332 (PkMISSezObr)
Web www.kost-hrad.cz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kost je gotický hrad nacházející se v Českém ráji, v katastrálním území Podkost, části obce Libošovice, okres Jičín, jen několik desítek metrů od pomezí Středočeského a Královéhradeckého kraje. Je soukromým majetkem českého hraběcího rodu Kinský dal Borgo.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Postavil jej někdy před rokem 1349 Beneš z Vartemberka. Jako jeden z mála našich hradů je umístěn nikoliv na kopci, ale v údolí na pískovcovém ostrohu (srovnatelný např. hrad Okoř u Prahy). Dodnes je velice dobře zachovaný.

Hrad v průběhu doby mnohokrát vystřídal majitele. Založil ho kolem roku 1349 Beneš z Vartenberka, jehož rod vlastnil hrad do roku 1414, poté ho získal výhodným sňatkem Mikuláš Zajíc z Házmburka. V první polovině 15. století získává po smrti Jana z Házmburka državy jeho poručník Zdeněk Lev z Rožmitálu, který roku 1497 prodal Kost s celým dvorem Janovi ze Šelmberka. Dalšími majiteli hradu byli: Páni ze Šelmberka (1497–1524), páni z Biberštejna (1524–1551), páni a od roku 1624 knížata z Lobkovic (1551–1637), v 17. století jej na krátkou dobu (mezi lety 1632–1634) držel vojevůdce – vévoda Albrecht z Valdštejna, od Lobkoviců Kost koupila následně hrabata Černínové z Chudenic (ta zde byla 1637–1738), následoval Václav Kazimír hrabě Netolický z Eisenberka (od 1738) a příbuzná hrabata Vratislavové-Netoličtí (krátce do roku 1769), po nich dědil italsko-český rod dal Borgo-Netolický (do roku 1948), kterým byl hrad zkonfiskován komunistickým Československem. Norbert Kinský (z Vchynic a Tetova), manžel poslední majitelky Anny Marie z rodu dal Borgo-Netolický, hrad zrestituoval v roce 1992.[1] Nový majitel hrad přepsal na své syny Giovanniho a Pia Kinské dal Borgo. Pan Giovanni pak vlastní památku dodnes.

Přehled majitelů[editovat | editovat zdroj]

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Zajímavostí hradu je věž s lichoběžníkovým půdorysem. Nepravidelný půdorys věží, který se vyskytuje na řadě českých hradů, použili stavitelé pro ochranu před salvami z děl obléhatelů. Po stěně, která není k nepříteli natočena kolmo, koule sklouzne a nenadělá škodu.

Hradu, jeho okolí a historii se věnoval významný český historik prof. Josef Pekař, který vytvořil podrobnou dvoudílnou monografii Kniha o Kosti, zachycující ekonomické a historické dějiny místního panství (především v 17.19. století).

Rybníky[editovat | editovat zdroj]

Hrad Kost stojí na skalním ostrohu v místě styku tří mohutných skalnatých údolí. Jedno vede směrem na Libošovice a nazývá se Svatoprokopské (též Prokopské), další je vůbec jedno z nejkrásnějších v Českém ráji a nazývá se Plakánek. Poslední je Turnovské údolí, které je stejně jako dvě předchozí vodnaté. Ze všech tří stran byly kolem hradu kdysi vybudovány tři rybníky: Bílý, Černý a Labutí, z nichž první dva se dochovaly dodnes. Protržením hrází těchto rybníků bylo možno proměnit okolí hradu v těžko přístupný terén. O něco dále od hradu leží další dva rybníky: severním směrem, na drobném přítoku Klenice, je to Partotický rybník a jižním směrem v Plakánku rybník Obora (Pilský).[2]

Prohlídka hradu[editovat | editovat zdroj]

Hrad je přístupný veřejnosti od dubna do října.

Prohlídka hradu je rozdělena do čtyř okruhů:

  1. Okruh ROD KINSKÝCH V ČECHÁCH tvoří rodinné portréty a obrazy jednoho z nejstarších šlechtických rodů. (50–60min.)
  2. Okruh MUČÍRNA se zabývá trestním právem v 16. až 18.století. (50–60min.)
  3. Okruh spojený 1. a 2. okruh (90 min.)
  4. Okruh zkrácený, ukazuje exteriéry hradu (30 min.) Jedná se o doplňkový okruh.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Hrad Kost [online]. Kinskycastles.com [cit. 2013-03-23]. Dostupné online. 
  2. Chráněná území okresu Jičín, Rybníky v Plakánku [online]. Jicinsko.cz [cit. 2013-03-23]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]