Ztracený princ

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o české pohádce z roku 2008. O britském dramatu z roku 2003 pojednává článek Ztracený princ (2003).
Ztracený princ
Země původuČeskoČesko Česko
Délka68 min
RežieVáclav Křístek
Obsazení a filmový štáb
Hlavní rolePetr Štěpán
Barbora Mudrová
Marián Geišberg
Lukáš Reichl
Vladimír Marek
Lenka Vlasáková
Pavel Ponocný
Výroba a distribuce
Premiéra2008
Ztracený princ na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ztracený princ je česká filmová pohádka z roku 2008 režírovaná Václavem Křístkem. Pohádka byla z velké části natáčena v okolí dolského mlýna.[1][2]

Děj[editovat | editovat zdroj]

Plavák se vrací do domů do Akvitánského knížectví. Na své cestě přes Arkádské království se popere v krčmě. Arkádský král ho nechá zajmout a požádá ho, aby v Akvitánii našel jeho ztraceného syna, prince Rujana, který se tam vydal zabít draka, aby se pak mohl oženit s akvitánskou princeznou. Plavák souhlasí. Na cestu dostává od krále Rujanova koně.

Plavák se dostane domů, kde zjistí, že lidé, u kterých v mlýně vyrůstal, již nežijí. V bývalém mlýně potká Trpaje. Trpajovi vysvětlí, že u mlynáře s mlynářkou žil od doby, co ho našli v koši, který připlul po potoce.

Mezitím na akvitánském zámku regent sděluje princezně Auroře, že hrozí válka s Arkádií, a protože princ Rujan není k nalezení, požádá princeznu o ruku. Princezna mu odmítne odpovědět hned a v noci se vydá hledat Rujana. Dostane se až k mlýnu, kde spí Plavák. Princezna se snaží Plavákovi namluvit, že je někdo jiný, ale plavák ví, že ona je princezna Aurora.

Ráno se oba vydají proti proudu potoka hledat Rujana. Objeví kostru draka a Plavák mu vytáhne část meče ze zátylku. Při návratu do mlýna je chce Trpaj varovat, že mlýn je obsazen regentovými vojáky, ale princezna Aurora ho odežene. Plavákovi Aurora vysvětlí, že je to bývalý šašek knížete, který vyměnil jejího staršího bratra za štěně. Po návratu do mlýna je Plavák omráčen a Aurora odvedena zpět na zámek. Po Plavákově probuzení mu Trpaj vysvětluje, že to, že vyměnil knížecího syna za štěně, je regentova pomluva. Trpaj Plaváka zavede k Rujanovi, kterého Trpaj ukryl do jeskyně, aby ho regent a s ním spřažená Salome nemohli najít. Zdá se, že Rujan již nežije. Plavák Rujanovi sundá prsten, který Rujan dostal od Aurory, a Rujan náhle ožije. Odvedou ho do mlýna, kde Rujan vypráví, co si pamatuje. Plavák mu vrátí prsten, a když si ho Rujan nasadí, opět usne. Trpaj tak zjistí, že prsten je očarovaný. Plavák má horečku a usíná. Trpaj posílá Rujanova koně se zprávou k Arkádskému králi.

Když se Plavák probudí, zjistí, že Rujan odešel na zámek osvobodit princeznu. Vydají se s Trpajem za ním a na poslední chvíli mu zabrání ve vstupu do zámku. Poté jim Trpaj ukáže tajné chodby v zámku a společně pak připraví plán, jak přelstít regenta. Trpaj donese Auroře prsten, který věnovala Rujanovi.

Aurora regentovi oznámí, že si ho vezme, pokud se zbaví Salome. Regent souhlasí. Salome jejich rozhovor slyší z tajné chodby.

Když přijíždí mniši, aby princeznu a regenta oddali, Plavák a Rujan je přepadnou a obléknou se místo nich. Díky tomu se dostanou do zámecké kaple, kde má probíhat svatební obřad. Do sálu přináší Salome regentovi a Auroře víno. Regent trvá na tom, aby se Salome napila, a když odmítne, prohlásí ji za travičku a nechá ji uvrhnout do vězení. Trpaj spustí poplach, že se blíží arkádští vojáci a regent tak chce urychlit svatbu, proto se vydají s princeznou do kaple. Tam je regent zajat Plavákem a Rujanem.

Arkádský král se mezitím dostal až k zámku a chce ho obsadit. Vyjde Plavák s regentem, kterého donutí, aby dal příkaz k otevření brány. Arkádský král obsadí zámek. Regent se snaží vysvětlit, že Trpaj je zrádce, který vyměnil knížecího syna za štěně, ale Trpaj prohlásí, že to byl regent, kdo výměnu provedl a že on dítě ukryl. Pustil ho po vodě. Princezna Aurora si vzpomene, že jí Plavák vyprávěl, že ho mlynářka našla v koši připlouvat po potoce a chce po Plavákovi, aby jí ukázal rameno, jestli tam nemá stejné mateřské znaménko jako ona. Tak se ukáže, že Plavák je ztracený knížecí syn a bratr Aurory. Stává se tak knížetem.

Po několika dnech Plavák doprovází na hranice svou sestru Auroru, kam si pro ni přijíždí Rujan se svým otcem.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Petr Štěpán Plavák
Barbora Mudrová (mluví Anežka Pohorská) princezna Aurora
Marián Geišberg král Arthur
Lukáš Reichl (mluví Jan Maxián) princ Rujan
Pavel Ponocný (mluví Jan Vondráček) Trpaj
Vladimír Marek regent
Lenka Vlasáková komorná Salome
Karel Zima Zjebenec, regentův poskok
Marek Tichý Krysa, stráž a vojsko krále Artura, regentova garda
Viktor Fiala Sysel, stráž a vojsko krále Artura, regentova garda
Michal Baran stráž a vojsko krále Artura, regentova garda
Petra Tenorová děvečka v krčmě
Matěj Hádek arkadský válečník v krčmě
Nikos Engonidis arkadský válečník v krčmě
Lukáš Melník arkadský válečník v krčmě
Martin Sitta arkadský válečník v krčmě
Zdeněk Ševčík stráž a vojsko krále Artura, regentova garda
Petr Světlík stráž a vojsko krále Artura, regentova garda

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://nikonclub.cz/blog/pohadka-ztraceny-princ-v-ceskem-svycarsku
  2. Archivovaná kopie. www.molcan.cz [online]. [cit. 2012-05-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-01-21.