Červený bedrník

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Červený bedrník
Thescarletpimpernel1908.jpg
Autor Emmuska Orczy
Původní název The Scarlet Pimpernel
Země Spojené království
Jazyk angličtina
Žánry dobrodružná literatura
Vydavatel Hutchinson
Datum vydání 1905
Předchozí a následující díl
The First Sir Percy Sir Percy Leads the Band
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Červený bedrník (anglicky Scarlet Pimpernel) je světově proslulý fiktivní hrdina románů a povídek baronky Orczy. Svou přezdívku převzal od malého červeného kvítku, který používá jako svůj znak (drchnička rolní), v angličtině Scarlet Pimpernel).

Červený bedrník, v normálním životě sir Percy Blakeney, žije na jedné straně život znuděného, zhýčkaného a užvaněného šlechtice, a na straně druhé pod pseudonymem bojuje proti Francouzské revoluci a zachraňuje nevinné lidi zpod gilotiny.

Tento hrdina vystupuje v celé řadě románů a povídek baronky Orczy, na jejichž základě vznikly desítky televizních, filmových a divadelních adaptací. Zajímavostí je, že v roce 1999 byla část dobrodružného historického dramatického filmu Červený bedrník (The Scarlet Pimpernel, Velká Británie 1999) natáčena také v jihomoravském Slavkově u Brna v prostředí zámku a zámeckého parku.[1]

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

V odkazu na tuto postavu získal slavný odpůrce nacismu Hugh O'Flaherty svoji přezdívku Vatikánský bedrník.

Český překlad[editovat | editovat zdroj]

Český překlad posměšné anglické písničky z příběhů Červeného bedrníka (jejím autorem je sám Bedrník, který ji také jako sir Blakeney sám představuje anglické smetánce):

On není zde a není tam,
toť pro Francouze hlavolam.
Snese se z nebe či v peklo vnik?
Ten zatrolený Bedrník!

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HAŠKOVÁ, Martina; ZAVŘEL, Martin. Tři mušketýry chtějí točit i ve Slavkově. Na zámku. Vyškovský deník [online]. 2013-01-22 [cit. 2016-04-18]. Dostupné online.