Hugh O'Flaherty

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hugh O'Flaherty
Mural of Monsignor Hugh O'Flaherty in Killarney, Ireland.jpg
Narození 28. února 1898
Hrabství Cork
Úmrtí 30. října 1963 (ve věku 65 let)
Cahersiveen
Příčina úmrtí cévní mozková příhoda
Ocenění komandér Řádu britského impéria
Spravedlivý mezi národy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Msgre. Hugh O'Flaherty, známý jako Vatikánský bedrník (podle Červeného bedrníka baronky Orczy) (28. února 1898 Caherciveen, hrabství Kerry30. října 1963 tamtéž) byl římskokatolický kněz irského původu, vatikánský diplomat a bojovník proti nacismu.

Aktivity na pomoc spojeneckým vojákům a Židům[editovat | editovat zdroj]

V časných letech druhé světové války cestoval po zajateckých táborech v Itálii, pátral po spojeneckých vojácích, kteří zmizeli v akci, a pokud o nich něco zjistil, informoval o tom přes Radio Vatikán.

V letech 19431944 zorganizoval (nejprve sám, později s podporou Pia XII. a vatikánských úřadů) v římských klášterech, soukromých bytech, farmách a na vatikánských extrateritoriálních územích úkryty pro uprchlé spojenecké vojáky a Židy. Vybudoval rozsáhlou podzemní síť (napojenou na Vatikán, britské diplomaty a italské podzemní hnutí), kterou Němci nedokázali přes veškerou snahu významněji narušit.

Od jisté doby musel ukončit své výpravy mimo Vatikán, protože německá strana v čele s plukovníkem Herbertem Kapplerem odhalila jeho úlohu (několikráte ale údajně Vatikán přesto tajně opustil). Přežil atentát ze strany německých agentů (provedený přímo ve Vatikánu) a několik honiček s nimi mimo Vatikán. Herbert Kappler požadoval jeho vydání, ale Pius XII. to striktně odmítl. Celkem O'Flaherty zachránil a asi rok před gestapem ukrýval přes 3 925 lidí.

Když byl Kappler po válce odsouzen na doživotí, pozval O'Flahertyho na návštěvu k sobě do vězení. Postupně mezi nimi vznikl určitý druh přátelského vztahu, diskutovali spolu o literatuře a náboženství. Společně se modlili a pravděpodobně kolem roku 1959 Kappler, vychovaný jako protestant, konvertoval ke katolictví.[1]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Po válce obdržel O'Flaherty mnohá vyznamenání, mezi jinými Řád Britského impéria a americký Řád svobody se stříbrnou palmou.

Ve filmu[editovat | editovat zdroj]

V roce 1983 byl na motivy O'Flahertyho příběhu natočen americký film Šarlatový a černý (The Scarlet and The Black), v němž jeho postavu ztvárnil Gregory Peck a postavu plukovníka Kapplera Christopher Plummer.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The priest who converted his enemy. Catholic Herald [online]. 2011-4-13. Dostupné online. (anglicky)