Horní Bousov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Horní Bousov
socha svatého Jana Nepomuckého
socha svatého Jana Nepomuckého
Základní informace
Charakter sídla vesnice
Domů 81 (2019)
Nadmořská výška 284 m
Lokalita
PSČ 294 04
Obec Dolní Bousov
Okres Mladá Boleslav
Historická země Čechy
Katastrální území Horní Bousov (6,34 km²)
Zeměpisné souřadnice
Horní Bousov
Horní Bousov
Další údaje
Kód části obce 42480
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a částem obce.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Horní Bousov je vesnice, součást města Dolní Bousovokrese Mladá Boleslav. Nachází se zhruba 2,5 km na sever od Dolního Bousova a 4,5 km na západ od Sobotky, při silnici I/16 ze Sobotky do Mladé Boleslavi (silnice dnes vede okolo vsi severním obchvatem).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Prvotní osídlení v oblasti Horního Bousova se rozkládalo víc na sever, kde posud lze nalézt střepy a dokonce i pazourky. Až počátkem středověku, snad aby se ochránili před nepříjemnými větry, postavili obyvatelé několik obydlí na dnešním místě. Roku 1323 je první zmínka v písemných materiálech a nemluví o pokojných zemědělcích, ale o loupeživém vladykovi Ctiboru z Búsovce, který se zúčastní i dobývání hradu u Turnova. Je tedy možno diskutovat o původu názvu vesnice. Podle etymologických učebnic vzniklo od osobního jména Bohuš, zkráceně a lidově Bús. Analogicky lze mít za to, že ve 13. století Horní Bousov byl menší než Dolní a byl až do polovina 15. století nazýván zdrobněle Busovec. Patřil mezi 112 vsí, které měl ve vlastnictví hradišťský klášter. Před husitskými válkami nastává pomalý úpadek. Před jeho zničením a rozehnáním mnichů husity dne 30. dubna 1420 byl v klášteře vyšetřován Jan Hus. Po pádu kláštera největší počet vesnic uchvátil Jan Čapek ze Sán, který později smutně proslul v bitvě u Lipan. Zanedlouho však vládnou nad bousovskými poddanými kostečtí páni Zajícové z Hazmburka. Málokdo ví, že v této době pohusitské byli křižáci vzdáleni pouhých 6 km od Bousova (spálili tvrz Kněžmost a Solec) a také, že vojsko krále Jiřího z Poděbrad obléhalo dvakrát hrad Kost. Po třicetileté válce patřila Kost a s ní Horní Bousov do Frýdlantského vévodství Albrechta z Valdštejna. Z 18. století pochází nejstarší zachovaná památka v Horním Bousově, socha Jana Nepomuckého.[1]

Hornobousovský pivovar[editovat | editovat zdroj]

V roce 1599 se „dvůr“ Horní Bousov a pivovar prodal pánu Oldřichovi Felixovi z Lobkovic za 1900 kop grošů českých, což bylo 1 milion 330 tisíc.[ujasnit] Pivovar býval tam, kde je dnes kravín „Klas“. Dodnes jsou tam hluboké sklepy, kde se uchovávalo pivo, aby mělo svoji správnou teplotu.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Čerpáno z Hornobousovské kroniky č. 2

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]