Ženeva (kanton)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Kanton Ženeva)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kanton Ženeva
République et Canton de Genève (Republika a kanton Ženeva)
Vlajka kantonu Ženeva Znak kantonu Ženeva
Vlajka kantonu Ženeva Znak kantonu Ženeva
Poloha kantonu ve Švýcarsku
Kanton Ženeva na mapě Švýcarska
Základní údaje
Hlavní město: Ženeva
Rozloha: 282 km²
(21. ve Švýcarsku)
Nejvyšší bod: Les Arales (516 m)
Obyvatelstvo: 441 000 (2005)
(6. ve Švýcarsku)
Hustota zalidnění: 1520 obyvatel/km²
(2. ve Švýcarsku)
Rok přistoupení
ke Švýcarské konfederaci:
1815
Oficiální zkratka: GE (ISO:CH-GE)
Úřední jazyk: francouzština
Vláda: Conseil d'Etat
(7 členů)
Parlament: Grand Conseil
(100 poslanců)
Počet okresů: 0
Počet krajů: 0
Počet obcí: 45
Oficiální web: Kanton Ženeva
Mapa
Mapa kantonu Ženeva

Republika a Kanton Ženeva (francouzsky République et Canton de Genève, zkráceně Genève) je nejzápadnější švýcarský kanton, rozkládající se na jihozápadě Švýcarska při jižním břehu Ženevského jezera. V rámci Švýcarska sousedí pouze s Vaudem, jinak je obklopen francouzskými departementy Ainem a Horním Savojskem. Současné hranice kantonu byly určeny roku 1815.

Podobně jako kantony Ticino, Neuchâtel či Jura, nazývá i tento kanton sám sebe republikou, která je členem Švýcarské konfederace. Kanton je pojmenován po svojí metropoli Ženevě, díky níž je jednou z nejkosmopolitnějších oblastí Švýcarska. Ženeva byla také centrem kalvinistické revoluce, což má na celý kanton obrovský vliv.

Náboženství[editovat | editovat zdroj]

Jako centrum kalvinistické revoluce, je Ženevský kanton tradičně baštou protestantského křesťanství. Přesto ve 2. polovině 20. století vzrostl počet katolíků díky imigrantům z alpských oblastí, z okolních francouzských území jižní Evropy. I tak je ale Ženeva stále považována za protestanskou. Od roku 1907 však v kantonu platí odluka církve od státu podle francouzského vzoru.

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Ekonomice kantonu výrazně dominuje město Ženeva. Je centrem komerce, obchodu a peněžnictví. Velké množství švýcarských bank je umístěno v Ženevě, konkrétně banky soukromého sektoru. Z hospodářství převládají služby. Vedení mnoha mezinárodních společností a mezinárodních organizací sídlí v Ženevě, jako například některé odborné organizace OSN.

Obce[editovat | editovat zdroj]

Kantonu dominuje město Ženeva se 190 tisíci obyvatel. Kromě ní je na území kantonu dalších 44 politických obcí. Z nich jsou největší Vernier se 30 tisíci a Lancy se 27 tisíci obyvatel. Nejmenší obce mají 400 obyvatel. Obce mají pouze malou autonomii. Kanton se nedělí na žádné okresy.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]