Přeskočit na obsah

Holásecká jezera

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Šablona:Infobox - chráněné území v Česku Holásecká jezera je přírodní památka ev. č. 1128, která se nachází na západě brněnské městské části Brno-Tuřany převážně v katastrálním území Holásky, malá část se nachází také v katastrálním území Brněnské Ivanovice. Leží v těsném západním sousedství zástavby čtvrti Holásky (mapa). Správa AOPK Brno. Jedná se o soustavu 10 jezer na Černovickém potoku, z nichž se v katastru Holásek nacházejí jezera Lávka (0,3 ha), Opleta (4 ha), Kocábka (0,3 ha), Strakovo (0,4 ha), Plavecké (0,7 ha), Ledárenské, Roučkovo (1 ha), Kmuníčkovo (0,3 ha) a Typfl (0,6 ha); v katastru Brněnských Ivanovic se nachází pouze jezero Kašpárkovo (0,9 ha).[1]

Důvodem ochrany je systém vodních ploch charakteru nížinných poříčních jezer s břehovými porostyrefugium obojživelníků.

Oblastí vede cyklotrasa, která pokračuje dále až do Rakouska.

Geologie

Podloží je tvořeno třetihorními bádenskými jíly karpatské předhlubně. Na nich jsou uloženy fluviální naplaveniny říční nivy Svitavy a Černovického potoka. Naspodu štěrkopísky pleistocénního stáří, nad nimi hlíny a písky holocénu. Jezero Kocábka, Lávka a Opleta jsou vytvořena uměle, ostatní vznikla rozdělením starého říčního ramene.

Flóra

stulík žlutý - ilustrační foto

Z dřevin je zastoupen jasan ztepilý, javor jasanolistý, jilm vaz, olše lepkavá, topol bílý, topol černý a další. Mezi keři je nejčastější bez černý. Na březích jezer roste blatouch bahenní, kosatec žlutý či rákos obecný. Na Plaveckém jezeru a Typflu roste stulík žlutý.

Fauna

skokan skřehotavý - ilustrační foto

Bezobratlí jsou zastoupeni plovatkou bahenní či uchatkou nadmutou, z ryb žijí v jezerech cejn velký, kapr obecný, lín obecný, okoun říční, štika obecná a další. Populace obojživelníků tvoří zejména ropucha zelená a skokan skřehotavý, zastoupení mají i ropucha obecná, skokan štíhlý a ojediněle rosnička zelená. Z lokality vymizela kuňka obecná, stejně jako čolek obecný a blatnice skvrnitá. V mokřadech hnízdí bukáček malý, moudivláček lužní, rákosník obecný, rákosník velký, v břehových porostech krutihlav obecný, lejsek šedý, slavík obecný, strakapoud jižní, žluna zelená. Na jezerech žije i bobr evropský.

Odkazy

Reference

  1. Revitalizace přírodní památky Holásecká jezera, oznámení záměru dle EIA, str. 10, 2007

Literatura

  • Mackovčin P. (ed.), Chráněná území ČR, svazek IX, Brněnsko. Praha, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a EkoCentrum Brno, 2007, str. 233. ISBN 978-80-86064-66-6.

Externí odkazy