Françoise Barré-Sinoussiová
Françoise Barré-Sinoussiová | |
---|---|
Françoise Barré-Sinoussiová (6. prosince 2008) | |
Rodné jméno | Françoise Claire Sinoussi |
Narození | 30. července 1947 (77 let) 19. obvod |
Alma mater | Pařížská univerzita |
Povolání | bioložka, viroložka, directeur de recherche, vysokoškolská učitelka a výzkumnice |
Zaměstnavatelé | Pasteurův ústav (od 1988) Národní ústav zdraví a lékařského výzkumu |
Ocenění | King Faisal International Prize in Medicine (1993) důstojník Národního řádu za zásluhy (2002) Síň slávy žen v technologii (2006) Medaile města Paříže (2008) Nobelova cena za fyziologii a lékařství (2008) … více na Wikidatech |
multimediální obsah na Commons | |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Françoise Barré-Sinoussiová (nepřechýleně: Barré-Sinoussi, * 30. července 1947 Paříž) je francouzská viroložka, která se spolu s Lucem Montagnierem podílela na objevu viru HIV v bílých krvinkách pacientů se zvětšenými lymfatickými uzlinami v počátečních stádiích AIDS a v krvi pacientů v pokročilém stádiu tohoto onemocnění. V roce 2008 získali Nobelovu cenu za fyziologii a medicínu právě za tento výzkum.[1] [2]
Pracovala jako ředitelka oddělení regulace infekcí způsobených retroviry (Unité de Régulation des Infections Rétrovirales) a profesorka na Pasteurově institutu v Paříži.
Je autorkou nebo spoluautorkou více než 240 vědeckých publikací, zúčastnila se více než 250 mezinárodních konferencí a vyškolila mnoho mladých výzkumných pracovníků.
Mládí
[editovat | editovat zdroj]Barré-Sinoussiová se narodila 30. července 1947 v Paříži a již od mládí se zajímala o vědu, chtěla jít na vysokou školu a stát se výzkumnou pracovnicí. To se jí podařilo a po dvou letech studia na univerzitě byla přijata do Pasteurova institutu na částečný úvazek. Osvědčila se a začala tam pracovat na plný úvazek.
Na univerzitu chodila pouze skládat zkoušky. Spoléhala se na poznámky svých kamarádů, a přesto dosahovala lepších výsledků než oni. Měla motivaci ve své práci a věděla, že chce dělat vědu. V roce 1974 získala doktorát, krátce pracovala v americkém Národním institutu zdraví a pak se vrátila do Pasteurova institutu do oddělení Luca Montagniera.
Kariéra
[editovat | editovat zdroj]- Na počátku roku 1970 během studií nastoupila do Pasteurova institutu v Paříži.
- V letech 1981–1984 začala epidemie AIDS a po celém světě se vědci snažili najít její příčinu. V Pasteurově institutu se chorobě začala věnovat Montagnierova skupina, jejíž součástí byla také Barré-Sinoussiová.
- Ve spolupráci s Lucem Montagnierem, Jean-Claude Chermannem a dalšími kolegy izolovali a vypěstovali retrovirus z biopsie zduřelé lymfatické uzliny pacienta ohroženého AIDS. Označili ho HIV-1 a zjistili, že je to enzym podílející se na hydrolýze peptidových vazeb v retrovirech a že je nezbytný pro životní cyklus HIV, tedy retroviru způsobujícího AIDS. Tento objev umožnil vývoj diagnostických testů při kontrole šíření viru a zachránil mnoho životů.
- V roce 1988 založila vlastní laboratoř v Pasteurově institutu. Zabývala se studiem různých aspektů adaptivní imunitní odpovědi na virovou infekci, rolí vrozené imunitní obrany hostitele při kontrole HIV/AIDS, faktory podílejícími se na přenosu HIV z matky na dítě. Také elitními supresory nebo kontrolory, tedy charakteristikami, které umožňují některým HIV pozitivním jedincům omezit replikaci HIV bez antiretrovirálních léků.
- Pracovala na vytváření trvalých vazeb mezi základním výzkumem a klinickým výzkumem s cílem dosáhnout konkrétních zlepšení v oblasti prevence, klinické péče a léčby.
- V roce 1980 zahájila spolupráci s rozvojovými zeměmi zvláště napadenými epidemií AIDS a řídila multidisciplinární sítě. Její zkušenosti s prací v rozvojových zemích se Světovou zdravotnickou organizací (OSN) ji motivovaly k tomu, aby pokračovala ve vědecké spolupráci s různými zeměmi v Africe a Asii. Tato spolupráce podpořila mnoho výměn a workshopů mezi mladými vědci ze zemí s omezenými zdroji a výzkumnými pracovníky v Paříži.
- V roce 1992 byla jmenována vedoucí oddělení Biologie retrovirů na Pasteurově institutu. V roce 2005 bylo toto oddělení přejmenováno na Oddělení regulace retrovirových infekcí. V současné době oddělení pracuje na výzkumu vakcín proti HIV a imunoterapii.
- V roce 2006 byla zvolena do řídící rady Mezinárodní společnosti pro AIDS (IAS) a v letech 2012 až 2016 působila jako prezidentka IAS. Jejím cílem je hledání léčebné strategie HIV, neboť to má podle ní prvořadý význam a prioritou pro výzkumu HIV.
- V roce 2009 napsala otevřený dopis papeži Benediktu XVI. na protest proti jeho prohlášením, že kondomy jsou v krizi AIDS neúčinné.
- V roce 2012 se stala prezidentem Mezinárodní společnosti pro boj proti AIDS.
- V roce 2015 odešla z aktivního výzkumu.
- Aktivně dál přispívala do organizací bojujících proti AIDS, jako je Národní agentura pro výzkum AIDS ve Francii. Byla konzultantkou WHO a UNAIDS-HIV.
- V červenci 2017 pracovala v poradním výboru pro konferenci 9th IAS Conference on HIV Science.
- V roce 2017 odešla do důchodu.
Objev HIV
[editovat | editovat zdroj]- Již v roce 1970 existovaly ve Spojených státech velké programy zabývající se vztahem mezi retroviry a rakovinou. Také ve Francii se vědci zabývali tímto vztahem. Barré-Sinoussiová tehdy zkoumala souvislost mezi retroviry a leukémií u myší. Poté co se v letech 1981-1984 objevila nová nemoc (dosud nepojmenovaná AIDS), vědci se začali zabývat otázkou, zda původcem této nové nemoci nemůže být právě retrovirus.
- Skupina vedená Lucem Montagnierem, jejíž součástí byla, začala intenzivně pracovat na odhalení příčiny této nemoci. V roce 1980 detekovala aktivity reverzní transkriptázy. Pokud byla zaznamenána jejich aktivita, znamenalo to přítomnost retroviru.
- Vzhledem k obtížím s izolací infikované buňky od pacienta s pozdní progresí onemocnění se Barré-Sinoussiová a její kolegové rozhodli použít biopsii lymfatických uzlin od pacienta s generalizovanou lymfadenopatií (příznak v časných stádiích onemocnění). Objevili virus spojený s lymfadenopatií a pojmenovali jej LAV. Později byl přejmenován na HIV (Human Immunodeficiency Virus, česky virus lidské imunitní nedostatečnosti).
- V roce 1982 rozsáhlý výzkum a klinická pozorování potvrdila, že nemoc napadá imunitní buňky kvůli významnému vyčerpání buněk CD4, což je typ T-lymfocytů odpovídajících za řízení imunitní odpovědi. Retrovirus se dostane do jejich jádra, namnoží se a infikuje další buňky.
- V roce 1983 začalo být jasné, že HIV není jen nemocí 4H (homosexuálové, hemofilici, Haiťané a závislí na heroinu). Je přenosný krví a sexuálním stykem, napadá proto i heterosexuály.
Ocenění
[editovat | editovat zdroj]- Sovacova cena
- Körberova cena za podporu evropské vědy
- Cena Francouzské akademie věd (Académie des sciences)
- Mezinárodní cena krále Faisala
- Cena Mezinárodní společnosti pro AIDS
- V roce 2006 byla jmenována důstojníkem Národního řádu čestné legie (Ordre national de la Légion d'honneur) a v roce 2009 byl povýšen na komandéra. V roce 2013 byla povýšena do hodnosti velkodůstojníka.
- V roce 2008 získala Nobelovu cenu za fyziologii a medicínu společně s Lucem Montagnierem za jejich objev HIV.
- V roce 2009 obdržela čestný doktorát věd na Tulane University
- V roce 2014 obdržela čestný doktorát medicíny na University of New South Wales.
- V roce 2014 získala doktorát honoris causa na École polytechnique fédérale de Lausanne.
Reference
[editovat | editovat zdroj]V tomto článku byl použit překlad textu z článku Françoise Barré-Sinoussi na anglické Wikipedii.
- ↑ Nobelovu cenu za lékařství získali virologové. ČT24 [online]. 2008-10-06 [cit. 2020-02-19]. Dostupné online.
- ↑ Představujeme laueráty letošní Nobelovy ceny za medicínu. Hospodářské noviny [online]. 2008-10-06 [cit. 2020-01-04]. Dostupné online.
Externí odkazy
[editovat | editovat zdroj]- Obrázky, zvuky či videa k tématu Françoise Barré-Sinoussiová na Wikimedia Commons
- Osoba Françoise Barréová-Sinoussiová ve Wikicitátech
- PROFILE: Luc Montagnier, Francoise Barre-Sinoussi - AIDS pioneers (anglicky)
- Institut Pasteur – Unité de Régulation des Infections Rétrovirales (francouzsky)