Reverzní transkriptáza

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
3D znázornění struktury reverzní transkriptázy viru HIV1

Reverzní transkriptáza (RNA-dependentní DNA polymeráza) je enzym, který katalyzuje proces přepisu genetické informace z ribonukleové kyseliny (RNA) do deoxyribonukleové kyseliny (DNA). Jedná se do jisté míry o výjimku z původního Crickova centrálního dogmatu molekulární biologie, které konstatuje, že RNA vzniká na základě DNA a nikoliv naopak.

Při přenosu genetické informace je obvyklý opačný postup – transkripce. Při něm se přenáší informace z DNA do RNA. Reverzní transkriptáza tedy katalyzuje obrácený směr přenosu. V praxi jde nejčastěji o přenos genetického kódu útočníka (viru) do hostitele (napadené buňky).[1]

Reverzní transkriptáza je enzym, který se účastní syntézy DNA, a proto patří mezi DNA polymerázy. Enzym reverzní transkriptázu si osvojily zejména různé viry. Na druhou stranu i lidská telomeráza je v podstatě reverzní transkriptáza.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Enzym reverzní transkriptáza byl objeven roku 1970. Izoloval jej Howard Termin na University of Wisconsin-Madison v RSV virionech a nezávisle na tom jej v témže roce izoloval i David Baltimore na MIT ze dvou RNA nádorových virů – R-MLV a RSV. Tento objev znamenal revoluci[zdroj?] v oboru molekulární biologie a vedl k položení základů pro studium a pochopení retrovirologie a nádorových onemocnění. Následné studium reverzní transkriptázy vedlo k objasnění mechanismu replikace retroviru, objevení onkogenů, nástupu molekulárního klonování, výzkumu lidských rakovinových virů a objevení a léčení HIV/AIDS.

Za svůj objev oba dva obdrželi roku 1975 Nobelovu cenu za fyziologii nebo medicínu (společně i s Renato Dulbeccem).

Funkce u virů[editovat | editovat zdroj]

Úkolem reverzní transkriptázy je přenést genetickou informaci obsaženou ve zdrojové RNA do DNA hostitele. Tento proces se jmenuje reverzní transkripce a využívají jej retroviry, jejichž nejznámější představitel je virus HIV – původce onemocnění AIDS. Reverzní transkriptáza nebývá přítomna v napadené buňce a proto si ji retroviry přinášejí s sebou ve svém těle (virionu).

Použití[editovat | editovat zdroj]

V laboratorní praxi se tento enzym používá, je-li třeba přenést určitý řetězec RNA do DNA. Následně může být v polymerázových řetězových reakcích taková DNA rychle zmnožena.[2] Znalostí principů, jak funguje reverzní transkriptáza, se využívá při přípravě léků proti retrovirům, konkrétně proti HIV. Tyto látky se někdy souhrnně nazývají inhibitory reverzní transkriptázy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://expasy.ch/enzyme/2.7.7.49 Archivováno 19. 7. 2020 na Wayback Machine. Klasifikace enzymů
  2. Reverzní transkripce. Učebnice biochemie [1] Archivováno 12. 2. 2008 na Wayback Machine.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]