Evropská liga UEFA 2019/20

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Evropská liga UEFA 2019/20
Podrobnosti
Datum konání 27. června - 29. srpna 2019 (kvalifikace)
19. září 2019 – 27. května 2020 (turnaj)
Počet týmů 48 (základní skupiny)
213 (celkem)
Sesterské soutěže asociace
Liga mistrů UEFA
2018/192020/21

Sezóna Evropské ligy UEFA 2019/20 je 49. ročníkem druhé nejprestižnější evropské klubové fotbalové soutěže a 11. od zavedení nového formátu a přejmenování z Poháru UEFA na Evropskou ligu UEFA.

Obhájcem vítězství je Chelsea, která se tak kvalifikovala do Ligy mistrů UEFA 2019/20 a nebude moci titul obhájit, pokud se ve skupinové fázi Ligy mistrů neumístí na třetím místě.[1] Finále se odhraje na stadionu PGE Arena v polském Gdaňsku.[2] Vítěz Evropské ligy UEFA 2019/20 se kvalifikuje do Superpoháru UEFA 2020, kde bude hrát proti vítězi Ligy mistrů UEFA 2019/20. Vítěz také bude automaticky nasazen do skupinové fáze Ligy mistrů UEFA 2020/21, ale pokud by se již kvalifikoval ze své domácí ligy, místo ve skupinové fázi bude předáno 3. týmu z Francie (Ligue 1 2019/20), 5. asociace v žebříčku pro příští ročník.

Účastnická místa[editovat | editovat zdroj]

Celkem 213 týmů z 55 členských zemí UEFA se účastní Evropské ligy UEFA 2019/20. Každá země měla přidělený počet míst podle koeficientů UEFA:

Žebříček UEFA[editovat | editovat zdroj]

Účastnická místa pro Evropskou ligu UEFA 2019/20 byla rozdělěna podle koeficientu UEFA, do kterého byly započteny výsledky klubů dané země v evropských pohárových soutěžích od sezóny 2013/14 do sezóny 2017/18 včetně.[3]

# Asociace Koef. # týmů
1 Španělsko Španělsko 106.998 3
2 Anglie Anglie 79.605
3 Itálie Itálie 76.249
4 Německo Německo 71.427
5 Francie Francie 56.415
6 Rusko Rusko 53.382
7 Portugalsko Portugalsko 47.248
8 Ukrajina Ukrajina 41.133
9 Belgie Belgie 38.500
10 Turecko Turecko 35.800
11 Rakousko Rakousko 32.850
12 Švýcarsko Švýcarsko 30.200
13 Česko Česko 30.175
14 Nizozemsko Nizozemsko 29.749
15 Řecko Řecko 28.600
16 Chorvatsko Chorvatsko 26.000
17 Dánsko Dánsko 25.950
18 Izrael Izrael 21.750
19 Kypr Kypr 21.550
20 Rumunsko Rumunsko 20.450
# Asociace Koef. # týmů
21 Polsko Polsko 20.125 3
22 Švédsko Švédsko 19.975
23 Ázerbájdžán Ázerbájdžán 19.125
24 Bulharsko Bulharsko 19.125
25 Srbsko Srbsko 18.750
26 Skotsko Skotsko 18.625
27 Bělorusko Bělorusko 18.625
28 Kazachstán Kazachstán 18.125
29 Norsko Norsko 17.425
30 Slovinsko Slovinsko 14.500
31 Lichtenštejnsko Lichtenštejnsko 13.000 1
32 Slovensko Slovensko 12.125 3
33 Moldavsko Moldávie 10.000
34 Albánie Albánie 8.500
35 Island Island 8.250
36 Maďarsko Maďarsko 8.125
37 Severní Makedonie Makedonie 7.500
38 Finsko Finsko 6.900
39 Irsko Irsko 6.700
40 Bosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina 6.625
# Asociace Koef. # týmů
41 Lotyšsko Lotyšsko 5.625 3
42 Estonsko Estonsko 5.500
43 Litva Litva 5.375
44 Černá Hora Černá Hora 5.000
45 Gruzie Gruzie 5.000
46 Arménie Arménie 4.875
47 Malta Malta 4.500
48 Lucembursko Lucembursko 4.375
49 Severní Irsko Severní Irsko 4.250
50 Wales Wales 3.875
51 Faerské ostrovy Faerské ostrovy 3.750
52 Gibraltar Gibraltar 3.000 2
53 Andorra Andorra 1.331
54 San Marino San Marino 0.499
55 Kosovo Kosovo 0.000 1

Rozdělení týmů[editovat | editovat zdroj]

Týmy vstupující do tohoto kola Týmy postupující z předchozího kola Týmy vstupující z Ligy mistrů
0. předkolo

(14 týmů)

  • 4 pohároví vítězové z asociací na 52.-55. místě
  • 6 týmů ze 2. místa asociací na 49.-54. místě
  • 4 týmy ze 3. místa asociací na 48.-51. místě
1. předkolo

(94 týmů)

  • 26 pohárových vítězů z asociací na 26.-51. místě
  • 30 týmů ze 2. místa asociací na 18.-48. místě (kromě Lichtenštejnska)
  • 31 týmů ze 3. místa asociací na 16.-47. místě (kromě Lichtenštejnska)
  • 7 vítězů z 0. předkola
2. předkolo Mistrovská část

(19 týmů)

  • 3 poražení z 0. předkola LM
  • 16 poražených z 1. předkola LM
Nemistrovská část

(74 týmů)

  • 7 pohárových vítězů z asociací na 19.-25. místě
  • 2 týmy ze 2. místa asociací na 16.-17. místě
  • 3 týmy ze 3. místa asociací na 13.-15. místě
  • 9 týmů ze 4. místa asociací na 7.-15. místě
  • 2 týmy z 5. místa asociací na 5.-6. místě (u Francie vítězové ligového poháru)
  • 4 týmy ze 6. místa asociací na 1.-4. místě (u Anglie vítězové ligového poháru)
  • 47 vítězů z 1. předkola
3. předkolo Mistrovská část

(20 týmů)

  • 10 vítězů z 2. předkola MČ
  • 10 poražených z 2. předkola MČ LM
Nemistrovská část

(52 týmů)

  • 6 pohárových vítězů z asociací na 13.-18. místě
  • 6 týmů ze 3. místa asociací na 7.-12. místě
  • 1 tým ze 4. místa asociace na 6. místě
  • 37 vítězů z 2. předkola NČ
  • 2 poražení z 2. předkola NČ LM
4. předkolo Mistrovská část

(16 týmů)

  • 10 vítězů z 3. předkola MČ
  • 6 poražených z 3. předkola MČ LM
Nemistrovská část

(26 týmů)

  • 26 vítězů z 3. předkola NČ
Skupinová fáze

(48 týmů)

  • 12 pohárových vítězů z asociací na 1.-12. místě
  • 1 tým ze 4. místa asociace na 5. místě
  • 4 týmy z 5. místa asociací na 1.-4. místě
  • 8 vítězů z 4. předkola MČ
  • 13 vítězů z 4. předkola NČ
  • 4 poražení z 3. předkola NČ LM
  • 4 poražení z 4. předkola MČ LM
  • 2 poražení z 4. předkola NČ LM
Vyřazovací fáze

(32 týmů)

  • 12 vítězů základních skupin
  • 12 týmů z 2. míst základních skupin
  • 8 týmů ze 3. míst základních skupin LM

Pokud se vítězem domácího nebo ligového poháru stane tým, který se do pohárové Evropy již kvalifikoval umístěním v lize, místo vítěze poháru je přenecháno nejvyššímu umístěnému týmu v dané lize, který se do evropských poháru nekvalifikoval. Týmy kvalifikované do Evropské ligy, které se umístili v lize nad tímto týmem se posunují o pozici nahoru.

Týmy[editovat | editovat zdroj]

Týmy kvalifikované do Evropské ligy UEFA 2019/20 seřazeny podle kol do kterých vstoupily. V závorkách důvod kvalifikace:

Popisky v závorkách ukazují z jaké pozice se tým kvalifikoval do soutěže :[4]

  • VP: Vítěz domácího poháru
  • VL: Vítěz ligového poháru
  • 2., 3., 4., atd.: Umístění v lize
  • VK: Vítěz kvalifikace o Evropskou Ligu z domácí soutěže
  • LM: Vstup z Ligy mistrů
    • 3S: 3. místo ve skupinové fázi
    • P4: Poražení ze 4. předkola
    • P3: Poražení ze 3. předkola
    • P2: Poražení ze 2. předkola
    • P1: Poražení z 1. předkola
    • P0: Poražení z 0. předkola
Play-off
neznámá vlajka (LM 3S) neznámá vlajka (LM 3S) neznámá vlajka (LM 3S) neznámá vlajka (LM 3S)
neznámá vlajka (LM 3S) neznámá vlajka (LM 3S) neznámá vlajka (LM 3S) neznámá vlajka (LM 3S)
Skupinová fáze
Španělsko Getafe (5.) Německo Wolfsburg (6.) Turecko Besiktas (3.) Rusko Krasnodar (LM P4)
Španělsko Sevilla (6.) Francie Stade Rennes (VP) Rakousko Wolfsberger (3.) Rakousko LASK Linz (LM P4)
Anglie Arsenal (5.) Francie Saint-Étienne (4.) Švýcarsko Lugano (3.) Portugalsko Porto (LM P3)
Anglie Manchester United (6.) Rusko CSKA Moskva (4.) Švýcarsko Young Boys (LM P4) Ukrajina Dynamo Kyjev (LM P3)
Itálie Lazio (VP) Portugalsko Sporting (VP) Kypr APOEL (LM P4) Turecko Basaksehir (LM P3)
Itálie AS Řím (6.) Ukrajina Oleksandrija (3.) Rumunsko Kluž (LM P4) Švýcarsko Basilej (LM P3)
Německo Borussia Mönchengladbach (5.) Belgie Standard Lutych (3.) Norsko Rosenborg (LM P4)
4. předkolo
Mistrovská část Nemistrovská část
Řecko PAOK (LM P3) Skotsko Celtic (LM P3)
Dánsko Kodaň (LM P3) Slovinsko Maribor (LM P3)
Ázerbájdžán Qarabag (LM P3) Maďarsko Ferencváros (LM P3)
3. předkolo
Mistrovská část Nemistrovská část
Izrael Maccabi Tel Aviv (LM P2) Estonsko Nomme Kalju (LM P2) Rusko Spartak Moskva (5.) Nizozemsko Feyenoord (3.)
Švédsko AIK Stockholm (LM P2) Černá Hora Sutjeska (LM P2) Portugalsko Braga (4.) Řecko AEK Athény (3.)
Bělorusko BATE Borisov (LM P2) Gruzie Saburtalo (LM P2) Ukrajina Mariupol (4.) Chorvatsko Rijeka (VP)
Finsko HJK Helsinki (LM P2) Malta Valletta (LM P2) Belgie Royal Antverpy (VK) Dánsko Midtjylland (VP)
Irsko Dundalk (LM P2) Wales The New Saints (LM P2) Turecko Trabzonspor (4.) Izrael Bnei Yehuda (VP)
Rakousko Austria Vídeň (4.) Česko Viktoria Plzeň (LM P2)
Švýcarsko Thun (4.) Nizozemsko PSV Eindhoven (LM P2)
Česko Sparta Praha (3.)
2. předkolo
Mistrovská část Nemistrovská část
Polsko Piast Gliwice (LM P1) Litva Suduva (LM P1) Španělsko Espanyol (7.) Nizozemsko AZ Alkmaar (4.)
Bulharsko Ludogorets Razgrad (LM P1) Arménie Ararat-Armenia (LM P1) Anglie Wolverhampton Wanderers (7.) Nizozemsko Utrecht (VK)
Kazachstán Astana (LM P1) Lucembursko F91 Dudelange (LM P1) Itálie FC Turín (7.) Řecko Atromitos (4.)
Slovensko Slovan Bratislava (LM P1) Severní Irsko Linfield (LM P1) Německo Eintracht Frankfurt (7.) Řecko Aris Soluň (5.)
Moldavsko Sheriff Tiraspol (LM P1) Faerské ostrovy Havnar Bóltfelag (LM P1) Francie Štrasburk (VL) Chorvatsko Osijek (3.)
Albánie Partizani (LM P1) Kosovo Feronikeli (LM P1) Rusko Arsenal Tula (6.) Dánsko Esbjerg (3.)
Island Valur (LM P1) Gibraltar Lincoln Red Imps (LM P0) Portugalsko Vitória de Guimaraes (5.) Kypr AEL Limassol (VP)
Severní Makedonie Škendija (LM P1) Andorra Santa Coloma (LM P0) Ukrajina Zorja Luhaňsk (5.) Rumunsko Viitorul Constanta (VP)
Bosna a Hercegovina Sarajevo (LM P1) San Marino Tre Penne (LM P0) Belgie Gent (5.) Polsko Lechia Gdaňsk (VP)
Lotyšsko Riga (LM P1) Turecko Yeni Malatyaspor (5.) Švédsko Häcken (VP)
Rakousko Sturm Graz (VK) Ázerbájdžán Gabala (VP)
Švýcarsko Luzern (5.) Bulharsko Lokomotiv Plovdiv (VP)
Česko Jablonec (4.) Srbsko Partizan (VP)
Česko Mladá Boleslav (VK)
1. předkolo
Chorvatsko Hajduk Split (4.) Bělorusko Dinamo Minsk (3.) Island Breiðablik (2.) Estonsko Flora Tallinn (3.)
Dánsko Brøndby (VK) Bělorusko Vitebsk (4.) Island KR Rejkjavík (4.) Litva Žalgiris Vilnius (VP)
Izrael Maccabi Haifa (2.) Kazachstán Kajrat Almaty (VP) Maďarsko Fehérvár (VP) Litva Riteriai (3.)
Izrael Hapoel Beer Ševa (3.) Kazachstán Tobol Kostanaj (3.) Maďarsko Debrecen (3.) Litva Kauno Žalgiris (5.)
Kypr AEK Larnaka (2.) Kazachstán Ordabasy (4.) Maďarsko Honvéd Budapešť (4.) Černá Hora Budućnost Podgorica (VP)
Kypr Apollon Limassol (3.) Norsko Molde (2.) Severní Makedonie Akademija Pandev (VP) Černá Hora Zeta (3.)
Rumunsko FCSB (2.) Norsko Brann (3.) Severní Makedonie Shkupi (4.) Černá Hora Titograd (4.)
Rumunsko Universitatea Craiova (4.) Norsko Haugesund (4.) Severní Makedonie Makedonija GP (5.) Gruzie Torpedo Kutaisi (VP)
Polsko Legia Varšava (2.) Slovinsko Olimpija Lublaň (VP) Finsko Inter Turku (VP) Gruzie Dinamo Tbilisi (2.)
Polsko Cracovia (4.) Slovinsko Domžale (3.) Finsko RoPS (2.) Gruzie Čichura Sačchere (4.)
Švédsko Norrköping (2.) Slovinsko Mura (4.) Finsko KuPS (3.) Arménie Alaškert Jerevan (VP)
Švédsko Malmö (3.) Lichtenštejnsko Vaduz (VP) Irsko Cork City (2.) Arménie Pjunik Jerevan (2.)
Ázerbájdžán Neftci Baku (2.) Slovensko Spartak Trnava (VP) Irsko Shamrock Rovers (3.) Arménie Banants Jerevan (3.)
Ázerbájdžán Sabail (3.) Slovensko Dunajská Streda (2.) Irsko St. Pats (5.) Malta Balzan (VP)
Bulharsko CSKA Sofia (2.) Slovensko Ružomberok (3.) Bosna a Hercegovina Zrinjski Mostar (2.) Malta Hibernians (2.)
Bulharsko Levski Sofia (VK) Moldavsko Milsami Orhei (2.) Bosna a Hercegovina Široki Brijeg (3.) Malta Gzira United (3.)
Srbsko Radnički Niš (2.) Moldavsko Petrocub Hincesti (3.) Bosna a Hercegovina Radnik Bijeljina (5.) Lucembursko Fola Esch (2.)
Srbsko Čukarički (4.) Moldavsko Speranta Nisporeni (4.) Lotyšsko Ventspils (2.) Lucembursko Jeunesse Esch (3.)
Skotsko Rangers (2.) Albánie Kukësi (VP) Lotyšsko RFS (3.) Severní Irsko Crusaders (VP)
Skotsko Kilmarnock (3.) Albánie Teuta (3.) Lotyšsko Liepaja (4.) Wales Connah's Quay Nomads (2.)
Skotsko Aberdeen (4.) Albánie Laci (6.) Estonsko Narva Trans (VP) Faerské ostrovy B36 Tórshavn (VP)
Bělorusko Šachtěr Salihorsk (VP) Island Stjarnan (VP) Estonsko Levadia Tallinn (2.)
0. předkolo
Lucembursko Progrès Niederkorn (4.) Wales Cardiff Metropolitan University (VK) Gibraltar St Joseph's (3.) San Marino La Fiorita (2.)
Severní Irsko Ballymena United (2.) Faerské ostrovy Runavík (2.) Andorra Engordany (VP) Kosovo Priština (2.)
Severní Irsko Cliftonville (VK) Faerské ostrovy Klaksvík (4.) Andorra Sant Julià (2.)
Wales Barry Town United (3.) Gibraltar Europa (VP) San Marino Tre Fiori (VP)

Termíny[editovat | editovat zdroj]

Termíny pro odehrání jednotlivých kol a jejich losování jsou uvedeny níže. Pokud není uvedeno jinak, los probíhá vždy v Nyonu, ve Švýcarsku, v sídle UEFA.[5]

Fáze Kolo Datum losování První zápasy Druhé zápasy
Kvalifikace 0. předkolo 11. června 2019 27. června 2019 4. července 2019
1. předkolo 18. června 2019 11. července 2019 18. července 2019
2. předkolo 19. června 2019 25. července 2019 1. srpna 2019
3. předkolo 22. července 2019 8. srpna 2019 15. srpna 2019
4. předkolo 5. srpna 2019 22. srpna 2019 29. srpna 2019
Skupinová fáze 1. kolo 30. srpna 2019
(Monako)
19. září 2019
2. kolo 3. října 2019
3. kolo 24. října 2019
4. kolo 7. listopadu 2019
5. kolo 28. listopadu 2019
6. kolo 12. prosince 2019
Vyřazovací fáze Play-off 16. prosince 2019 20. února 2020 27. února 2020
Osmifinále 28. února 2020 12. března 2020 19. března 2020
Čtvrtfinále 20. března 2020 9. dubna 2020 16. dubna 2020
Semifinále 30. dubna 2020 7. května 2020
Finále 27. května 2020

Předkola[editovat | editovat zdroj]

0. předkolo[editovat | editovat zdroj]

V 0. předkole byly týmy rozděleny na nasazené a nenasazené dle koeficientu UEFA.[6] Poté byly nalosovány do dvojzápasu hraného systémem doma-venku, přičemž týmy ze stejné země nemohly být nalosovány proti sobě. Vítězové postoupili do 1. předkola a poražené týmy vypadly z evropských pohárů. Los proběhl 11. června 2019, první zápasy se odehrály 27. června a odvety 4. července.[7]

Domácí v 1. zápase   Celkem   Hosté v 1. zápase   1. zápas     2. zápas  
Progrès Niederkorn Lucembursko 2:2 Wales Cardiff Metropolitan University 1:0 1:2
La Fiorita San Marino 1:3 Andorra Engordany 0:1 1:2
Sant Julià Andorra 3:6 Gibraltar Europa 3:2 0:4
Ballymena United Severní Irsko 2:0 Faerské ostrovy Runavík 2:0 0:0
Priština Kosovo 1:3 Gibraltar St Joseph's 1:1 0:2
Klaksvík Faerské ostrovy 9:1 San Marino Tre Fiori 5:1 4:0
Barry Town United Wales 0:4 Severní Irsko Cliftonville 0:0 0:4

1. předkolo[editovat | editovat zdroj]

V 1. předkole byly týmy rozděleny na nasazené a nenasazené dle koeficientu UEFA. Poté byly nalosovány do dvojzápasu hraného systémem doma-venku, přičemž týmy ze stejné země nemohly být nalosovány proti sobě. Vítězové postoupili do 2. předkola a poražené týmy vypadly z evropských pohárů. Los proběhl 18. června 2019, první zápasy se odehrály 11. července a odvety 18. července.[8]

Domácí v 1. zápase   Celkem   Hosté v 1. zápase   1. zápas     2. zápas  
Malmö Švédsko 11:0 Severní Irsko Ballymena United 7:0 4:0
Connah's Quay Nomads Wales 3:2 Skotsko Kilmarnock 1:2 2:0
KuPS Finsko 3:1 Bělorusko Vitebsk 2:0 1:1
Breiðablik Island 1:2 Lichtenštejnsko Vaduz 0:0 1:2
Brann Norsko 3:4 Irsko Shamrock Rovers 2:2 1:2
Ordabasy Kazachstán 3:0 Gruzie Torpedo Kutaisi 1:0 2:0
Europa Gibraltar 0:3 Polsko Legia Varšava 0:0 0:3
CSKA Sofia Bulharsko 4:0 Černá Hora Titograd 4:0 0:0
Gzira United Malta 3:3 Chorvatsko Hajduk Split 0:2 3:1
Flora Tallinn Estonsko 4:2 Srbsko Radnički Niš 2:0 2:2
Maccabi Haifa Izrael 5:2 Slovinsko Mura 2:0 3:2
Debrecen Maďarsko 4:1 Albánie Kukësi 3:0 1:1
Čukarički Srbsko 8:0 Arménie Banants Jerevan 3:0 5:0
Jeunesse Esch Lucembursko 1:1 Kazachstán Tobol Kostanaj 0:0 1:1
FCSB Rumunsko 4:1 Moldavsko Milsami Orhei 2:0 2:1
Crusaders Severní Irsko 5:2 Faerské ostrovy B36 Tórshavn 2:0 3:2
Brøndby Dánsko 4:3 Finsko Inter Turku 4:1 0:2
Molde Norsko 7:1 Island KR Rejkjavík 7:1 0:0
St Joseph's Gibraltar 0:10 Skotsko Rangers 0:4 0:6
Cork City Irsko 2:3 Lucembursko Progrès Niederkorn 0:2 2:1
Ružomberok Slovensko 0:4 Bulharsko Levski Sofia 0:2 0:2
Akademija Pandev Severní Makedonie 0:6 Bosna a Hercegovina Zrinjski Mostar 0:3 0:3
Speranta Nisporeni Moldavsko 0:9 Ázerbájdžán Neftci Baku 0:3 0:6
Zeta Černá Hora 1:5 Maďarsko Fehérvár 1:5 0:0
Šachtěr Salihorsk Bělorusko 2:0 Malta Hibernians 1:0 1:0
Olimpija Lublaň Slovinsko 4:3 Lotyšsko RFS 2:3 2:0
Honvéd Budapešť Maďarsko 4:2 Litva Žalgiris Vilnius 3:1 1:1
Alaškert Jerevan Arménie 6:1 Severní Makedonie Makedonija GP 3:1 3:0
Radnik Bijeljina Bosna a Hercegovina 2:2 (2:3 pen.) Slovensko Spartak Trnava 2:0 0:2pp.
Fola Esch Lucembursko 2:4 Gruzie Čichura Sačchere 1:2 1:2
Dinamo Tbilisi Gruzie 7:0 Andorra Engordany 6:0 1:0
Široki Brijeg Bosna a Hercegovina 2:4 Kazachstán Kajrat Almaty 1:2 1:2
Dunajská Streda Slovensko 3:3 Polsko Cracovia 1:1 2:2pp.
Kauno Žalgiris Litva 0:6 Kypr Apollon Limassol 0:2 0:4
Ventspils Lotyšsko 3:1 Albánie Teuta 3:0 0:1
Stjarnan Island 4:4 Estonsko Levadia Tallinn 2:1 2:3pp.
Cliftonville Severní Irsko 1:6 Norsko Haugesund 0:1 1:5
Riteriai Litva 1:1 Faerské ostrovy Klaksvík 1:1 0:0
Liepaja Lotyšsko 3:2 Bělorusko Dinamo Minsk 1:1 2:1
St. Pats Irsko 1:4 Švédsko Norrköping 0:2 1:2
Aberdeen Skotsko 4:2 Finsko RoPS 2:1 2:1
Balzan Malta 3:5 Slovinsko Domžale 3:4 0:1
Laci Albánie 1:2 Izrael Hapoel Beer Ševa 1:1 0:1
Narva Trans Estonsko 1:6 Černá Hora Budućnost Podgorica 0:2 1:4
Sabail Ázerbájdžán 4:6 Rumunsko Universitatea Craiova 2:3 2:3
Pjunik Jerevan Arménie 5:4 Severní Makedonie Shkupi 3:3 2:1
AEK Larnaka Kypr 2:0 Moldavsko Petrocub Hincesti 1:0 1:0

2. předkolo[editovat | editovat zdroj]

Ve 2. předkole byly týmy rozděleny do mistrovské a nemistrovské části a v obou částech poté ještě na nasazené a nenasazené dle koeficientu UEFA. Týmy z obou částí byly poté nalosovány do dvojzápasu hraného systémem doma-venku, přičemž týmy ze stejné země nemohly být nalosovány proti sobě. Vítězové postoupili do 3. předkola a poražené týmy vypadly z evropských pohárů. Vzhledem k faktu, že mistrovské části se zúčastnil lichý počet týmů, jeden (předem vylosovaný) tým, v tomto případě Sarajevo, postoupil do 3. předkola bez boje. Los proběhl 19. června 2019, první zápasy se odehrály 25. července a odvety 1. srpna.[9]

Mistrovská část
Domácí v 1. zápase   Celkem   Hosté v 1. zápase   1. zápas     2. zápas  
Sarajevo Bosna a Hercegovina neznámá vlajka Volný los
Tre Penne San Marino 0:10 Litva Suduva 0:5 0:5
Piast Gliwice Polsko 4:4 Lotyšsko Riga 3:2 1:2
Partizani Albánie 1:2 Moldavsko Sheriff Tiraspol 0:1 1:1
Ararat-Armenia Arménie 4:1 Gibraltar Lincoln Red Imps 2:0 2:1
Valur Island 1:5 Bulharsko Ludogorets Razgrad 1:1 0:4
Slovan Bratislava Slovensko 4:1 Kosovo Feronikeli 2:1 2:0
Santa Coloma Andorra 1:4 Kazachstán Astana 0:0 1:4
Havnar Bóltfelag Faerské ostrovy 2:3 Severní Irsko Linfield 2:2 0:1
Škendija Severní Makedonie 2:3 Lucembursko F91 Dudelange 1:2 1:1
Nemistrovská část
Domácí v 1. zápase   Celkem   Hosté v 1. zápase   1. zápas     2. zápas  
Norrköping Švédsko 3:0 Lotyšsko Liepaja 2:0 1:0
Hapoel Beer Ševa Izrael 3:1 Kazachstán Kajrat Almaty 2:0 1:1
Arsenal Tula Rusko 0:4 Ázerbájdžán Neftci Baku 0:1 0:3
Espanyol Španělsko 7:1 Island Stjarnan 4:0 3:1
Dunajská Streda Slovensko 3:5 Řecko Atromitos 1:2 2:3
Haugesund Norsko 3:2 Rakousko Sturm Graz 2:0 1:2
AEK Larnaka Kypr 7:0 Bulharsko Levski Sofia 3:0 4:0
Legia Varšava Polsko 1:0 Finsko KuPS 1:0 0:0
Utrecht Nizozemsko 2:3 Bosna a Hercegovina Zrinjski Mostar 1:1 1:2pp.
Pjunik Jerevan Arménie 2:1 Česko Jablonec 2:1 0:0
Lechia Gdaňsk Polsko 3:5 Dánsko Brøndby 2:1 1:4pp.
Fehérvár Maďarsko 1:2 Lichtenštejnsko Vaduz 1:0 0:2pp.
Gabala Ázerbájdžán 0:5 Gruzie Dinamo Tbilisi 0:2 0:3
Yeni Malatyaspor Turecko 3:2 Slovinsko Olimpija Lublaň 2:2 1:0
Flora Tallinn Estonsko 2:4 Německo Eintracht Frankfurt 1:2 1:2
Domžale Slovinsko 4:5 Švédsko Malmö 2:2 2:3
Molde Norsko 3:1 Srbsko Čukarički 0:0 3:1
Čichura Sačchere Gruzie 1:6 Skotsko Aberdeen 1:1 0:5
Gent Belgie 7:5 Rumunsko Viitorul Constanta 6:3 1:2
Budućnost Podgorica Černá Hora 1:4 Ukrajina Zorja Luhaňsk 1:3 0:1
CSKA Sofia Bulharsko 1:1 (4:3 pen.) Chorvatsko Osijek 1:0 0:1pp.
FC Turín Itálie 7:1 Maďarsko Debrecen 3:0 4:1
Luzern Švýcarsko 2:0 Faerské ostrovy Klaksvík 1:0 1:0
Rangers Skotsko 2:0 Lucembursko Progrès Niederkorn 2:0 0:0
Ventspils Lotyšsko 6:2 Malta Gzira United 4:0 2:2
Štrasburk Francie 4:3 Izrael Maccabi Haifa 3:1 1:2
Mladá Boleslav Česko 4:3 Kazachstán Ordabasy 1:1 3:2
Shamrock Rovers Irsko 3:4 Kypr Apollon Limassol 2:1 1:3pp.
AZ Alkmaar Nizozemsko 3:0 Švédsko Häcken 0:0 3:0
Alaškert Jerevan Arménie 3:5 Rumunsko FCSB 0:3 3:2
Lokomotiv Plovdiv Bulharsko 3:3 Slovensko Spartak Trnava 2:0 1:3
Wolverhampton Wanderers Anglie 6:1 Severní Irsko Crusaders 2:0 4:1
Aris Soluň Řecko 1:0 Kypr AEL Limassol 0:0 1:0
Jeunesse Esch Lucembursko 0:5 Portugalsko Vitória de Guimaraes 0:1 0:4
Honvéd Budapešť Maďarsko 0:0 (1:3 pen.) Rumunsko Universitatea Craiova 0:0 0:0pp.
Šachtěr Salihorsk Bělorusko 2:0 Dánsko Esbjerg 2:0 0:0
Connah's Quay Nomads Wales 0:4 Srbsko Partizan 0:1 0:3

3. předkolo[editovat | editovat zdroj]

Ve 3. předkole byly týmy rozděleny do mistrovské a nemistrovské části a v obou částech poté ještě na nasazené a nenasazené dle koeficientu UEFA. Týmy z obou částí byly poté nalosovány do dvojzápasu hraného systémem doma-venku, přičemž týmy ze stejné země nemohly být nalosovány proti sobě. Vítězové postoupili do 4. předkola a poražené týmy vypadly z evropských pohárů. Los proběhl 22. července 2019, první zápasy se odehrály 8. srpna a odvety 15. srpna.[10]

Mistrovská část
Domácí v 1. zápase   Celkem   Hosté v 1. zápase   1. zápas     2. zápas  
Sutjeska Černá Hora 3:5 Severní Irsko Linfield 1:2 2:3
Maccabi Tel Aviv Izrael 2:4 Litva Suduva 1:2 1:2
Ararat-Armenia Arménie 3:2 Gruzie Saburtalo 1:2 2:0
Riga Lotyšsko 3:3 Finsko HJK Helsinki 1:1 2:2
Ludogorets Razgrad Bulharsko 9:0 Wales The New Saints 5:0 4:0
Sarajevo Bosna a Hercegovina 1:2 Bělorusko BATE Borisov 1:2 0:0
F91 Dudelange Lucembursko 4:1 Estonsko Nomme Kalju 3:1 1:0
Astana Kazachstán 9:1 Malta Valletta 5:1 4:0
Sheriff Tiraspol Moldavsko 2:3 Švédsko AIK Stockholm 1:2 1:1
Slovan Bratislava Slovensko 4:1 Irsko Dundalk 1:0 3:1
Nemistrovská část
Domácí v 1. zápase   Celkem   Hosté v 1. zápase   1. zápas     2. zápas  
Norrköping Švédsko 2:4 Izrael Hapoel Beer Ševa 1:1 1:3
FC Turín Itálie 6:1 Bělorusko Šachtěr Salihorsk 5:0 1:1
Royal Antverpy Belgie 2:2 Česko Viktoria Plzeň 1:0 1:2pp.
Austria Vídeň Rakousko 2:5 Kypr Apollon Limassol 1:2 1:3
Feyenoord Nizozemsko 5:1 Gruzie Dinamo Tbilisi 4:0 1:1
Brøndby Dánsko 3:7 Portugalsko Braga 2:4 1:3
Molde Norsko 4:3 Řecko Aris Soluň 3:0 1:3pp.
Lokomotiv Plovdiv Bulharsko 0:2 Francie Štrasburk 0:1 0:1
Thun Švýcarsko 3:5 Rusko Spartak Moskva 2:3 1:2
FCSB Rumunsko 1:0 Česko Mladá Boleslav 0:0 1:0
Pjunik Jerevan Arménie 0:8 Anglie Wolverhampton Wanderers 0:4 0:4
Midtjylland Dánsko 3:7 Skotsko Rangers 2:4 1:3
Mariupol Ukrajina 0:4 Nizozemsko AZ Alkmaar 0:0 0:4
AEK Larnaka Kypr 1:4 Belgie Gent 1:1 0:3
Legia Varšava Polsko 2:0 Řecko Atromitos 0:0 2:0
Haugesund Norsko 0:1 Nizozemsko PSV Eindhoven 0:1 0:0
Rijeka Chorvatsko 4:0 Skotsko Aberdeen 2:0 2:0
Ventspils Lotyšsko 0:9 Portugalsko Vitória de Guimaraes 0:3 0:6
Vaduz Lichtenštejnsko 0:6 Německo Eintracht Frankfurt 0:5 0:1
Partizan Srbsko 3:2 Turecko Yeni Malatyaspor 3:1 0:1
Malmö Švédsko 3:1 Bosna a Hercegovina Zrinjski Mostar 3:0 0:1
CSKA Sofia Bulharsko 1:2 Ukrajina Zorja Luhaňsk 1:1 0:1
Neftci Baku Ázerbájdžán 3:4 Izrael Bnei Yehuda 2:2 1:2
Luzern Švýcarsko 0:6 Španělsko Espanyol 0:3 0:3
Sparta Praha Česko 3:4 Turecko Trabzonspor 2:2 1:2
Universitatea Craiova Rumunsko 1:3 Řecko AEK Athény 0:2 1:1

4. předkolo[editovat | editovat zdroj]

Ve 4. předkole byly týmy rozděleny do mistrovské a nemistrovské části a v obou částech poté ještě na nasazené a nenasazené dle koeficientu UEFA. Týmy z obou částí byly poté nalosovány do dvojzápasu hraného systémem doma-venku, přičemž týmy ze stejné země nemohly být nalosovány proti sobě. Vítězové postoupili do skupinové fáze Evropské ligy UEFA 2019/20 a poražené týmy vypadly z evropských pohárů. Los proběhl 5. srpna 2019, první zápasy se odehrály 22. srpna a odvety 29. srpna.[11]

Mistrovská část
Domácí v 1. zápase   Celkem   Hosté v 1. zápase   1. zápas     2. zápas  
Suduva Litva 2:4 Maďarsko Ferencváros 0:0 2:4
Kodaň Dánsko 3:2 Lotyšsko Riga 3:1 0:1
Celtic Skotsko 6:1 Švédsko AIK Stockholm 2:0 4:1
Ararat-Armenia Arménie 3:3 (4:5 pen.) Lucembursko F91 Dudelange 2:1 1:2pp.
Ludogorets Razgrad Bulharsko 2:2 Slovinsko Maribor 0:0 2:2
Linfield Severní Irsko 4:4 Ázerbájdžán Qarabag 3:2 1:2
Slovan Bratislava Slovensko 3:3 Řecko PAOK 1:0 2:3
Astana Kazachstán 3:2 Bělorusko BATE Borisov 3:0 0:2
Nemistrovská část
Domácí v 1. zápase   Celkem   Hosté v 1. zápase   1. zápas     2. zápas  
AEK Athény Řecko 3:3 Turecko Trabzonspor 1:3 2:0
FCSB Rumunsko 0:1 Portugalsko Vitória de Guimaraes 0:0 0:1
AZ Alkmaar Nizozemsko 5:2 Belgie Royal Antverpy 1:1 4:1
FC Turín Itálie 3:5 Anglie Wolverhampton Wanderers 2:3 2:2
Legia Varšava Polsko 0:1 Skotsko Rangers 0:0 0:1
Feyenoord Nizozemsko 6:0 Izrael Hapoel Beer Ševa 3:0 3:0
Gent Belgie 3:2 Chorvatsko Rijeka 2:1 1:1
PSV Eindhoven Nizozemsko 7:0 Kypr Apollon Limassol 3:0 4:0
Espanyol Španělsko 5:3 Ukrajina Zorja Luhaňsk 3:1 2:2
Partizan Srbsko 3:2 Norsko Molde 2:1 1:1
Braga Portugalsko 3:2 Rusko Spartak Moskva 1:0 2:1
Malmö Švédsko 4:0 Izrael Bnei Yehuda 3:0 1:0
Štrasburk Francie 1:3 Německo Eintracht Frankfurt 1:0 0:3

Skupinová fáze[editovat | editovat zdroj]

Skupinovou fázi Evropské ligy UEFA 2019/20 hraje 48 týmů. Pohároví vítězové z asociací na 1.-12. místě, tým ze čtvrtého místa asociace na 5. místě, týmy z pátých míst asociací na 1.-4. místě, 8 vítězů mistrovské části kvalifikace, 13 vítězů nemistrovské části kvalifikace, 4 poražení z mistrovské části kvalifikace Ligy mistrů a 6 poražených z nemistrovské části kvalifikace Ligy mistrů.

Los proběhl 30. srpna 2019 v Monaku.[12] 48 týmů bylo nalosováno do 12 skupin po 4 týmech, přičemž v jedné skupině nemohlo být více klubů ze stejné země. Pro losování byly týmy rozděleny do 4 výkonnostních košů dle koeficientu UEFA.[13]

V každé skupině se týmy utkají každý s každým systémem doma-venku. Vítězové skupin a týmy na 2. místech postupují do play-off Evropské ligy UEFA 2019/20. První zápasy se odehrají 19. září, poslední zápasy pak 12. prosince.

Skupina A[editovat | editovat zdroj]

Tým Z V R P VG OG RS B
Španělsko Sevilla 1 1 0 0 3 0 3 3
Lucembursko F91 Dudelange 1 1 0 0 4 3 1 3
Kypr APOEL 1 0 0 1 3 4 -1 0
Ázerbájdžán Qarabag 1 0 0 1 0 3 -3 0
  SEV APO QAR DUD
Sevilla
APOEL 3:4
Qarabag 0:3
F91 Dudelange

Skupina B[editovat | editovat zdroj]

Tým Z V R P VG OG RS B
Ukrajina Dynamo Kyjev 1 1 0 0 1 0 1 3
Dánsko Kodaň 1 1 0 0 1 0 1 3
Švédsko Malmö 1 0 0 1 0 1 -1 0
Švýcarsko Lugano 1 0 0 1 0 1 -1 0
  KYJ KOD MAL LUG
Dynamo Kyjev 1:0
Kodaň 1:0
Malmö
Lugano

Skupina C[editovat | editovat zdroj]

Tým Z V R P VG OG RS B
Švýcarsko Basilej 1 1 0 0 5 0 5 3
Španělsko Getafe 1 1 0 0 1 0 1 3
Turecko Trabzonspor 1 0 0 1 0 1 -1 0
Rusko Krasnodar 1 0 0 1 0 5 -5 0
  BAS KRA GET TRA
Basilej 5:0
Krasnodar
Getafe 1:0
Trabzonspor

Skupina D[editovat | editovat zdroj]

Tým Z V R P VG OG RS B
Nizozemsko PSV Eindhoven 1 1 0 0 3 2 1 3
Rakousko LASK Linz 1 1 0 0 1 0 1 3
Portugalsko Sporting 1 0 0 1 2 3 -1 0
Norsko Rosenborg 1 0 0 1 0 1 -1 0
  SPO PSV ROS LIN
Sporting
PSV Eindhoven 3:2
Rosenborg
LASK Linz 1:0

Skupina E[editovat | editovat zdroj]

Tým Z V R P VG OG RS B
Rumunsko Kluž 1 1 0 0 2 1 1 3
Skotsko Celtic 1 0 1 0 1 1 0 1
Francie Stade Rennes 1 0 1 0 1 1 0 1
Itálie Lazio 1 0 0 1 2 3 -1 0
  LAZ CEL REN KLU
Lazio
Celtic
Stade Rennes 1:1
Kluž 2:1

Skupina F[editovat | editovat zdroj]

Tým Z V R P VG OG RS B
Anglie Arsenal 1 1 0 0 3 0 3 3
Belgie Standard Lutych 1 1 0 0 2 0 2 3
Portugalsko Vitória de Guimaraes 1 0 0 1 0 2 -2 0
Německo Eintracht Frankfurt 1 0 0 1 0 3 -3 0
  ARS FRA LUT VIT
Arsenal
Eintracht Frankfurt 0:3
Standard Lutych 2:0
Vitória de Guimaraes

Skupina G[editovat | editovat zdroj]

Tým Z V R P VG OG RS B
Portugalsko Porto 1 1 0 0 2 1 1 3
Skotsko Rangers 1 1 0 0 1 0 1 3
Švýcarsko Young Boys 1 0 0 1 1 2 -1 0
Nizozemsko Feyenoord 1 0 0 1 0 1 -1 0
  POR YBB FEY RAN
Porto 2:1
Young Boys
Feyenoord
Rangers 1:0

Skupina H[editovat | editovat zdroj]

Tým Z V R P VG OG RS B
Bulharsko Ludogorets Razgrad 1 1 0 0 5 1 4 3
Maďarsko Ferencváros 1 0 1 0 1 1 0 1
Španělsko Espanyol 1 0 1 0 1 1 0 1
Rusko CSKA Moskva 1 0 0 1 1 5 -4 0
  CSK LUD ESP FER
CSKA Moskva
Ludogorets Razgrad 5:1
Espanyol 1:1
Ferencváros

Skupina I[editovat | editovat zdroj]

Tým Z V R P VG OG RS B
Německo Wolfsburg 1 1 0 0 3 1 2 3
Belgie Gent 1 1 0 0 3 2 1 3
Francie Saint-Étienne 1 0 0 1 2 3 -1 0
Ukrajina Oleksandrija 1 0 0 1 1 3 -2 0
  WOL GEN ETI OLE
Wolfsburg 3:1
Gent 3:2
Saint-Étienne
Oleksandrija

Skupina J[editovat | editovat zdroj]

Tým Z V R P VG OG RS B
Itálie AS Řím 1 1 0 0 4 0 4 3
Rakousko Wolfsberger 1 1 0 0 4 0 4 3
Turecko Basaksehir 1 0 0 1 0 4 -4 0
Německo Borussia M'gladbach 1 0 0 1 0 4 -4 0
  RIM MON BAS WOL
AS Řím 4:0
Borussia M'gladbach 0:4
Basaksehir
Wolfsberger

Skupina K[editovat | editovat zdroj]

Tým Z V R P VG OG RS B
Slovensko Slovan Bratislava 1 1 0 0 4 2 2 3
Portugalsko Braga 1 1 0 0 1 0 1 3
Anglie Wolves 1 0 0 1 0 1 -1 0
Turecko Besiktas 1 0 0 1 2 4 -2 0
  BES BRA WOL SLO
Besiktas
Braga
Wolves 0:1
Slovan Bratislava 4:2

Skupina L[editovat | editovat zdroj]

Tým Z V R P VG OG RS B
Anglie Manchester United 1 1 0 0 1 0 1 3
Nizozemsko AZ Alkmaar 1 0 1 0 2 2 0 1
Srbsko Partizan 1 0 1 0 2 2 0 1
Kazachstán Astana 1 0 0 1 0 1 -1 0
  MUN AST PAR AZA
Manchester United 1:0
Astana
Partizan 2:2
AZ Alkmaar
     Postup do play-off

Vyřazovací fáze[editovat | editovat zdroj]

Skupinovou fázi Evropské ligy UEFA 2019/20 bude hrát 48 týmů. 12 vítězů skupin, 12 týmů z 2. míst a 8 týmů ze 3. míst základních skupin Ligy mistrů UEFA 2019/20. V play-off budou týmy rozděleny na nasazené a nenasazené. Nasazené týmy jsou 12 vítězů skupin a 4 nejlepší týmy ze 3. míst základních skupin Ligy mistrů. Týmy ze stejné skupiny nebo stejné země se nemohou utkat proti. Od osmifinále již tato pravidla neplatí a mohou tak proti sobě hrát jakákoliv mužstva. Vyřazovací fáze začíná losem 16. prosince 2019 a zápasy se odehrají od 18. února 2020 do 30. května 2020. Vyřazovací fáze začíná losem 16. prosince 2019 a zápasy se odehrají od 20. února 2020 do 27. května 2020.

Pavouk[editovat | editovat zdroj]

Nejlepších 32   Osmifinále   Čtvrtfinále   Semifinále   Finále
   
         
       
           
           
       
       
           
           
         
       
         
           
       
       
         
         
         
       
           
           
       
       
         
           
         
       
         
           
       
       
   

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku 2019-20 UEFA Europa League na anglické Wikipedii.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Chelsea beat Arsenal 4-1 to win Europa League final. www.bbc.com. 2019-05-29. Dostupné online [cit. 2019-08-26]. (anglicky) 
  2. Istanbul to host 2020 UEFA Champions League Final. www.uefa.com. Union of European Football Associations, 24 May 2018. Dostupné online [cit. 24 May 2018]. (anglicky) 
  3. Timeline for UEFA Presidential elections decided. www.uefa.com. Union of European Football Associations, 18 May 2016. Dostupné online [cit. 28 February 2018]. (anglicky) 
  4. Champions League and Europa League changes next season. www.uefa.com. Union of European Football Associations, 27 February 2018. Dostupné online [cit. 27 February 2018]. (anglicky) 
  5. 2019/20 Europa League match and draw calendar [online]. UEFA.com, 14 January 2019. Dostupné online. (anglicky) 
  6. Club coefficients [online]. Union of European Football Associations, 10 August 2018 [cit. 2018-08-10]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. UEFA.COM. Draws - UEFA Europa League. UEFA.com [online]. [cit. 2019-09-01]. Dostupné online. (anglicky) 
  8. UEFA.COM. Draws - UEFA Europa League. UEFA.com [online]. [cit. 2019-09-01]. Dostupné online. (anglicky) 
  9. UEFA.COM. Draws - UEFA Europa League. UEFA.com [online]. [cit. 2019-09-01]. Dostupné online. (anglicky) 
  10. UEFA.COM. Draws - UEFA Europa League. UEFA.com [online]. [cit. 2019-09-01]. Dostupné online. (anglicky) 
  11. UEFA.COM. Draws - UEFA Europa League. UEFA.com [online]. [cit. 2019-09-01]. Dostupné online. (anglicky) 
  12. UEFA.COM. UEFA Europa League - Draws. UEFA.com [online]. [cit. 2019-08-27]. Dostupné online. (anglicky) 
  13. UEFA.COM. Member associations - UEFA Coefficients - Club coefficients. UEFA.com [online]. [cit. 2019-08-27]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]