Avraham Šochat

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Avraham Šochat
אברהם שוחט
Avraham Sochat 1.jpg
16. a 22. ministr financí Izraele
Ve funkci:
1999 – 2001
PředchůdceMe'ir Šítrit
NástupceSilvan Šalom
Ve funkci:
1992 – 1996
PředchůdceJicchak Moda'i
NástupceDan Meridor
Stranická příslušnost
ČlenstvíStrana práce
(dříve Ma'arach, Jeden Izrael)

Narození14. června 1936
Tel Aviv, Britský mandát Palestina
Kneset11., 12., 13., 14., 15., 16.
Alma materTechnion
Profeseinženýr a politik
OceněníCena Jig'ala Alona (1984)
CommonsAvraham Shochat
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Avraham Šochat (hebrejsky: אברהם שוחט, * 14. června 1936, Tel Aviv, Britský mandát Palestina) je bývalý izraelský politik a poslanec za Stranu práce. V minulosti zastával dvakrát post ministra financí Izraele a jednou post ministra národní infrastruktury.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Šochat se narodil v Tel Avivu ještě za mandátní éry. Po ukončení vojenské služby v Izraelských obranných silách, kde sloužil jako výsadkář, studoval na haifském Technionu, kde získal titul bakaláře v inženýrství.[1] Ve svých studentských letech byl rovněž zvolen předsedou univerzitní studentské unie.

Po ukončení školy se přesunul do Negevu, kde byl v roce 1962 jedním ze zakladatelů města Arad. V letech 19671989 pak byl jeho starostou.[1] Mimo to pracoval jako ředitel pobočky Solel Boneh v Aradu a při oblasti Mrtvého moře a byl členem správní rady Israel Aircraft Industries a Negev Phosphates.[1]

Politická kariéra[editovat | editovat zdroj]

V roce 1967 se stal předsedou místní rady v Aradu. Kromě svých povinností starosty byl také místopředsedou Svazu místních samospráv, předsedou komise rozvojových měst a svazu místních samospráv.

Prvních voleb do Knesetu se zúčastnil již v roce 1984 za stranu Ma'arach, ale strana nedostala dostatečný počet hlasů, aby se stal poslancem. Nicméně Šochat se nakonec poslancem stal, když o čtyři roky později nahradil rezignujícího poslance Aharona Harela. Svůj poslanecký mandát si udržel i ve volbách, které se konaly v listopadu téhož roku a poté se stal předsedou finančního výboru a výboru pro ekonomické záležitosti. Po volbách v roce 1992 (kdy se Ma'arach stal Stranou práce) byl jmenován ministrem financí ve vláda Jicchaka Rabina.[1] Svůj mandát obhájil i v příštích volbách v roce 1996, avšak celkovým vítězem byla strana Likud a Šochat tak skončil na postu ministra financí.

Po vítězství Ehuda Baraka a strany Jeden Izrael (aliance Strany práce, Mejmadu a Gešeru) v roce 1999 byl opět jmenován ministrem financí. V roce 2000 byl, poté, co strana Šas opustila Barakovu koalici, navíc jmenován ministrem národní infrastruktury.[1] Šochat opustil vládu poté, co Ariel Šaron vyhrál v roce 2001 premiérské volby. Svůj mandát obhájil ještě ve volbách v roce 2003, ale po skončení funkčního období Knesetu opustil poslaneckou sněmovnu.

Po odchodu z Knesetu byl pověřen vypracováním zprávy o školném pro studenty izraelských vysokých škol. Jeho zpráva, zveřejněná v červenci 2007, doporučila zvýšit poplatky za bakalářské vzdělání o 70 % a snížit vládní financování vysokoškolského vzdělávání o 1,5 miliard šekelů.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Avraham Shochat na anglické Wikipedii.

  1. a b c d e Avraham Šochat [online]. Jewish Virtual Library [cit. 2009-04-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Shochat: University tuition hike will help reverse brain drain [online]. Haaretz, 2007-7-16 [cit. 2009-04-05]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]