Nissim Ze'ev

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Nissim Ze'ev
נסים זאב
Nissim Ze'ev (2011)
Nissim Ze'ev (2011)
Stranická příslušnost
ČlenstvíŠas

Narození9. září 1951 (72 let)
Izrael Jeruzalém, Izrael
Kneset15.19.
Profesepolitik
Náboženstvíjudaismus
CommonsNissim Ze'ev
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rabín Nissim Ze'ev (hebrejsky: נסים זאב, Nisim Ze'ev, narozen 9. září 1951) je izraelský rabín, politik a poslanec za ultraortodoxní sefardskou stranu Šas, kterou od roku 1999 zastupuje v izraelském parlamentu. V letech 1983 až 1998 působil jako zástupce jeruzalémského starosty.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Ze'ev se narodil v Jeruzalémě a studoval v ješivě Porat Josef. V náboženských aktivitách se začal angažovat od svých sedmnácti let, kdy založil mládežnický klub „Irgun jeladim lomdej Tora“ (Sdružení dětí studujících Tóru) na počest vojáků Izraelských obranných sil, kteří zahynuli v ponorce Ejlat. V 70. letech působil jako rabín, šochet a chazan na různých místech; kromě Izraele například v Mexiku a Spojených státech. V roce 1979 založil velké duchovní centrum Nevat Jisra'el pro sefardské židovské dívky v Jeruzalémě. V létě 1983 inicioval založení neziskové organizace „Sefardské sdružení dodržovatelů Tóry“, v jehož čele sám stál.

V letech 19831998 byl zástupcem starosty Jeruzaléma a měl na starost oddělení sociálního zabezpečení. Ve volbách v roce 1999 byl poprvé zvolen poslancem Knesetu za stranu Šas. Jako poslanec byl členem řady parlamentních výborů, jmenovitě například výboru pro zahraniční věci a obranu, ústavního výboru, výboru pro právo a spravedlnost, atp. V letech 20062009 byl předsedou výboru pro válku proti drogám a alkoholu. Stavěl se proti izraelským ústupkům v rámci izraelsko-palestinského konfliktu a odmítl Šaronův plán na jednostranné stažení. Jako poslanec inicioval řadu zákonů, výběrem například zákon na zvýšení dětských přídavků, zákon na uznání práv židovských uprchlíků z arabských zemí, atd.

Poslední zmíněný zákon prošel závěrečným čtením v únoru 2010.[1] Na základě zákona získají Židé, kteří uprchli z arabských zemí po vzniku Izraele, status uprchlíků a budou tak moci požadovat finanční kompenzace. Deník The Jerusalem Post při příležitosti schválení tohoto zákona poznamenal: „Při budoucích mírových jednání nebudou palestinští uprchlíci jediní, kdo bude požadovat kompenzace.“[1] Sám Ze'ev označil zákon za „historickou spravedlnost“ a poukázal na paralelní status uprchlíků, který podle něj mohou izraelští vyjednávači označit za součást „populační výměny,“ čímž by došlo k negaci základů palestinských nároků na právo na návrat.[1]

Některé z jeho návrhů jsou však mimořádně kontroverzní. Patří mezi ně například Ze'evův návrh zřídit rehabilitační centra pro homosexuálně orientované Izraelce.[2] Homosexuály přirovnal k drogově závislým, kteří podle něj potřebují tým psychologů a psychiatrů, jež by jim pomohli vrátit se zpět k normálnímu životu.[2] Prohlásil rovněž, že by si homosexuálové měli být vědomi toho, „jak jejich životní styl ničí naší existenci“ a označil homosexualitu za nemorálnost.[2]

Ve volbách v roce 2013 svůj poslanecký mandát obhájil.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nissim Ze'ev na anglické Wikipedii.

  1. a b c STOIL, Rebecca Anna. Legislation gives refugee status to Jews who fled Arab lands [online]. The Jerusalem Post, 2010-02-23 [cit. 2010-03-04]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b c MERANDA, Amnon. Shas MK proposes 'rehab centers' for gays [online]. Ynetnews, 2007-06-21 [cit. 2010-03-04]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]