Elijahu Gabaj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Elijahu Gabaj
אליהו גבאי‎‎
Elijahu Gabaj
Elijahu Gabaj
Stranická příslušnost
Členství Národní jednota, dříve Národní náboženská strana

Narození 5. ledna 1943 (77 let)
Irák Bagdád, Irák
Kneset 14., 17.
Alma mater Bar-Ilanova univerzita
Profese politik, vychovatel a spisovatel
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Elijahu Gabaj (hebrejsky: אליהו גבאי‎‎) je izraelský politik a bývalý poslanec Knesetu za stranu ha-Ichud ha-le'umi.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 5. ledna 1943 v Bagdádu v Iráku. V roce 1951 přesídlil do Izraele. Sloužil v izraelské armádě, kde získal hodnost desátníka (rav turaj). Vysokoškolské vzdělání bakalářského typu v oboru pedagogika a politologie získal na Bar-Ilanově univerzitě. Studoval pak i magisterský program v oboru veřejná správa. Hovoří hebrejsky, anglicky a arabsky.[1]

Politická dráha[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1993 byl členem městské rady a od roku 1997 místostarostou Jeruzaléma se zodpovědností městského inženýra a městské veřejné dopravy. Předtím v letech 1996–1997 byl starostou beduínského města Lakija. Je jedním ze zakladatelů hnutí Hiba zaměřeného na rozvoj dědictví sefardských Židů, zasedal ve vedení Sionistické všeobecné rady. Publikoval množství odborných článků.

V izraelském parlamentu zasedl poprvé po volbách do Knesetu v roce 1996, ve kterých kandidoval za Národní náboženskou stranu. Mandát ale získal až v lednu 1998 jako náhradník za zesnulého poslance Zevuluna Hammera. V parlamentu pak působil ve výboru pro ekonomické záležitosti a výboru pro vzdělávání a kulturu. Mandát ve volbách do Knesetu v roce 1999 neobhájil a mimo parlament zůstal až do voleb do Knesetu v roce 2006. Tehdy kandidoval za společnou kandidátní listinu ha-Ichud ha-le'umi. V Knesetu pak zastával post člena výboru pro televizi a rozhlas, výboru House Committe a výboru pro ekonomické záležitosti.

Voleb do Knesetu v roce 2009 se účastnil za novou formaci Židovský domov, která se ale sloučila s Likudem. Mandát ovšem nezískal, protože byl na kandidátní listině zařazen na nevolitelnou pozici.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Elijahu Gabaj [online]. Kneset [cit. 2011-02-05]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]