Přeskočit na obsah

Walíd Hádž Jahjá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Walíd Hádž Jahjá
וליד חאג'-יחיא
Walíd Hádž Jahjá
Walíd Hádž Jahjá
náměstek Ministra zemědělství Izraele
Ve funkci:
4. srpna 1992 – 18. června 1996
Stranická příslušnost
ČlenstvíMachane smol le-Jisra'el, Merec

Narození1936
Britský mandát Palestina Tajbe, Britský mandát Palestina
Úmrtí2015[1]
Kneset9., 13., 14.
Alma materHebrejská univerzita
Profesepolitik, pedagog a vychovatel
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Walíd Hádž Jahjá (arabsky: وليد حاج يحيى, hebrejsky: וליד חאג'-יחיא, Walid Cha'dž Jachija, též Walid Sa'dik, וליד צאדק) byl izraelský politik a poslanec Knesetu za strany Machane smol le-Jisra'el a Merec.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se roku 1936 v Tajbe. Získal bakalářské vzdělání na Hebrejské univerzitě. Pracoval jako sociolog a politolog. Hovoří arabsky a anglicky.[2] Patří do komunity izraelských Arabů.

Politická dráha[editovat | editovat zdroj]

Působil jako ředitel instituce International Center for Peace. Byl aktivní v četných levicových a pacifistických organizacích. Po 23 let pracoval jako ředitel střední školy v Tajbe a byl členem ústředního výboru Svazu izraelských učitelů.[2]

V izraelském parlamentu zasedl poprvé po volbách v roce 1977, v nichž kandidoval za stranu Machane smol le-Jisra'el. Mandát ale získal až dodatečně v únoru 1981 jako náhradník za poslance Uriho Avneryho. Během několika měsíců zbývajících do voleb již se do práce Knesetu výrazněji nezapojil. Znovu byl zvolen až ve volbách v roce 1992, nyní již za formaci Merec. Zasedal ve výboru pro drogové závislosti, výboru pro vzdělávání a kulturu a výboru pro jmenování islámských soudců. Opětovně byl zvolen ve volbách v roce 1996, zase za kandidátní listinu Merec. Byl členem výboru pro drogové závislosti a výboru pro vzdělávání a kulturu. Zároveň působil jako místopředseda Knesetu.[2]

Zastával i vládní posty. V letech 19921996 byl náměstkem ministra zemědělství Izraele.[2] Ve volbách v roce 1999 nebyl zvolen.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. https://www.knesset.gov.il/mk/eng/mk_eng.asp?mk_individual_id_t=106
  2. a b c d Walíd Hádž Jahjá [online]. Kneset [cit. 2011-02-18]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]