Hamád Abú Rabía

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hamád Abú Rabía
חמאד אבו-רביעה
Stranická příslušnost
ČlenstvíArab. kandidátka pro beduíny a venkovany
Ma'arach
Sjednoc. arab. kandidátka

Narození1929
Britský mandát Palestina Negevská poušť, Britský mandát Palestina
Úmrtí12. ledna 1981
IzraelIzrael Izrael
Kneset8., 9.
Profesepolitik
CommonsHammad Abu Rabia
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hamád Abú Rabía (hebrejsky: חמאד אבו-רביעה, Cham'ad Abu Rabi'a, arabsky: حماد أبو ربيعة, žil 192912. ledna 1981) byl izraelský politik a poslanec Knesetu za strany Arabská kandidátka pro beduíny a venkovany, Ma'arach a Sjednocená arabská kandidátka.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Negevské poušti. Studoval na základní škole v Beerševě a na střední škole v Hebronu.[1] Patřil do komunity izraelských Arabů, respektive izraelských beduínů.

Politická dráha[editovat | editovat zdroj]

Ve věku osmnácti let se stal šejchem svého kmene. Ve volbách v roce 1973 byl poprvé zvolen do Knesetu a to za kandidátní listinu Arabská kandidátka pro beduíny a venkovany. Zastával post člena výboru pro jmenování islámských soudců, výboru pro záležitosti vnitra a životního prostředí a výboru pro veřejné služby. V průběhu volebního období fúzovala jeho strana dočasně se stranou Ma'arach, aby se pak opětovně osamostatnila a nakonec vplynula do nové formace zvané Sjednocená arabská kandidátka. Za ni byl zvolen ve volbách v roce 1977. Mandát ale získal až dodatečně, v dubnu 1979, po rezignaci poslance Sajfuddína az-Zuabího. Šlo o předem dohodnutou rotaci kandidátů. Stal se členem výboru pro ekonomické záležitosti. I on měl později uvolnit místo v Knesetu ve prospěch dalšího kandidáta Džabara Muadího, ale neučinil tak. Byl zavražděn syny Džabara Muadího, který po jeho smrti skutečně zaujal místo v Knesetu.[1] Stal se tak vůbec prvním zavražděným izraelským poslancem.[2]


Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Hamád Abú Rabía [online]. Kneset [cit. 2011-03-09]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. The Ninth Knesset [online]. Kneset [cit. 2013-03-11]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]