Abd ul Azíz az Zuabí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Abd ul Azíz az Zuabí
عبد العزيز الزعبي‎‎
עבד אל-עזיז א-זועבי‎‎
Abd ul Azíz az Zuabí
Abd ul Azíz az Zuabí

náměstek ministra zdravotnictví
Ve funkci:
24. května 1971 – 10. března 1974
Stranická příslušnost
Členství


Narození 4. února 1926
Britský mandát Palestina Nazaret, Britský mandát Palestina
Úmrtí 14. února 1974 (48 let)
IzraelIzrael Izrael
Kneset 6., 7., 8.
Příbuzní Sajfuddín az-Zuabí
Hanín Zuabí (neteř)
Alma mater Arab College
Profese novinář a politik
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Abd ul-Azíz az-Zuabí (arabsky: عبد العزيز الزعبي‎‎, v hebrejské transkripci עבד אל-עזיז א-זועבי‎‎ 4. února 192614. února 1974) byl izraelský politik a poslanec Knesetu za strany Mapam a Ma'arach.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Nazaretu, kde vystudoval střední školu. Absolvoval pak arabskou vysokou školu v Jeruzalémě. Pracoval jako daňový úředník pro mandátní správu. V letech 19481958 pak byl úředníkem v Izraelské pozemkové správě.[1] Patřil do komunity izraelských Arabů. Mezi jeho příbuzné patřil další izraelskoarabský politik Sajfuddín az-Zuabí a jeho neteří je izraelskoarabská politička Hanín Zuabí.

Politická dráha[editovat | editovat zdroj]

Působil jako tajemník odborového svazu státních zaměstnanců v Nazaretu. V roce 1956 byl jedním z organizátorů vzniku Židovsko-arabské asociace pro mír a rovná práva. Zakládal také arabský institut při vzdělávacím komplexu Giv'at Chaviva. Od roku 1958 byl členem strany Mapam. Vydával měsíčník al-Fadžar a týdeník al-Mersad. V letech 19611965 působil jako místostarosta Nazaretu, v letech 19651966 pak jako jeho starosta.[1]

V izraelském parlamentu zasedl poprvé po volbách v roce 1965, do nichž šel za Mapaj. V průběhu funkčního období přešel do formace Ma'arach. Pracoval v parlamentním výboru pro záležitosti vnitra, výboru pro ekonomické záležitosti a výboru práce. Mandát obhájil ve volbách v roce 1969 za Ma'arach. Nastoupil jako člen do výboru pro záležitosti vnitra a výboru práce. Opětovně byl na kandidátce Ma'arach zvolen ve volbách v roce 1973. Zasedl ve výboru pro vzdělávání a kulturu. Zemřel v průběhu funkčního období. V Knesetu ho nahradil Chaviv Šim'oni.[1]

Zastával i vládní post. V letech 19711974 byl náměstkem ministra zdravotnictví Izraele.[1] Šlo o prvního nežidovského člena širšího izraelského kabinetu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d Abd ul Azíz az Zuabí [online]. Kneset [cit. 2011-03-15]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]