Přeskočit na obsah

Rafi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Výsledky voleb do Knesetu
(počet mandátů)

Rafi (hebrejsky: רפ"י, akronym pro Rešimat Poalej Jisra'el (hebrejsky: רשימת פועלי ישראל), doslova „Kandidátka izraelských pracujících“) byla levicová izraelská politická strana založena v roce 1965 bývalým premiérem Davidem Ben Gurionem.[1] V roce 1968 byla jednou ze tří stran, které se sloučily ve Stranu práce.

Pozadí[editovat | editovat zdroj]

Strana byla založena 14. července 1965 poté, co David Ben Gurion a dalších osm poslanců (mezi nimi například Moše Dajan, Šimon Peres, Jicchak Navon či Chajim Herzog) opustilo vládnoucí stranu Mapaj.[1] Tento odchod měl dvě hlavní příčiny: první byl nesouhlas v rámci Mapaje s Lavonovou aférou (Ben Gurion nesouhlasil s očištěním Lavona bez řádné soudní vyšetřovací komise) a druhou bylo založení aliance Ma'arach složené z Mapaje a Achdut ha-avody.[1] Vedení Ma'arachu, vzniklé z dvou největších levicových stran, chtělo zbrzdit plánované reformy volebního systému (tj. změnit poměrné zastoupení na většinové), které byly pro Ben Guriona důležité.

Šimon Peres popisuje začátky nové strany takto:

Jeden přítel nám dal k dispozici dvě nebo tři místnosti v budově v centru města … ale ty místnosti nebyly zařízené a byly prázdné – stejně jako naše kapsy. Postupně se začaly objevovat věci: jedna paní přinesla z domova dvě židle, další opatřila záclony. Někdo přinesl Chagallovu reprodukci – dvě zelené holubice na světle modrém pozadí; manžele, oba právníci, nám nabídli své služby jako řidiči – měli auto!
— Šimon Peres[1]

Strana se zúčastnila parlamentních voleb v roce 1965. Přestože Ben Gurion doufal, že Rafi bude mít větší úspěch než Ma'arach, a stane se tak hlavní levicovou stranou, získal nakonec pouze deset mandátů.[1] Po volbách nebyla zahrnuta do vlády Leviho Eškola a stala se až součástí vlády národní jednoty během Šestidenní války.

Dne 23. ledna 1968 se strana sloučila se stranou Achdut ha-Avoda a Mapajem, čímž vznikla Strana práce a jednotlivé strany přestaly existovat jakožto samostatné subjekty. Ben Gurion se však nedokázal přenést přes to, že by se sloučil se svým nepřítelem, a proto ze strany vystoupil a po zbytek volebního období byl nezařazeným poslancem. Před volbami v roce 1969 založil další stranu, Národní kandidátku. Poté, co Ben Gurion odešel z politiky se však strana rozpadla a nakonec se sloučila se Svobodným středem a Gachalem (vedeným Ben Gurionovým úhlavním nepřítelem Menachemem Beginem) před založením Likudu.

Název Rafi byl oživen během devátého a desátého Knesetu, kdy se někteří poslanci, kteří vystoupili z Likudu, pojmenovali Rafi - Národní kandidátka. Strana se později přejmenovala na Omec.

Členové Knesetu[editovat | editovat zdroj]

Kneset
(počet poslanců)
členové Knesetu
5.
(8)
Josef Almogi, David Ben Gurion, Gid'on Ben Jisra'el, Moše Dajan, Amos Degani, Hana Lamdan, Šimon Peres, Jicchar Smilansky
6.
(10)
Josef Almogi, David Ben Gurion, Mordechaj Ben Porat, Moše Dajan, Matilda Guez, Jicchak Navon, Šimon Peres, Jicchar Smilansky (nahradil Amose Deganiho), Mordechaj Surkis, Cvi Cur (nahrazen Arje Bahirem)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rafi (political party) na anglické Wikipedii.

  1. a b c d e GILBERT, Martin. Izrael: Dějiny. Praha: BB Art, 2002. ISBN 80-7257-740-9. S. 353–354. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]